Rekrutacja na studia. Zobacz najbardziej oblegane kierunki...

  Rekrutacja na studia. Zobacz najbardziej oblegane kierunki [LISTA]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rekrutacja na studia. Zobacz najbardziej oblegane kierunki [LISTA]

  ©Krzysztof Szymczak

  Po podsumowaniu rekrutacji przez największe łódzkie uczelnie, sprawdziliśmy, jak ciężko dostać się na kierunki najbardziej preferowane przez młodzież w Łodzi i innych ośrodkach akademickich.
  Rekrutacja na studia. Zobacz najbardziej oblegane kierunki [LISTA]

  ©Krzysztof Szymczak

  Na Uniwersytecie Łódzkim czołówka najczęściej wybieranych kierunków nie zmieniła się od rekrutacji sprzed roku. Lideruje prawo, na które chciało się wybrać prawie 1,5 tys. kandydatów. Przy limicie wstępnie określonym na 270 miejsc, dawało to 5,5 chętnego na jedno miejsce. To więcej niż na prawie Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (około 4 chętnych na miejsce).

  CZYTAJ TEŻ: Rekrutacja 2013: Koniec zapisów na UŁ i PŁ, trwa nabór na Uniwersytecie Medycznym

  Trzy wymienione uczelnie łączy obecność w pierwszej trójce rankingu Ministerstwa Sprawiedliwości, który co roku ogłasza poziom zdawalności egzaminu na aplikacje korporacyjne (UŁ ma drugą pozycję). Jednak najlepsza uczelnia w Krakowie oferuje limit na poziomie 500 miejsc, zaś trzecia w ministerialnym rankingu szkoła w Warszawie - 400.

  Ale największy tłok panuje na prawie we Wrocławiu, gdzie o 257 miejsc ubiega się aż 2.298 osób.

  Przeglądając statystki, trzeba pamiętać, że jeden kandydat często zapisuje się na kilka kierunków (na UŁ płacąc za każde zgłoszenie osobno), a nawet na kilka uczelni. Dlatego przed dwoma tygodniami nasz uniwersytet zakwalifikował na prawo 504 osoby (czyli co trzeciego kandydata), przewidując, że część z nich wybierze inne miejsce do studiowania i nie doniesie swoich dokumentów. Przewidywania się sprawdziły.

  - Ostatecznie studia na prawie na UŁ rozpoczną 322 osoby - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik uczelni.

  W Łodzi wzrósł próg punktów przeliczanych z matury, od których przyjmowani są kandydaci na studentów prawa: w ubiegłym roku wynosił on 550, teraz najsłabszy kandydat miał 560 punktów.

  Ponad tysiąc osób chciało studiować w Łodzi psychologię. Sporo? Owszem, ale we Wrocławiu prawie 300 więcej. Przy niższym limicie przyjęć w stolicy Dolnego Śląska tamtejszy kandydat musiał zmierzyć się z 14 konkurentami, w Łodzi - z siedmioma.

  Uniwersytet Łódzki
  KierunekLiczba zgłoszeńLiczba miejscLiczba zgłoszeń na miejsce
  1. Prawo14842705,5
  2. Psychologia10071208,4
  3. Finanse i rachunkowość9902004,9
  4. Administracja7952403,3
  5. Anglistyka599807,5


  Trzy najpopularniejsze kierunki UŁ zebrały łącznie mniej zgłoszeń niż kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym. Przynajmniej tak wynika z danych, przedstawionych przez tę uczelnię - ponad 15 kandydatów na każde z 320 miejsc kierunku lekarskiego daje imponującą liczbę ponad 4,5 tys. zgłoszeń.

  Do tego należy dodać możliwość studiowania tego samego kierunku w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej (także około 15 zgłoszeń na każde ze 180 miejsc), choć należy pamiętać, że chętni mogą kandydować i na specjalność "cywilną", i na "wojskową" - wnosząc za każdą rekrutację osobną opłatę.

  Jednak okazuje się, że nawet przy tak ogromnej konkurencji dostać się na lekarskie studia w Łodzi jest łatwiej niż w Bydgoszczy. Tam funkcjonuje Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie o miejsce ubiega się aż 30 kandydatów. To zasługa nis-kiego limitu, przyznanego przez Ministerstwo Zdrowia - do rozdania pierwszoroczniakom jest 150 indeksów. Dużo łatwiej dostać się na studia lekarskie we Wrocławiu, gdzie konkurentów na każdy z 220 indeksów jest "tylko" 10. Z nieco mniejszą rywalizacją niż w Łodzi kandydat na lekarza spotka się w Poznaniu (13 zgłoszeń na każde z 220 miejsc).

  Uniwersytet Medyczny


  KierunekLiczba zgłoszeńLiczba miejscLiczba zgłoszeń na miejsce
  1. Lekarski 457632014,3
  2. Lekarski (z MON) 266418014,8
  3. Lekarsko-dentystyczny238710822,1
  4. Farmacja145212012,1
  5. Analityka medyczna 595 48 12,4


  Politechnika Łódzka ma specyficzny system rekrutacji. Kandydat w ramach jednej opłaty ubiega się o przyjęcie na aż osiem kierunków - układając je według swoich preferencji z najbardziej pożądanym kierunkiem na czele. Trafi na niego, jeśli wystarczy mu punktów, a jeśli nie - system przypisze go do któregoś z kolejnych wypisanych w podaniu albo w ogóle nie przyjmie na uczelnię.

  W piątek otrzymaliśmy od PŁ nieudostępniane dotąd szczegółowe dane z tegorocznej rekrutacji. Najpopularniejszym kierunkiem jest tu budownictwo. W swoich preferencjach ogółem uwzględniło je 1.088 kandydatów, w tym aż 488 na pierwszej pozycji w podaniu o przyjęcie na uczelnię. Limit przyjęć to 180 miejsc. Budownictwo jest pożądanym kierunkiem na większości wyższych uczelni technicznych. W Poznaniu, gdzie także obowiązuje system ustawiania preferencji, ten kierunek wybrało 1,5 tys. kandydatów. Jednak Politechnika Poznańska ma wyższy limit od PŁ - przyjmuje 300 przyszłych budowlańców.

  970 kandydatów wpisało w swoje podanie logistykę (w tym 217 na pierwszym miejscu). Trzecie i czwarte miejsce zajęły informatyki. Tę na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki wzięło pod uwagę 964 kandydatów, kolejną, na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej - 947 osoby.

  317 maturzystów jako pierwszy na podaniu przedmiot wpisało architekturę i urbanistykę. Miejsc było 60.

  Politechnika Łódzka
  KierunekLiczba zgłoszeńLiczba zgłoszeń na miejsceLiczba miejsc
  1. Budownictwo10881806
  2. Logistyka9709010,8
  3. Informatyka (Wydz. Elektrotechniki)9641805,3
  4. Informatyka (Wydz. Fizyki)9472104,5
  5. Zarządzanie i inżynieria produkcji909120 7,6

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybór studiów

  misiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wybrałem studia nie patrząc na jakie kierunki idą znajomi ani na takie listy. Szukałem za to informacji o ofertach pracy m. in. na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 I teraz nie żałuję, że...rozwiń całość

  Wybrałem studia nie patrząc na jakie kierunki idą znajomi ani na takie listy. Szukałem za to informacji o ofertach pracy m. in. na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 I teraz nie żałuję, że skończyłem najbardziej oblegany kierunek i nie mogę znaleźć pracy. Jestem na 3 roku studiów i już pracę znalazłem bez żadnych problemów :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na oKRonGoŁO zysK z NAuKI

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  TyLKO GŁOWY KANTciasTE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To

  Zaskoczenie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  kiedy regionalistyka kulturowa nie jest oblegana.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawie jak Hameryka ale tylko prawie

  farbowany lis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  kopia czapeczki i ubranka a nie poziomu nauki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Administracja na 4 miejscu ??? Masakra :)

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 26

  Ukonczylem ten kierunek i bardziej beznadziejnego chyba nie ma. Zreszta polowy osob ktore ze mna go konczyly w tym miescie juz nie ma a jak sa to praktycznie zadna nie pracuje w zawodzie. Siedza po...rozwiń całość

  Ukonczylem ten kierunek i bardziej beznadziejnego chyba nie ma. Zreszta polowy osob ktore ze mna go konczyly w tym miescie juz nie ma a jak sa to praktycznie zadna nie pracuje w zawodzie. Siedza po jakis call center, kinach, centrach handlowych. Sam ukonczylem administracje i pracuje.... w banku. Udalo mi sie tylko dlatego ze wczesniej mialem roczny staz w skarbowcezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wybierają ten kierunek bo kusi ich perspektywa

  Maeve (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  zostania urzĘdnikiem. Ciągnie ich do koryta rozrastającej się biurokracji. ZUS, KRUS, wszelkie instytucje produkujące makulaturę i utrudniające życie obywatelom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest fenomen

  lodz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

  wszedzie trabia ze po studiach nie ma pracy, bo nie ma ! A tu dalej mlodzi ida slepo ku przepasci. Sam szukalem "normalnej" pracy 3 lata(!) wczesniej sie lapiac nawet pracy w magazynie w rossmanie....rozwiń całość

  wszedzie trabia ze po studiach nie ma pracy, bo nie ma ! A tu dalej mlodzi ida slepo ku przepasci. Sam szukalem "normalnej" pracy 3 lata(!) wczesniej sie lapiac nawet pracy w magazynie w rossmanie. O dziwo spotkalem tam sporo innych magistrow. A szczerze mowiac gdybym nie dostal mieszkania w Łodzi po babci to bym tak jak inni wybral wawe albo wyspy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  swietne

  nat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  zdanie ze spotkaniem innych magistrow w magazynie w rossmanie rozłożył mnie na łopatki! prawda zamiast boleć to śmieszy mnie niesłychanie, no ale cóz, dokladnie tak jest. zadne studia nie zapewnią...rozwiń całość

  zdanie ze spotkaniem innych magistrow w magazynie w rossmanie rozłożył mnie na łopatki! prawda zamiast boleć to śmieszy mnie niesłychanie, no ale cóz, dokladnie tak jest. zadne studia nie zapewnią nam pracy...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo