Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Czym będą kusić kandydatów do klas pierwszych szkoły zawodowe?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
pixabay.com
Czym wiosną będą kusić kandydatów do klas pierwszych szkoły zawodowe? Co słychać w ogólniakach?

Łódzki kurator oświaty ogłosił już terminy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Trzecioklasiści z gimnazjów będą mogli złożyć wniosek o przyjęcie do wybranego ogólniaka, technikum lub szkoły branżowej w dniach 21 maja - 20 czerwca. Do naboru niby daleko, ale łódzkie placówki już zaczynają kusić kandydatów ofertami, także nowościami.

Wraca kształcenie zegarmistrzów. Poinformował o tym Zespół Szkół Rzemiosła (ZSR) z siedzibą przy ul. Żubardziej 2, który zachęca do nauki w nowej klasie szkoły branżowej (tak po rządowej reformie edukacji nazywają się dawne „zawodówki”).

Klasy zegarmistrzów działały przed laty w innej części Bałut - w technikum mechanicznym przy ul. Franciszkańskiej 137 (obecny Zespół Szkół Przemysłu Cukierniczego). Nowy oddział ma powstać przy wsparciu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, które w zeszłym roku zorganizowało w Łodzi targi „It’s all about watches” - Festiwal zegarków - Łódź 2017. We wtorek, 13 lutego, list intencyjny w sprawie nowej klasy ma podpisać w ZSR Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za oświatę.

- Staramy się, żeby taka klasa działała od września, chociaż są trudności - mówi Paweł Kowalczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa. Trudno będzie m.in. znaleźć aktywnych mistrzów ze smykałką do przekazywania wiedzy młodym.

- Jeśli nowa klasa ruszy, jej wychowankowie zyskają zawód elitarny. Prawdziwy zegarek, w odróżnieniu od czegoś, co można nazwać jednorazowym czasomierzem, to rzecz piękna i droga. Fachowcy od zegarków także są coraz bardziej cenni na rynku pracy - przekonuje Paweł Kowalczyk.

Drugą nowością w ofercie ZSR będzie klasa pszczelarzy - na poziomie technikum. Inne szkoły zawodowe nie pochwaliły się jeszcze swoimi nowościami.

Co słychać w liceach ogólnokształcących? Ważną informację podali miejscy urzędnicy. Nie będzie zmniejszania liczby klas pierwszych w najbardziej popularnych łódzkich ogólniakach - zatem, tak jak przed rokiem I LO i III LO zaoferują kandydatom po pięć klas pierwszych.

Taka decyzja ucieszy obecnych trzecioklasistów z gimnazjów, którzy obawiali się, że padną ofiarą „podwójnego” rocznika. Były bowiem obawy, że w związku z reformą oświaty już teraz trzeba będzie zrobić dla niego miejsce w najpopularniejszych szkołach.

„Podwójny” rocznik trafi do nich w roku szkolnym 2019/2020. Wtedy w klasach pierwszych będą się uczyć ostatni absolwenci gimnazjów (obecni drugoklasiści) oraz pierwszy rocznik, który skończy wydłużoną do ośmiu klas podstawówkę. Choć obie te grupy nie będą mieszane w tych samych klasach (z uwagi na inny program nauczania), przeciwnicy reformy zauważyli, że trafią do tych samych budynków: o ograniczonej pojemności.

Miejscy urzędnicy uważają, jednak, że ta pojemność będzie wystarczająca i podwójny rocznik się zmieści. Urzędnicy nie precyzują jednak, czy najlepsze i najbardziej oblegane ogólniaki będą otwierać dla prymusów z „podwójnego” rocznika po 10 klas pierwszych, zamiast obecnych pięciu. Część nauczycieli, z którymi o tym rozmawialiśmy, podkreśla, że byłoby to możliwe tylko przy zmianowym ustaleniu czasu pracy szkoły np. od godz. 6 do 18.

Najpopularniejsze łódzkie szkoły

Przed rokiem najpopularniejszą placówką kształcącą fachowców było technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10, czyli łódzki „Elektronik” (221 chętnych na 155 miejsc w głównej fazie naboru na obecny rok szkolny). Największym powodzeniem cieszyły się w nim klasy dla przyszłych informatyków i mechatroników. Wśród ogólniaków najbardziej popularne było XXI LO, które przyjęło 288 zgłoszeń (na 155 miejsc). Najwięcej kandydatów miało do klasy E (wiodące przedmioty: biologia, chemia, matematyka), gdzie o 31 miejsc ubiegało się 75 absolwentów gimnazjów. Ogółem do miejskich szkół ponadgimnazjalnych chciało się dostać 5.481 kandydatów: z tego 3.222 do ogólniaków, 2.022 - do techników, a do szkół branżowych - zaledwie 251. Statystki magistratu nie objęły ponad 400 zgłoszeń które napłynęły do szkół akademickich: Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego oraz PLO Politechniki Łódzkiej.

Zobacz:
Ratunek dla pszczelarzy i bat na złodziei pszczół

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki