Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remont Parku Staromiejskiego. Kończy się gruntowna rewitalizacja. Zmieni się nie do poznania. Jakie atrakcje tam się pojawią?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dobiega końca rewitalizacja popularnego parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Prace pochłoną ponad 30 mln zł i zostaną zakończone w tym roku.
Dobiega końca rewitalizacja popularnego parku Staromiejskiego w centrum Łodzi. Prace pochłoną ponad 30 mln zł i zostaną zakończone w tym roku. Urząd Miasta w Łodzi
Dobiega końca rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi, w którym pojawią się nowe alejki, altany, fontanny, latarnie, tor rolkowy, plac zabaw i zielony amfiteatr. Prace pochłoną ponad 30 mln zł i zostaną zakończone w tym roku. Co się dzieje na tej jednej z najważniejszych łódzkich inwestycji?

Prace przebiegają zgodnie z planem – zapewniają inwestorzy z magistratu. Robotnicy prowadzą prace związane z wykonaniem murów oporowych pochylni od strony ul. Podrzecznej. Trwa montaż instalacji elektrycznej w zakresie oświetlenia oraz powstają nawierzchnie mineralne i granitowe alejki. Sadzona jest zieleń od strony zachodniej, zaś w najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace przy budowie fontann oraz montaż urządzeń na placach zabaw. Jak zmieni się ten jeden z najpopularniejszych, najczęściej odwiedzanych łódzkich parków?

Zobacz więcej zdjęć

Park Staromiejski: fontanny, amfiteatr, gra w bule

- Park zyska zupełnie nowe oblicze. Stare alejki, fontanny i rzeźby zostaną odnowione. Pojawią się: stylowa mała architektura i lampy, wygodne toalety, cztery altany i cztery fontanny - dwie symbolicznie podkreślą ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne będą nawiązywać do zarysu komina dawnej fabryki braci Gehlingów. Pojawi się wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: zielony amfiteatr, tor rolkowy, boisko do gry w bule, plenerowa siłownia oraz drugi plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych - zapewnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Park Staromiejski: dlaczego "park śledzia"?

Park Staromiejski znajduje się w samym sercu Łodzi. Powstał w latach 50. XX wieku w tej części Starego Miasta, która podczas II wojny światowej została wyburzona przez okupantów niemieckich. Pierwotnie park był położony nad rzeką Łódką, która teraz stanowi podziemny kanał. Potocznie nazywany jest „parkiem śledzia”. Dlaczego? W sprawie tej są dwie interpretacje. Pierwsza zakłada, że nazwa pochodzi od targu rybnego istniejącego w tym miejscu przed wojną. Według drugiej koncepcji, kiedy budowano park, a więc na początku lat 50. XX stulecia, odkrywano tam piwnice ze składami rybnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki