Rekrutacja do liceum – terminy
16 maja 2022 roku rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jak ubiegać się o miejsce w liceum? Uczniowie otrzymują w szkole adres strony, na którą powinni się zalogować (na przykład w przypadku Warszawy jest to: https://warszawa.edu.com.pl/kandydat/app/), logują się do systemu, przez dane podane w szkole, a na końcu wypełniają wniosek o przyjęcie do szkół. Ważne jest to, by placówki były ułożone od najbardziej do najmniej preferowanych.
W zależności od konkretnego miasta rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się w różnych terminach. Obecnie uczniowie składają wnioski o przyjęcie do liceum. W Warszawie i Krakowie etap ten potrwa do 20 czerwca 2022 roku (w stolicy wnioski można składać maksymalnie do godz. 15.00). Jednak w Poznaniu wnioski o przyjęcie do liceum lub innej szkoły ponadpodstawowej można było składać do 31 maja 2022 roku.
Uczniowie, którzy ubiegają się o miejsce w szkole w Warszawie lub w Krakowie i chcą dostać się do szkoły lub oddziału dwujęzycznego, międzynarodowego, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół lub oddziałów prowadzących szkolenie sportowe wnioski powinni złożyć do 30 maja 2022 roku (w przypadku Warszawy do godz. 15.00). Szczegółowe informacje na temat etapów rekrutacji znajdują się na stronach urzędów poszczególnych miast.
Harmonogram rekrutacji do liceum
Harmonogram rekrutacji do liceum różni się od siebie w zależności od konkretnego regionu, terminy są jednak do siebie zbliżone. Poniżej podajemy harmonogram rekrutacji do warszawskich szkół:
- 16 maja - 20 czerwca 2022 (godz. 15.00): składanie wniosków o przyjęcie do szkół;
- 16 maja - 30 maja 2022 (godz. 15.00): składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych i oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół prowadzących szkolenia sportowe;
- 24 czerwca - 13 lipca 2022 (godz. 14.00) - wprowadzanie informacji na temat wyników egzaminu ósmoklasisty i świadectw;
- 20 lipca 2022 godz. 14.00: komisje podają listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych;
- 21 lipca - 27 lipca 2022 (godz. 14.00): kandydaci potwierdzają wolę podjęcia nauki w konkretnej szkole;
- 28 lipca 2022 godz. 14.00: ostateczne ogłoszenie kandydatów zakwalifikowanych do szkół.
Rekrutacja do liceum 2022 – etapy
Rekrutacja do liceum odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich zaczął się jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty. Należało wówczas złożyć wniosek o przyjęcie do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. Następnie, już po egzaminie, gdy otrzyma się wynik, trzeba donieść zaświadczenie z wynikiem do konkretnej placówki.
Po ogłoszeniu przez szkoły listy uczniów, którzy zostali zakwalifikowani, należy złożyć w wybranej placówce deklarację woli przyjęcia do szkoły, a więc dostarczyć wymagane dokumenty: oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Po tym, jak minie termin składania dokumentów, szkoły publikują oficjalne listy, na których znajdują się kandydaci zakwalifikowani do danej placówki i ci, którym nie udało się dostać do szkoły. Wówczas rozpoczyna się drugi etap rekrutacji, który przebiega podobnie jak pierwszy.
Jak dostać się do dobrego liceum?
Uczniowie, którzy chcą dostać się do dobrego liceum, muszą przyjrzeć się punktom, które mają szansę otrzymać za wysoki wynik na egzaminie ósmoklasisty i odpowiednie stopnie na świadectwie. Każdy z ósmoklasistów ma szansę uzyskać 200 punktów. Połowę z tych punktów można zdobyć za egzamin ósmoklasisty, drugą zaś – za oceny na świadectwie i dodatkową aktywność szkolną. Obliczanie punktów do liceum wcale nie jest takie trudne.
Obliczanie punktów do liceum
Jeżeli chodzi o punkty do liceum otrzymywane za oceny, to należy pamiętać, że w trakcie rekrutacji do liceum liczą się: język polski, matematyka oraz dwa inne przedmioty, które zamieszczone są w wykazie danej klasy w konkretnym liceum. Poniżej zamieszczamy informację, ile punktów otrzymuje się za poszczególne oceny:
- Ocena celująca – 18 punktów,
- Ocena bardzo dobra – 17 punktów,
- Ocena dobra – 14 punktów,
- Ocena dostateczna – 8 punktów,
- Ocena dopuszczająca – 2 punkty.
Można także otrzymać dodatkowe punkty. Na przykład za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem, uczeń dostaje jeszcze 7 punktów, a za udział w szkolnym wolontariacie – 3 punkty. Warto także wykazywać się w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych, ponieważ można otrzymać jednorazowo od 2 do 10 punktów (jednak nie więcej niż 18 za wszystkie dodatkowe aktywności).
Kalkulator punktów do liceum
Inaczej sytuacja wygląda z punktami za egzamin ósmoklasisty. Za tę część uczeń może otrzymać maksymalnie 100 punktów. Jak przeliczyć punkty za egzamin ósmoklasisty? Punkty za część z języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35, a punkty za egzamin z języka obcego przez 0,3, a więc 100 proc. x 0,3 to 30 punktów. Właśnie tak prezentuje się przelicznik punktów do liceum.
Rekrutacja do liceum – ważne daty
W zeszłym roku rekrutacja zaczęła się 17 maja 2021. Pierwszy etap zakończył się z kolei 21 czerwca 2021 roku. W tym roku rekrutacja zaczyna się 16 maja 2022 roku. Zapisy do szkół ponadpodstawowych zakończą się w pod koniec maja lub czerwca, w zależności od regionu. Na przykład w Warszawie wnioski można składać do 20 czerwca do godz. 15.00.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Kiedy?
W kontekście rekrutacji do liceum, bardzo ważny był b]egzamin ósmoklasisty[/b]. Kiedy uczniowie otrzymają wyniki?
- 24 maja 2022 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
- 25 maja 2022 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
- 26 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie inny język nowożytny),
- 1 lipca 2022 (piątek) – data ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty,
- 8 lipca 2022 (piątek) – data otrzymania przez uczniów zaświadczenia o wynikach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Nastroje wśród uczniów w minionym roku szkolnym