"Niestety do Władz Uczelni zgłaszane są przypadki oszukiwania podczas sesji egzaminacyjnej, w szczególności podczas zaliczeń i egzaminów przeprowadzanych w formie zdalnej" – napisał prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w specjalnym komunikacie do społeczności tej uczelni. Zrobił to we wtorek (16 czerwca), czyli już w drugi dzień sesji letniej, która w większości składa się ze sprawdzianów na odległość. W czerwcu 2020 r. przyszły medyk z Łodzi najczęściej ma zasiąść przed swoim laptopem, połączyć się z egzaminatorem (w aplikacji Teams) z wykorzystaniem kamery i mikrofonu, aby odpowiadać na jego pytania. Samodzielnie. Ale nie wszyscy studenci to rozumieją.
Ściąganie na zdalnych egzaminach. Rektor z Łodzi grozi odpowiedzialnością karną
"Korzystanie z niedozwolonych pomocy naukowych lub wsparcia osób trzecich, które mogą przełożyć się na nieobiektywną ocenę stanu wiedzy lub umiejętności jest działaniem nagannym, dla którego nie ma przyzwolenia w naszej Uczelni" – przypomina prof. Radzisław Kordek w swoim komunikacie. – "Taka postawa jest szczególnie niedopuszczalna w przypadku studentów uczelni medycznej, od których wiedzy i umiejętności będzie w przyszłości zależało zdrowie i ludzkie życie".
Dlatego na koniec rektor zastrzega, że nieuczciwym studentom grozi na uczelni odpowiedzialność dyscyplinarna, a w szczególnych przypadkach – karna. To nie dziwi, bo prof. Radzisław Kordek, ubiegając się o drugą kadencję rektorską (wywalczył reelekcję w marcu) wpisał w swój program wyborczy zaostrzenie walki ze ściąganiem.
Oszuści na zdalnej sesji. Uczelnia przeciwdziała podstawionym zdającym, kontrola pomieszczenia...
Uczelnia postanowiła nie zdradzać, na czym polegały próby oszustwa, stwierdzone dotąd podczas zdalnych egzaminów.
– Ujawnienie dodatkowych szczegółów zgłoszonych spraw na tym etapie mogliby wykorzystać inni studenci – argumentuje Joanna Orłowska, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Ale jak wyglądają takie próby oszustwa można domyślić się przeglądając procedury, które uczelnia przygotowała na zdalne sprawdziany. Np. egzaminator ma do dyspozycji zdjęcie studenta w elektronicznej bazie uniwersytetu, aby zweryfikować jego tożsamość – zapewne nie bez powodu...
Ponadto, według procedur, „egzaminator może w dowolnym momencie zobowiązać studenta do udostępnienia, za pomocą kamery, obrazu pomieszczenia, w którym student się znajduje”. Czy któryś z wykładowców odkrył dzięki temu zapisowi np., zakazany podczas sprawdzianu, otwarty atlas anatomii?
Zdalna sesja w czasie epidemii koronawirusa: następna Politechnika Łódzka
Następną uczelnią, która przetestuje uczciwość swoich studentów w czasach pandemii, jest Politechnika Łódzka. W PŁ zdalna część sesji zaczyna się 24 czerwca.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?