Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont siedziby zespołu „Harnam”. Tancerze w końcu zdejmą czapki i szaliki [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Artyści zasłużonego łódzkiego Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w zimne dni podczas prób w swojej siedzibie w Białej Fabryce nierzadko musieli zakładać czapki i rękawiczki. Wkrótce warunki, w których pracują mają się znacznie poprawić.

Na remont siedziby Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” w Białej Fabryce przy ul. Piotrkowskiej 282 Urząd Miasta Łodzi przeznaczy nieco ponad 2,7 mln zł (milion pochodzi z kasy miasta, reszta z funduszy europejskich).

Do końca roku ogłosimy przetarg, w wyniku którego zostanie wyłoniony wykonawca projektu - zapewnia Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. - W roku 2020 „Harnam” powinien powrócić do swojej siedziby, która będzie spełniać standardy godne tego znakomitego zespołu.

Obecna siedziba zespołu „Harnam” należy do kompleksu zabudowań Białej Fabryki Ludwika Geyera, a budynek, w którym się mieści jest jednym z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. W przyszłym roku baza zespołu - m.in. trzy sale baletowe - przejdzie gruntowną modernizację. Zakres prac to wymiana okien, drzwi, ocieplenie podłóg, docieplenie ścian, modernizacja systemu grzewczego, ocieplenie stropodachu, wykonanie nowej wentylacji mechanicznej.

Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki, w którego strukturach znajduje się „Harnam”, liczy, że po remoncie znikną też problemy z wilgocią w budynku. - Bogactwem „Harnama” są również liczne, zgromadzone przez lata stroje, które wilgoć uszkadzała. A o tym, że to wspaniałe kostiumy niech świadczy fakt, że w jednym z nich Miss Polonia pojedzie reprezentować nas na wybory Miss Świata.

Łódzki Zespół Tańca Ludowego „Harnam” jest najstarszym istniejącym polskim zespołem folklorystycznym. Powstał w roku 1947 przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama (dawniej Biedermanna) przy ul. Kilińskiego 2. Jego założycielką była Jadwiga Hryniewiecka, uznana tancerka i choreograf. W ciągu przeszło 70 lat istnienia, „Harnam” odwiedził ponad trzydzieści krajów w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie, wystąpił w kilkunastu filmach fabularnych i dokumentalnych, a jego występy obejrzało w sumie około ośmiu milionów widzów podczas ponad 3,6 tys. koncertów. Rzemiosła scenicznego uczyło się w nim blisko 30 tys. osób, z których wiele zostało potem zawodowymi tancerzami, aktorami, muzykami, choreografami i pedagogami. Zespół jest laureatem światowych konkursów tańca w Berlinie, Bukareszcie, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji, Wiedniu oraz wielu innych prestiżowych festiwali folklorystycznych. „Harnam” zdobył wiele nagród i wyróżnień państwowych, wojewódzkich i miejskich. W roku 1997 został wyróżniony Nagrodą Miasta Łodzi, Medalem za Zasługi dla Województwa Łódzkiego, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki. Dziś zespół liczy około dwustu tancerzy, z których 45 należy do grupy reprezentacyjnej. Adepci pracują w różnych grupach wiekowych, najmłodsi mają ledwie cztery lata.

- Oczywiście nie zawiesimy naszej działalności na czas remontu - zapewniają Łukasz Skonieczny, kierownik zespołu i Maria Kuśnierz, choreograf. - Naszą ambicją jest sprawić, by o „Harnamie” znów było głośno, a wychowankowie zespołu posiadali umiejętności najwyższej klasy profesjonalistów.

Harnam” zgromadził silny zespół pedagogów, ciągle także udaje mu się zapraszać na zajęcia nowe, młode osoby zainteresowane tańcem, co w dzisiejszej dobie nie jest takie oczywiste. „Harnam” ma olbrzymi dorobek i jeszcze większy potencjał na to, by z kolejnymi sukcesami promować Łódź i rodzimą tradycję. Oby szybko mógł pracować w iście cieplarnianych warunkach...

JADWIGA HRYNIEWIECKA

Urodziła w 1903 roku w Niżnym Nowogrodzie nad Wołgą. Kształciła się w Szkole Tańca Scenicznego i Umuzykalnienia Tacjanny i Stefana Wysockich oraz w szkole Mary Wigman - prekursorki niemieckiego ekspresjonizmu tanecznego. Nieprzer-wanie przez 30 lat była kierownikiem artystycznym Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”. Jej dzieła należą do klasyki choreografii polskiej, jej wychowankowie zasilają najbardziej znaczące instytucje artystyczne. Jadwiga Hryniewiecka zmarła w Warszawie 20 czerwca 1988 roku.

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Zespół Tańca Ludowego „Harnam” będzie można zobaczyć i usłyszeć 24 listopada w koncercie polskich pieśni patriotycznych, zorganizowanym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Nie zabraknie oczywiście też układów tanecznych. Przy okazji występu „Harnam” będzie się mógł również pochwalić swoim nowym, jakościowym instrumentem- fortepianem słynnej firmy Steinway & Sons.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki