MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont famuły przy Ogrodowej: do wymiany jest jedna trzecia dachu [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Remont dachu w famule przy ulicy Ogrodowej 24 będzie droższy, bo trzeba wymienić aż 2400 mkw. jego powierzchni

Zamiast punktowych napraw konieczna jest wymiana całego dachu o powierzchni jednej trzeciej pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, bo podczas prac odkrywkowych okazało się, że w niektórych miejscach położone było aż dziesięć warstw papy.

To znaczy, że drugi etap remontu pierwszej z famuł przy ulicy Ogrodowej będzie droższy. Jego koszt wzrośnie z 5 milionów złotych do 6,2 milionów złotych.

- Drugi etap prac remontowych zaczął się w sierpniu i potrwa do maja przyszłego roku. Wartość prac tylko w drugim etapie, który obejmuje wzmocnienie konstrukcji budynku, wymianę stropów, drobne prace rozbiórkowe i remont dachu, to 6,2 miliona złotych. To równowartość remontu dużej, zabytkowej kamienicy - podkreśla Paweł Bliźniuk, radny z zespołu „Miasto kamienic”. - Drugi etap prac ma przygotować budynek do trzeciego etapu, który będzie najdroższy.

CZYTAJ: Famuły w Łodzi. Mieszkańcy pożegnają ul. Ogrodową, po remoncie już tutaj nie wrócą

Drugi etap pochłonie około 25 milionów złotych, a w pierwszym na skucie tynku z elewacji wydano około milion złotych. Szacowany łączny koszt trzech etapów to 31,8 miliona złotych brutto. - W niektórych miastach jest to kwota przeznaczona na wszystkie działania rewitalizacyjne na danym obszarze. Przykładowo na Wyspie Spichrzów w Gdańsku - podkreśla Bliźniuk. Za 30 milionów złotych udało się tam wyremontować północne nabrzeże wyspy i stworzyć trakt spacerowy.

Jednak famuła przy ulicy Ogrodowej 24 to spory budynek. Znajdowały się w nim 183 mieszkania, a prawie 500 lokatorów musiało przeprowadzić się do lokali zamiennych, by mogły się rozpocząć prace remontowe. - W drugim etapie do wzmocnienia konstrukcji budynku wykorzystano sto ton stali, a remont dachu obejmie aż 2400 m kw., czyli powierzchnię o wielkości jednej trzeciej pełnowymiarowego boiska piłkarskiego - wylicza Bliźniuk.

Prace konstrukcyjne, łącznie z rozbiórką części ścian działowych, mają dostosować budynek do oczekiwań przyszłych najemców. - Po remoncie powstaną pięćdziesiąt trzy lokale użytkowe, a przed remontem były tylko trzy. Stanowić będą one źródło dochodów dla miasta. Budynek będzie pracował i zarabiał na kolejne remonty kamienic - podkreśla Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta.

CZYTAJ TEŻ: Kolejny etap remontu famuły przy Ogrodowej od połowy sierpnia

Można z tego wywnioskować, że miasto zrezygnowało ze sprzedaży famuły przy ulicy Ogrodowej 24.

- Na razie trwają prace analityczne, które wykażą, jakie powinno być optymalne zagospodarowanie tej nieruchomości. Z nich będzie wynikało, jakie będą dalsze losy famuły - zaznacza Paweł Bliźniuk. - Powinniśmy podchodzić do tego nie tylko pod kątem samej famuły przy ulicy Ogrodowej 24, ale też całej okolicy. Musimy stworzyć mechanizm, który będzie wspierał finansowo proces rewitalizacji.

Miasto zastanawia się czy nie powołać spółki, która zajęłaby się trzecim etapem remontu famuły. Z założenia miałby się ona utrzymywać z własnych środków. Trzeci etap remontu powinien się rozpocząć pod koniec 2016 roku.

CZYTAJ TEŻ: Miasto chce sprzedać kamienicę przy Ogrodowej 24

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
21-27 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki