Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostaną...

  Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone w bazylice mniejszej w Łowiczu

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84)

  Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84) ©Archiwum Polskapress

  Podczas obchodów 37. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w naszym kraju, w bazylice mniejszej w Łowiczu złożone zostaną relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Do łowickiej świątyni diecezjalnej trafi fragment kości kapelana warszawskiej „Solidarności”, który jesienią 1984 roku został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy PRL-owskiej bezpieki.
  Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84)

  Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84) ©Archiwum Polskapress

  - Od dłuższego czasu zabiegałam o to, aby do Łowicza trafiły relikwie patrona duchowego naszej organizacji związkowej – informuje Teresa Kowalska-Suchecka, przewodnicząca łowickiego oddziału NSZZ „Solidarność”. – Niezmiernie się cieszę, że zostaną one złożone w relikwiarzu z napisem „Solidarność”. Przykro mi natomiast, że nie będę mogła ze względów zdrowotnych uczestniczyć w tej podniosłej chwili, gdy relikwie będą witane w bazylice mniejszej.

  Łowickie obchody 37.
  rocznicy wprowadzenia przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego w Polsce rozpoczną się 13 grudnia spotkaniem modlitewnym pod Zakładem Karnym w Łowiczu. Na jego ścianie znajduje się tablica poświęcona internowanym tam przez komunistyczne władze PRL działaczom NSZZ „Solidarność”.

  O godz. 16 na skwerze „Solidarności” w Łowiczu rozwinięta zostanie 50-metrowa flaga marszowa wykonana przez fundację im. Stanisława Pomian-Srzednickiego w Łodzi. Zostanie ona przeniesiona ulicami miasta pod pomnik Jana Pawła II na Starym Rynku, gdzie nastąpi jej uroczyste zwinięcie.

  - Zbieramy fundusze na wykonanie flagi Dla Niepodległej – informuje Wojciech Gędek, szef łowickiego Klubu Gazety Polskiej, która organizuje rocznicową uroczystość wespół z miejscowym oddziałem NSZZ „Solidarność”. – Jej powstanie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Kapituła powstania flagi ustaliła, iż osoba, która wpłaci na rzecz pokrycia kosztów jej uszycia 50 zł - zostanie umownym właścicielem jednego metra bieżącego. Można także wpłacić połowę tej kwoty (dane do przelewu znalazły się na zaproszeniach wysłanych przez organizatorów – przyp. red.).

  Darczyńcy otrzymają specjalne certyfikaty wystawione przez łódzką fundację, której patronuje pierwszy po zrzuceniu przez Polskę oków niewoli prezes Sądu Najwyższego RP.

  O godz. 18 uczestnicy rocznicowych uroczystości przeniosą się do bazyliki mniejszej w Łowiczu, gdzie uroczystą mszę świętą odprawi ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba. Wtedy też nastąpi uroczyste złożenie w świątyni relikwii ks. Jerzego Popiełuszki, które pozyskano podczas ekshumacji przeprowadzonej w 2010 roku w ramach procesu beatyfikacyjnego kapłana z jego grobu w parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu.

  Uroczystości o godz. 20 zamknie program artystyczny „Zapomniane kolędy stanu wojennego”.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciemnogród

  antypis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przecież to jest klasyczne bezczeszczenie zwłok! Powinna się tym zając prokuratura i gości zapuszkować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Średniowiecze

  Kibol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A podobno mamy XXI wiek....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Super, czyli zamiast chować zmarłych, ich kawałki się rozwozi w różne strony. Przecież jak tak zrobię z kimś z rodziny, to mi prokuratura od razu zarzuci zbezczeszczenie zwłok. A tu proszę, można....rozwiń całość

  Super, czyli zamiast chować zmarłych, ich kawałki się rozwozi w różne strony. Przecież jak tak zrobię z kimś z rodziny, to mi prokuratura od razu zarzuci zbezczeszczenie zwłok. A tu proszę, można.

  Pieniądze na imprezy zawsze się znajdą, a podobno setki tysięcy dzieci głoduje w tym kraju.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo