Rekordowy rok Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: blisko 2,7 tys. nowych miejsc pracy. Przybywa inwestorów, rosną nakłady

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
76 inwestycji, blisko 2,7 tys. nowych miejsc pracy i niemal 4,7 mld zł nakładów inwestycyjnych firm - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała ubiegły rok. W 2021 roku Strefa osiągnęła rekordowy wynik w swojej 25-letniej historii i zajęła drugie miejsce w Polsce.To nie wszystko. W ubiegłym roku inwestorzy zadeklarowali także utrzymanie blisko 7,6 tys. miejsc pracy, które powstały we wcześniejszych latach.Czytaj dalej
76 inwestycji, blisko 2,7 tys. nowych miejsc pracy i niemal 4,7 mld zł nakładów inwestycyjnych firm - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała ubiegły rok. W 2021 roku Strefa osiągnęła rekordowy wynik w swojej 25-letniej historii i zajęła drugie miejsce w Polsce.To nie wszystko. W ubiegłym roku inwestorzy zadeklarowali także utrzymanie blisko 7,6 tys. miejsc pracy, które powstały we wcześniejszych latach.Czytaj dalej Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
76 inwestycji, blisko 2,7 tys. nowych miejsc pracy i niemal 4,7 mld zł nakładów inwestycyjnych firm - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała ubiegły rok. W 2021 roku Strefa osiągnęła rekordowy wynik w swojej 25-letniej historii i zajęła drugie miejsce w Polsce.

To nie wszystko. W ubiegłym roku inwestorzy zadeklarowali także utrzymanie blisko 7,6 tys. miejsc pracy, które powstały we wcześniejszych latach.

- Spodziewaliśmy się wyniku na poziomie 40-50 inwestycji, a pozyskaliśmy w 2021 roku prawie 80 firm - podkreśla Marek Michalik, prezes ŁSSE. - Blisko 70 proc. przedsiębiorców to polskie firmy, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co pokazuje jak dobrze działa mechanizm Polskiej Strefy Inwestycji. Mamy też kilka inwestycji na poziomie 400 mln zł i więcej, które wygenerują tysiące miejsc pracy, co będzie kluczowe dla lokalnych społeczności. Cieszy fakt, że przyciągamy nowoczesne projekty, jak centra usług wspólnych dla biznesu (Moderna, Wella), produkcję polimerów biodegradowalnych czy magazyny energii. Przełoży się to na zaangażowanie specjalistów i współpracę z naukowcami w Polsce.

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej zwrócił uwagę na to, że spośród 76 inwestycji, tylko pięć zostało ulokowanych w samej Łodzi, natomiast pozostałe na terenie województwa, a część poza nim. Stwierdził, że należy się zastanowić, dlaczego oferta Łodzi nie jest tak atrakcyjna jak innych regionów czy dużych polskich miast.

Firmy, które inwestują najwięcej

W naszej strefie najwięcej zainwestują firmy: Firtill Investments, która zajmuje sie produkcją polimerów biodegradowalnych, Krynica Vitamin S.A., czyli producent napojów oraz opakowań, Footprint Poland - producent opakowań biodegradowalnych, LPP Logistics, trudniący się usługami magazynowania i produkcją, a także spółka WAW11, która centrum danych ulokowała w mazowieckiej części Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Krynica Vitamin, Footprint Poland oraz LPP Logistic są też na liście firm, które zadeklarowały utworzenie najwięcej miejsc pracy (nie są dostępne dokładniejsze informacje na ten temat). Uzupełniają ją takie firmy jak: Twilio Poland, która zajmuje się m.in. usługami IT , Faradise S.A., czyli producent baterii i systemów magazynowanie energii, spółka Neolog zapewniająca usługi magazynowania, Moderna Poland i jej centrum usług wspólnych oraz podobne centrum Welli.

Gdzie inwestują firmy?

44 inwestorów spośród 76 wybrało na miejsce działalności województwo łódzkie. Kolejnych 17 zainwestowało na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Mazowszu, a 15 w województwie wielkopolskim.

Przedstawiciele ŁSSE liczą na kolejny dobry rok.

- W 2022 roku spodziewamy się większego zaangażowania firm działających w dziedzinach związanych z ekologią, nowoczesnymi technologiami, chemicznych, farmaceutycznych czy e-commercowych - zaznacza Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE. - mamy nadzieję, że odwaga inwestycyjna będzie nadal towarzyszyć przedsiębiorcom, a my będziemy mogli wspierać ich w kolejnych projektach.

Dane są o wiele lepsze niż w 2020 roku, gdy udało się pozyskać 38 inwestorów, którzy zadeklarowali 1,7 mld zł nakładów i utworzenie 686 miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie