MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi: dodatkowe punkty dla dzieci po obowiązkowych szczepieniach. Radni przyjęli premię dla szczepionych dzieci

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W środę (13 maja) Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę, która promuje dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom w naborze do samorządowych przedszkoli. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
W środę (13 maja) Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę, która promuje dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom w naborze do samorządowych przedszkoli. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ"
W środę (13 maja) Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę, która promuje dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom w naborze do samorządowych przedszkoli. Nowe prawo nie obejmie trwającego obecnie naboru, ale premia ma zacząć obowiązywać już od następnego.

Podczas środowej sesji radnych, przeprowadzonej zdalnie, ci jednogłośnie przyjęli obywatelski projekt uchwały autorstwa przedstawicieli Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi (ORL).

Premia za szczepienia w przedszkolach w Łodzi. Kto jest autorem pomysłu?

Lekarze przygotowali swój projekt w lutym, potem zaczęła się akcja zbierania pod nim podpisów łodzian, aby trafił na sesję. Wystarczyłoby ich trzysta, jednak po trzech tygodniach zbiórki było ich półtora tysiąca, gdy akcję przerwała epidemia koronawirusa.

– Jak wygląda świat bez szczepień widzimy teraz w sposób namacalny – tak dr Paweł Czekalski, prezes ORL, odnosił się do trwającej pandemii, namawiając w środę radnych do poparcia obywatelskiego projektu. Długo przekonywać nie musiał, wszystkie kluby w Radzie Miejskiej w Łodzi zadeklarowały akceptację dla zmiany w naborze do samorządowych przedszkoli.

Obowiązek szczepień w Łodzi warty 20 punktów. To dużo czy mało?

Na czym polega ta zmiana i kiedy wejdzie w życie?

Rekrutacja do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2020/2021 już trwa, zatem „premia za szczepienia” będzie dotyczyła następnego naboru.

Każdy samorząd ma prawo ustalania własnych kryteriów w rekrutacji do swoich przedszkoli. Są one brane pod uwagę po kryteriach tzw. państwowych (z ustawy o systemie oświaty), których jest siedem – każde warte 100 punktów – np. wielodzietność rodziny kandydata albo niepełnosprawność dziecka.
Jednak i kryteria samorządowe często decydują, czy maluch znajdzie się w wybranym przez rodziców przedszkolu. Jakąkolwiek placówkę gmina musi dziecku na swoim terenie zapewnić, ale może ona być daleka od miejsca zamieszkania czy pracy rodzica (w naborze zaznacza on przedszkole, w którym najchętniej widziałby swojego malucha i dwa rezerwowe – a jeśli punktów nie wystarczy na żadne z nich, dziecko bierze udział w „dogrywce” rekrutacji z mniej popularnymi placówkami).
Liczba dodatkowych punktów od samorządu za poddanie dziecku obowiązkowym szczepieniom to – według wczorajszej uchwały – 20. Zatem nowe kryterium będzie dosyć znaczące w ubieganiu się o wybrane przedszkole: na drugim miejscu po rodzeństwie w wybranej placówce (32 punkty) – ale już przed premią w przypadku, gdy oboje rodzice pracują lub się uczą (16).

Przedszkola w Łodzi. A jeśli lekarz uzna, że dziecko nie podlega szczepieniom?

„Premię za szczepienia” otrzyma również dziecko, które im nie podlega ze względu na przeciwwskazania stwierdzone przez lekarza.

Łódzki magistrat miał plan wprowadzenia „premii za szczepienia” tak, aby obowiązywała już w trwającym naborze, jednak urzędnicy obawiali się reakcji prawników wojewody, bo w innych rejonach kraju ci unieważniali nowy przepis.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki