Remont kamienicy Fischera. Elewacja gotowa, ale wnętrze...

  Remont kamienicy Fischera. Elewacja gotowa, ale wnętrze jeszcze poczeka

  Agnieszka Magnuszewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Remont kamienicy Fischera. Elewacja gotowa, ale wnętrze jeszcze poczeka

  ©Krzysztof Szymczak

  Władze Łodzi czekają na rewitalizację obszarową, by dokończyć remont kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 54/Narutowicza 1.
  Remont kamienicy Fischera. Elewacja gotowa, ale wnętrze jeszcze poczeka

  ©Krzysztof Szymczak

  5,2 mln zł kosztował do tej pory remont miejskiej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 54/Narutowicza 1. Za tę kwotę zrealizowano dwa etapy, a trzeci, który będzie kosztował trzy razy tyle, ma być realizowany podczas rewitalizacji obszarowej kwartału nr 2 (Narutowicza - Kilińskiego - Tuwima - Piotrkowska). Powinna się ona rozpocząć jesienią. Jej łączny koszt to blisko 160 mln zł, a unijne dofinansowanie ma wynieść około 100 mln zł.

  Remont kamienicy fabrykanta Franciszka Fischera na rogu ul. Piotrkowskiej i Narutowicza trwa już drugi rok i na razie największe zmiany zaszły w tej części budynku, która sąsiaduje z ul. Piotrkowską. Niedawno odsłonięto odnowioną elewację w neorenesansowym stylu, na której detale architektoniczne odtwarzano pod nadzorem konserwatora zabytków. Podczas remontu fasady zabudowano podcienia, tym samym zwiększając metraż lokali usługowych przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1.

  - Remont kamienicy podzieliliśmy na trzy etapy. W pierwszym zabezpieczyliśmy kamienicę, wzmacniając stropy i wymieniając więźbę dachową. Przykryliśmy ją też nowym dachem - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Podczas dalszego remontu doprowadziliśmy do kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 54 miejskie ciepło.

  W drugim etapie prac także remontowano elewację oraz wymieniono stolarkę. Stworzono też nowe wejście do kamienicy od strony ul. Piotrkowskiej, bo do tej pory istniało ono tylko od ul. Narutowicza. - Zakres prac, które jeszcze pozostały do wykonania , jest bardzo duży. Ich koszt szacujemy na ponad 15 mln zł - mówi Paweł Bliźniuk radny PO z zespołu „Miasto kamienic”. - W budynku od strony Piotrkowskiej musimy jeszcze wyremontować klatki schodowe, stworzyć nowy układ lokali oraz je wyremontować.

  Łódź sprzedaje zabytkowe kamienice w Śródmieściu

  Potem przyjdzie pora na modernizację podwórka, które jest dzielone z nieruchomością przy ul. Narutowicza 1. - Kolejny krok to remont elewacji przy ul. Narutowicza 1 oraz całego tego budynku wewnątrz. Trudno teraz powiedzieć, kiedy remont całej nieruchomości może się zakończyć, bo często podczas takich prac zdarzają się różne niespodzianki. Być może podczas remontu wnętrz budynków odkryjemy nowe detale do odrestaurowania - zastanawia się radny Bliźniuk.

  Trudno też określić dokładny termin rozpoczęcia trzeciego etapu remontu, bo zależy on od przyznania Łodzi unijnego dofinansowania na rewitalizację obszarową. - Zamierzamy realizować tę rewitalizację od września lub października. Żeby jednak marszałek mógł uruchomić pieniądze, musimy przyjąć Gminny Program Rewitalizacji (GPR) - tłumaczy Zdanowska.

  Do 22 lipca GPR, który określa kierunki łódzkiej rewitalizacji, ma być konsultowany. Radni mają go przyjąć na pierwszej sesji po wakacjach. - Liczmy, że otrzymamy dofinansowanie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału - mówi prezydent Łodzi.

  Rewitalizacja drugiego kwartału oznacza również remont budynków przy ul. Narutowicza 4 i 12. Powstaną tam mieszkania m.in. dla osób niepełnosprawnych i wychowanków domów dziecka. Remont czeka też kamienicę przy ul. Sienkiewicza 22, w której część lokali zostanie przeznaczona dla organizacji pozarządowej. Do modernizacji wytypowano też budynki przy ul. Moniuszki 3 i 5, gdzie powstanie Mediateka oraz przy Tuwima 10 i Piotrkowskiej 77. W tym ostatnim budynku zmodernizowane zostaną oficyny, bo ich dwa ostatnie piętra są obecnie wyłączone z użytkowania ze względu na to, że nie spełniają przepisów przeciwpożarowych. A na podwórku prawdopodobnie powstanie antresola, która zwiększy powierzchnię na usługi.

  W kwartale nr 2 wyremontowane zostaną też drogi, czyli ul. Traugutta od Sienkiewicza do Kilińskiego i ul. Moniuszki. A ul. Sienkiewicza między Narutowicza a Tuwima zostanie inaczej urządzona. Nie będzie tam możliwe parkowanie na chodnikach i przybędzie ławek.

  Mia100 kamienic. Wyremontują kolejną kamienicę przy Piotrkowskiej

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Remont tych kamienic jest bardzo kosztowny.

  tubylec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I dlatego uważam, że lokale w takich kamienicach powinny być sprzedawane na publicznym otwartym przetargu. Czyli kto da więcej.

  To byłoby uczciwie.

  To nie jest miejsce na lokale socjalne czy...rozwiń całość

  I dlatego uważam, że lokale w takich kamienicach powinny być sprzedawane na publicznym otwartym przetargu. Czyli kto da więcej.

  To byłoby uczciwie.

  To nie jest miejsce na lokale socjalne czy komunalne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stare brzydkie kamienice ,po remontach ukazują się jako przepiękne budynki.

  be-emka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Są tak ładnie ,gustownie odbudowane i odmalowane,że nie można na nie się napatrzeć .Istne cuda ,jedna kamienica przez drugą jest ładniejsza.Widać ,że elewacje są odnawiane przez firmy mające...rozwiń całość

  Są tak ładnie ,gustownie odbudowane i odmalowane,że nie można na nie się napatrzeć .Istne cuda ,jedna kamienica przez drugą jest ładniejsza.Widać ,że elewacje są odnawiane przez firmy mające uprawnienia konserwatorskie .Dawniej różnie to bywało a często remonty spaprane były,ale to już minione czasy. Cieszmy się urodą naszych kamienic i całego miasta ,bo staje się naprawdę bardzo ładne .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miło popatrzec i godne pochwały ,ale ...

  wika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  wszystko będzie pięknie jeśli zostaną tam wpuszczeni normalni ludzie a nie menele. Gdyż ci , zniszczą wszystko i to szybko . Miejsce dla meneli powinno byc na obrzeżach Łodzi jeśli już tak ogromne...rozwiń całość

  wszystko będzie pięknie jeśli zostaną tam wpuszczeni normalni ludzie a nie menele. Gdyż ci , zniszczą wszystko i to szybko . Miejsce dla meneli powinno byc na obrzeżach Łodzi jeśli już tak ogromne pieniądze są wykładane na remont to chociaż należałoby wynając te domy za takie pieniądze ,aby ten remont po jakimś czasie się zwrócił lub przynajmniej ,aby nie zniszczono tego wszystkiego za 2-3 lata .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko to racja.

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Jest tylko jeden problem. Te remonty są tak kosztowne, że nigdy się nie zwrócą. Za to za kilka lat wyjdą wszystkie fuszerki i pewnie będzie trzeba ponownie robić remont.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli co wg Ciebie

  Mlody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Czyli uwazasz ze nie nalezy nic remontowac, bo Ty juz wiesz ze to fuszerka? Spadaj malkontencie do innego miasta jak sie nie podoba

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GRUNT TO FRUNT

  ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  jakie to łódzkie .... a w środku syf ..... uć kreuje ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRAWO !!

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Łódź nam pięknieje! :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny