Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych w Łodzi oraz w województwie łódzkim. Ruszył nabór 2019. Progi i popularność LO

Maciej Kałach
Maciej Kałach
O sukcesie w rekrutacji zadecydują państwowe egzaminy (na zdjęciu w Gimnazjum nr 34 w Łodzi z kwietnia 2019 r.)
O sukcesie w rekrutacji zadecydują państwowe egzaminy (na zdjęciu w Gimnazjum nr 34 w Łodzi z kwietnia 2019 r.) Grzegorz Gałasiński
Rekrutacja do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych w Łodzi i w województwie łódzkim rozpoczęła się w poniedziałek (13 maja) uruchomieniem systemu elektronicznego naboru. W tym roku w rekrutacji bierze udział tzw. podwójny rocznik, czyli uczniowie ostatnich klas wygasających gimnazjów oraz wydłużonych szkół podstawowych.

Rekrutacja obejmuje w województwie łódzkim 22,5 tys. obecnych trzecioklasistów z gimnazjów oraz 23,6 tys. ósmoklasistów z podstawówek. Do 25 czerwca każdy z nich powinien zarejestrować się w elektronicznym systemie naboru i wybrać z jego pomocą szkołę, w której chciałby zdobywać wiedzę po wakacjach.

Rekrutacja podwójnego rocznika

Kandydat decyduje się na LO lub szkołę zawodową "pierwszego wyboru" oraz – na wypadek niepowodzenia – wskazuje placówki "rezerwowe".
W zeszłym roku kandydat mógł wskazać dowolną liczbę oddziałów w trzech szkołach z Łodzi – w rozpoczętej w poniedziałek rekrutacji liczba placówek pozostaje nieograniczona. Władze stolicy regionu zdecydowały się na ten krok ze względu na podwójny rocznik. Podobne prawo miały inne samorządy, prowadzące nabór.

Według przeciwników rządowej reformy oświaty, wynikający z niej podwójny rocznik ograniczy szanse młodzieży na zrekrutowanie się do najlepszych ogólniaków – ze względu na ich ograniczone możliwości lokalowe.
Łódzkie Kuratorium Oświaty radzi z wnioskami poczekać do wyników naboru: na dane, czy wzrosły progi punktowe do czołowych LO.

Niezależnie od tych wątpliwości, należy pamiętać, że obie grupy podwójnego rocznika nie będą mieszane w tych samych klasach z uwagi na inny program nauczania.

Kandydat w rekrutacji może zebrać do 200 punktów – w tym połowę z nich za swój państwowy egzamin (gimnazjalny lub ósmoklasistów), a resztę za oceny na świadectwie oraz swoje osiągnięcia.
W najlepszej sytuacji są laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych – taki tytuł zapewnia przyjęcie do wskazanej szkoły.

Laureaci konkursów przedmiotowych z gimnazjów i podstawówek na gali kuratora. Oni już mają miejsca w wybranych szkołach

Zobacz progi w poprzedniej rekrutacji

W zeszłym roku, po głównym etapie rekrutacji, łódzką szkołą z najwyższym progiem punktowym było Publiczne LO Politechniki Łódzkiej. "Najsłabsza" klasa tego akademickiego ogólniaka przyjęła kandydata, który zdobył "tylko" 169,6 punktów.

Także drugi z akademickich ogólniaków – P LO Uniwersytetu Łódzkiego – znalazł się przed rokiem w gronie najczęściej wybieranych w mieście jako szkoła pierwszego wyboru. Do tych placówek wiosną 2018 r. należały także samorządowe LO nr I, III, VIII, XII, XXI, XXV, XXVI, XXIX i XXXI oraz technika nr 1, 9, 10 i 19.

Najpopularniejsze licea ogólnokształcące i technika w Łodzi 2018 [TOP 15] na koniec rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

Szkoły opublikują listy zakwalifikowanych 16 lipca, a po fazie potwierdzania woli nauki – przyjętych (25 lipca). Do końca wakacji samorządy będą prowadziły „dogrywki” dla tych, którzy nigdzie nie znaleźli wcześniej miejsca.

Zobacz także: Najlepsze szkoły w województwie łódzkim na maturze 2018. Rankingi z najczęściej zdawanych przedmiotów: od polskiego i matematyki do chemii

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki