1/5
Zajęcia w III LO - jednej z najpopularniejszych łódzkich...
fot. Krzysztof Szymczak

Zajęcia w III LO - jednej z najpopularniejszych łódzkich szkół

2/5
Do 25 czerwca trwa rekrutacja kandydatów do liceów...
fot. Maciej Kałach

Do 25 czerwca trwa rekrutacja kandydatów do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych. We wtorek (4 czerwca) Urząd Miasta Łodzi podsumował dotychczasowy przebieg zapisów, rozpoczętych 13 maja (na zdjęciu Dorota Gryta z UMŁ). Tej wiosny bierze w nich udział tzw. podwójny rocznik, czyli uczniowie ostatnich klas: wydłużonych rządową reformą oświaty podstawówek oraz wygasających gimnazjów. Władze Łodzi spodziewają się ponad 6,3 tys. kandydatów z tej pierwszej grupy oraz 5,5 tys. – z drugiej (rocznik ostatnich gimnazjalistów jest nieco mniej liczny). Tyle właśnie miejsc przygotował UMŁ w samorządowych LO oraz szkołach zawodowych. Ich liczba ma pokryć ogólne zapotrzebowanie kandydatów, także tych wybierających się po naukę do Łodzi z mniejszych miejscowości regionu (co ważne, obie grupy podwójnego rocznika nie będą mieszane w tych samych klasach z uwagi na inny program nauczania).

3/5
We wtorek urzędnicy UMŁ przyznali, że przyjście podwójnego...
fot. Krzysztof Szymczak

We wtorek urzędnicy UMŁ przyznali, że przyjście podwójnego rocznika przedłuży dzień pracy najpopularniejszych ogólniaków w mieście. Np. w III LO lekcje będą kończyły się godzinę później niż obecnie. Z uwagi na ograniczoną liczbę sal w „Trójce”.

– Najprawdopodobniej nie uda się nam w inny sposób zaplanować nowego roku szkolnego i część klas w niektóre dni tygodnia przyjdzie na obowiązkowe zajęcia w godz. 11-12, aby pozostać na nich do ok. 17.30 – opowiada Maria Włodarczyk, dyrektor III LO (w prawym górnym rogu zdjęcia). Obecnie w jej szkole zdobywa wiedzę 15 oddziałów, po wakacjach będzie ich 18. Dlaczego?

III LO zwykle przyjmowało w naborze po pięć klas pierwszych. A teraz będzie ich osiem. Ta liczba i tak oznacza mniejsze szanse kandydatów z podwójnego rocznika – w porównaniu z „normalnym” – na dostanie się do „Trójki”. Kończącym właśnie naukę w podstawówkach szkoła zaoferowała cztery oddziały, wychowankom gimnazjów – tyle samo.

4/5
Z drugiej strony podwójny rocznik jest szansą dla mniej...
fot. Grzegorz Gałasiński

Z drugiej strony podwójny rocznik jest szansą dla mniej popularnych dotąd szkół. Np. XLIII LO informuje, że liczy aktualnie sześć oddziałów – w tym dwa z pierwszakami. Teraz ten ogólniak dostał zgodę od władz miasta na zebranie z podwójnego rocznika aż 11 nowych klas.

Zgodnie z zasadami naboru, uczestnik rekrutacji decyduje się na LO lub szkołę zawodową „pierwszego wyboru” oraz – na wypadek niepowodzenia – wskazuje placówki „rezerwowe”. Ze względu na podwójny rocznik w Łodzi można łącznie wskazywać dowolną liczbę oddziałów w nieograniczonej liczbie placówek. UMŁ wręcz zachęca do zaznaczania w systemie jak najszerszej oferty. Tak, aby słabszych z kandydatów – nieprzyjętych do szkoły pierwszego, drugiego czy nawet trzeciego wyboru – elektroniczny system przydzielił wreszcie do jakiegoś ogólniaka, technikum czy branżówki (czyli dawnej zawodówki).

Liczba punktów, uzyskanych za państwowy egzamin (na zdjęciu test gimnazjalny w Łodzi) na koniec szkoły (wyniki – 19 czerwca), za oceny na świadectwie oraz za inne osiągnięcia zadecyduje, czy kandydat zakwalifikuje się do swojej szkoły pierwszego wyboru, do którejś z rezerwowych, czy, niestety, będzie musiał brać udział w wakacyjnej „dogrywce” rekrutacji.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Drzwi otwarte w AKS SMS Łódź. Fajnie jest być Czarną Panterą. Zdjęcia

Drzwi otwarte w AKS SMS Łódź. Fajnie jest być Czarną Panterą. Zdjęcia

DOZ Maraton Łódź już za tydzień. Będzie gorący doping

DOZ Maraton Łódź już za tydzień. Będzie gorący doping

Gorąca pasja modelki byłej gwiazdy Barcelony rozpala fanów zdjęciami z Bali. WOW

Gorąca pasja modelki byłej gwiazdy Barcelony rozpala fanów zdjęciami z Bali. WOW

Zobacz również

DOZ Maraton Łódź już za tydzień. Będzie gorący doping

DOZ Maraton Łódź już za tydzień. Będzie gorący doping

Barwna, żywa, teatralna bajka o najtrudniejszym z tematów w Teatrze im. S. Jaracza

Barwna, żywa, teatralna bajka o najtrudniejszym z tematów w Teatrze im. S. Jaracza