Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont pałacu Poznańskiego za 20 mln euro. Prace mają ruszyć w 2016 r. [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Zostanie gruntownie odnowiona flagowa rezydencja Łodzi - pałac Izraela Poznańskiego. Jeśli przy okazji remontu uda się przywrócić dawną oranżerię, będzie to sensacja w skali Polski.

Będzie to największy i najważniejszy remont obiektu zabytkowego w Łodzi. Fachowcy w całości wyremontują wspaniały pałac Izraela Poznańskiego przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej, który jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.

CZYTAJ TEŻ: PERŁA REGIONU: Pałac Poznańskiego w Łodzi

Eksperci nie tylko odnowią dach, elewacje i wnętrza, lecz także przywrócą ubytki i utracone elementy. Dawny blask odzyska też ogród. Prace najpewniej zaczną się w 2016 r. i potrwają do 2020 roku. Wstępnie oszacowano, że pochłoną około 20 milionów euro, ale kwota ta może się zmienić. Władze miasta liczą na to, że gros środków uda się pozyskać z Unii Europejskiej.

Zapewne wielu łodzian będzie zdziwionych, że znów remontowana jest rezydencja, która niedawno została odnowiona. Kłopot w tym, że duży ruch tramwajowy i samochodowy na ulicy Zachodniej sprawia, iż mury rezydencji - wskutek drgań - znów zaczęły pękać i w ścianach pojawiły się ubytki. Miejmy nadzieję, że obecny remont - przy zastosowaniu nowoczesnych technik i materiałów - okaże się bardziej trwały.

Marzeniem szefów muzeum jest, aby w trakcie remontu odtworzyć dawny, niezwykle okazały i efektowny ogród zimowy na I piętrze. Przed wojną ogród został zlikwidowany i przekształcony w biura ówczesnego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

- Jeśli uda się odbudować ogród zimowy, co jest moim wielkim marzeniem, będziemy mieli największą oranżerię pałacową w Polsce, co stanie się wielką gratką dla mieszkańców i turystów przybywających do nas z całego świata - zaznacza Małgorzata Laurentowicz-Granas, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Warto też odbudować piękną fontannę z grupą rzeźbiarską, która była ozdobą ogrodu. Czy tak się stanie? Zależy od inwestora i pieniędzy, jakie uda się pozyskać z kasy unijnej. Na razie jest zgoda Rady Miasta na prace przygotowawcze.

Podczas kompleksowej rewitalizacji na zewnątrz zostaną odnowione dachy, kopuły, ściany, dekoracje, obróbki blacharskie oraz stolarka drzwiowa i okienna. Ekspertyzy wykażą, czy wystarczy odnowić drzwi i okna, czy też trzeba będzie je wymienić.

Wewnątrz zaś nie tylko zostaną zakonserwowane boazerie i sztukaterie, lecz także mają być przywrócone tak istotne elementy, jak świetlik witrażowy w hallu głównym i muszla koncertowa w Sali Lustrzanej na I piętrze. Muszla zniknęła podczas wojny kiedy Niemcy wspaniałą Salę Lustrzaną przegrodzili... stropem i zamienili w biura. Wprawdzie po wojnie komnacie przywrócono dawny blask, ale nie do końca udało się ją odtworzyć.

Pani dyrektor pragnie, aby w odnowionych wnętrzach pojawiły się dwie nowe stałe wystawy dotyczące dziejów Łodzi oraz historii łódzkiego środowiska artystycznego.

ZOBACZ TEŻ: Urodziny Izraela Poznańskiego w pałacu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki