Rekordowy rok pod względem kolejowych przewozów pasażerskich...

  Rekordowy rok pod względem kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce i województwie łódzkim

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z usług ŁKA skorzystało w zeszłym roku 4,7 mln pasażerów. W tym roku ma być ich 5,5 mln.
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©materiały prasowe ŁKA

  Pierwszy raz od 16 lat kolej przewiozła powyżej 310 mln pasażerów w ciągu roku. Najlepszy wynik odnotowało PKP Intercity. Przewoźnik przewiózł o 3,2 mln pasażerów więcej niż w 2017 r. Wśród przewoźników regionalnych największe wzrosty zanotowały Koleje Wielkopolskie (o ponad 2,6 mln), Koleje Dolnośląskie (o 2,3 mln) i Łódzka Kolej Aglomeracyjna (o prawie 0,9 mln).
  - Za nami kolejny rok rekordów na kolei. Po analizie podstawowych danych przewozowych widać, że kolej w Polsce rozwija się dynamicznie. Polskimi pociągami przewieziono jeszcze większą liczbę pasażerów i towarów niż w 2017 roku, który również był rekordowy - poinformował Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Wzrost liczby pasażerów jest wynikiem powrotu podróżnych na linie uruchomione po modernizacji oraz lepszej oferty, trafiającej w ich potrzeby.
  Należy pamiętać, że w dalszym ciągu w trakcie realizacji jest wiele projektów, które powodują utrudnienia w komunikacji i wydłużają czas podróży. Jesteśmy w samym środku realizacji licznych modernizacji. Przewoźnicy inwestują w zakup i modernizację taboru. To również jest ważny czynnik wpływający na wybór kolei jako środka transportu.

  Z danych Urzędu Transportu Kolejowego, który podsumował ubiegły rok, liczba pasażerów była o 6,7 mln większa niż w 2017 roku. Wtedy z usłu kolei skorzystało 303,6 mln pasażerów. To był rekord, bo od wielu lat nie udało się przekroczyć bariery 300 mln osób. Dla porównania, w 2010 roku do pociągów wsiadło 261,2 mln pasażerów.

  W 2018 roku codziennie do pociągów wsiadało średnio 850 tys. osób. To o ponad 18,4 tys. więcej niż rok wcześniej. W zeszłym roku największa liczba pasażerów skorzystała z pociągów Przewozów Regionalnych - 81,2 mln. Drugie były Koleje Mazowieckie z wynikiem 59,7 mln podróżnych, a na trzeci miejscu znalazła się spółka PKP Intercity, która przewiozła 46,1 mln pasażerów. Z pociągów Łodzkiej Kolei Aglomeracyjnej skorzystało w zeszłym roku 4,7 mln pasażerów. To o 22 proc. więcej niż w 2017 roku, gdy spółka przewiozła 3,85 mln podróżnych. Według prognoz w 2019 roku z usług ŁKA powinno skorzystać blisko 5,5 miliona pasażerów. Na kolejny wzrost powinien wpłynąć zakup 14 nowych pociągów Impuls2. Pierwsze cztery wyruszyły na trasy w grudniu na nową trasę Skierniewice -Łowicz. W marcu zakupione pociągi wyjadą na kolejne nowe linie z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego.

  Pod względem wzrostu liczby przewiezionych pasażerów w ubiegłym roku najlepsza była spółka PKP Intercity. Przewiozła o 3,2 mln pasażerów więcej niż w 2017 roku. Przewozy Regionalne odnotowały wzrost o ponad 1,3 mln. Wśród przewoźników regionalnych i aglomeracyjnych największe wzrosty zanotowały Koleje Wielkopolskie (o ponad 2,6 mln), Koleje Dolnośląskie (o 2,3 mln), Łódzka Kolej Aglomeracyjna (o prawie 0,9 mln).

  Największy wzrost udziału w rynku odnotowały Koleje Wielkopolskie (0,87 pkt. proc.), PKP Intercity (0,76) oraz Koleje Dolnośląskie (0,69). Udział w rynku wzrosły też w spółkach Koleje Śląskie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Małopolskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

  Wzrost jest widoczny również w pracy eksploatacyjnej. To oznacza, że pociągi przejechały o 3,3 mln km więcej niż w 2017 roku.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Można dziękować

  Karolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Można dziękować Bogu, że odsunął od rządzenia ekipę Prusaka Tuska. Oni "korzystnie" prywatyzowali wszystko co się dało, wyprzedawali "korzystnie" majątek narodowy i sprzyjali wrogim przejęciom...rozwiń całość

  Można dziękować Bogu, że odsunął od rządzenia ekipę Prusaka Tuska. Oni "korzystnie" prywatyzowali wszystko co się dało, wyprzedawali "korzystnie" majątek narodowy i sprzyjali wrogim przejęciom przez kapitał zachodni. Jeszcze okradli ludzi z oszczędności. Głosując na tuskoidów stwarzasz śmiertelne zagrożenie i kolonizowanie kraju.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Karolka

  seniorka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dla przypomnienia: ŁKA uruchomiono przed PIS-em; w czasie kiedy rządziło PO /w 2014 r./

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo