Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy okoń? Złowisz go nawet zimą, dbaj jednak o bezpieczeństwo. Lód może się szybko zarwać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Warto wybierać miejsca sprawdzone, tam, gdzie nie istnieje ryzyko zarwania się lodu. Nie wolno łowić w nocy, a także używać martwych lub żywych ryb jako przynęty. Wędkarz powinien również pamiętać o odpowiednim ubiorze na połów.
Warto wybierać miejsca sprawdzone, tam, gdzie nie istnieje ryzyko zarwania się lodu. Nie wolno łowić w nocy, a także używać martwych lub żywych ryb jako przynęty. Wędkarz powinien również pamiętać o odpowiednim ubiorze na połów. Mariusz Kapała/Polska Press
Dreszczyk związany z łowieniem ryb można poczuć nie tylko latem. Wielu pasjonatów wędkarstwa zabiera sprzęt zimą i łowi, gdy tylko skuje lód. Nie straszne im mrozy, śniegi, a taka aura może być ciekawym tłem do czekania na okonie lub leszcze. Jak wygląda wędkarstwo podlodowe? O czym należy pamiętać?

Spis treści

Za oknem mróz i lepiej zostać w domu? Z tego rozwiązania nie skorzystają wędkarze. Dla znacznej części amatorów ryb wędkarstwo podlodowe to wielka pasja. Połów odbywa się na zamarzniętych zbiornikach wodnych, na tafli lodu wykuwa się specjalny przerębel. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Szczególnie zdradliwy jest tzw. pierwszy lód.

Jak łowić pod lodem? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Przed wejściem na lód warto przypomnieć sobie regulamin takiego połowu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po zamarzniętych zbiornikach wodnych, przypomina policja.

Pasjonaci doczekali się prawdziwej zimy, za oknem temperatury są w większości na minusie, a to pozwala im w białym otoczeniu wyjść na lód. Warto zadbać nie tylko o sprzęt i przynęty, ale także o wybór sprawdzonego miejsca.

Wchodząc na lód, należy sprawdzić jego grubość oraz wytrzymałość. Lód powinien mieć minimum 10 cm, ale dopiero warstwa o grubości 15-20 cm jest w pełni bezpieczna. Na zimowe wyprawy najlepiej jest też wybierać się z osobą towarzyszącą oraz pamiętać o tym, aby zawsze zabierać ze sobą linkę asekuracyjną, która minimalnie powinna posiadać długość 10 m, a także pamiętać o tym, aby co kilka metrów opukać lód, który mamy przed sobą, czytamy na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wychodzić na lód nie powinno się w nocy, zabronione jest też stosowanie martwych lub żywych ryb jako przynęty. Regulamin PZW mówi o otworach o średnicy nie większej niż 20 cm, między każdym musi być minimum metr odległości.

Lód na wielu akwenach jest różnej grubości. Na jednym odcinku może mieć kilkadziesiąt cm grubości, dalej już tylko kilka. Ze względów bezpieczeństwa dobrze wybierać się na połów w parach. W chłodnych warunkach łatwo o odmrożenie ciała. Strój wędkarza powinien być ciepły, szczelny i stosunkowo lekki wagowo, podobnie buty muszą być odpowiednie. Obecnie na rynku można kupić specjalne ubrania dedykowane łowieniu spod lodu. W torbie przyda się też termos z ciepłą herbatą, alkohol nie jest wskazany.

Jak zrobić przerębel?

Wydawałoby się, że zrobienie otworu w lodzie to nic trudnego. Błąd. Nieodpowiednia technika i sprzęt mogą tylko zająć czas, a nie przyniosą pożądanego efektu. Pierwszym krokiem jest wybór miejsca. Musi być stabilne, odpowiednio grube i oczyszczone. Warstwę śniegu można zdjąć klasyczną szuflą. Większość wędkarzy do wykonania przerębla używa świdra, trzeba się namęczyć, ale dzięki temu otwór nie tylko ma odpowiednią średnicę, ale też nie narusza przestrzeni wokół. Nieco przestarzałą metodą jest bicie młotkiem. Choć niektórzy twierdzą, że lata praktyki robią swoje, wciąż istnieje ryzyko, że lód nie pęknie tak, jak trzeba. Po udanym połowie można pokusić się o zabezpieczenie przerębla – jego krawędzi lub przykrycia tkaniną tak, aby był widoczny dla innych wędkarzy.

Te ryby złowisz pod lodem. Jakie metody wybrać?

Pasjonaci ryb zgodnie twierdzą, że na głębi akwenu ryby biorą najlepiej i tam warto zrobić przerębel. Ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać jeziora o wodzie stojącej niż rzeki. Rzeki mają wody płynące, lód zamarza tam inaczej i na nierównomiernej powierzchni może być ciężko nie tylko o otwór, ale też o stabilny połów.

Najczęściej łowi się na:

  • mormyszkę,
  • błystkę podlodową,
  • spławik,
  • przynętę z haczyka i kropelki żywicy epoksydowej.

W okresie zimowym najlepiej biorą okonie, najłatwiej spotkać je w wodach słodkich i słonawych. Można też złowić szczupaki, sandacze, nieco dłużej płocie, klenie, leszcze i krąpie. Wielu mówi, że to właśnie na śnieżnym puchu bije się najlepsze rekordy. Trzeba jednak sprawdzać, kiedy obowiązują okresy ochronne.

Co zrobić, gdy zarwie się lód?

Natura jest nieprzewidywalna i czasami, mimo doświadczenia, pod wędkarzem może załamać się lód. Zachowanie spokoju jest kluczowe. Jeśli nie mamy osoby towarzyszącej obok, warto głośno wzywać pomocy. Służby ratownicze polecają pozycję leżącą i próby wydostania się na lód lub brzeg. Gdy to innemu wędkarzowi zdarzy się wypadek, po telefonie alarmowym, można podjąć próby ratowania. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy przypomina:

  • nie biegnij w kierunku ofiary - lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą,
  • wezwij pomoc z telefonu komórkowego - numer 112, 998,
  • staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę,
  • pomóż poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu,
  • pod żadnym pozorem nie podawaj alkoholu uratowanemu na mrozie,
  • aby doraźnie zabezpieczyć poszkodowanego przed zimnem - można założyć mu koc termiczny - w tym przypadku zakładamy go stroną srebrzystą do wewnątrz.

Jakim jesteś wędkarzem? Rozwiąż nasz quiz!

Żródła: PZW, PSP

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowy okoń? Złowisz go nawet zimą, dbaj jednak o bezpieczeństwo. Lód może się szybko zarwać - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki