Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Zobacz, jak będzie wyglądało po zakończeniu prac [WIZUALIZACJE]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi rozpoczęło remont budynków stanowiących zaplecze dla najbardziej znanego gmachu głównego przy Placu Wolności. Czyli coś, czego bardzo potrzebowało.

- Mogę śmiało powiedzieć, że to chwila wiekopomna dla naszej instytucji - zapewnia prof. Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. - Zbliża się 90-lecie Muzeum, które w budynku przy Placu Wolności mieści się od czasów II wojny światowej. I nigdy jeszcze nie przechodziło tak gruntownego remontu. Poprawialiśmy jedynie to, co się dało, ale główne budynki nie były do końca przystosowane do pracy muzealnej, co ograniczało nasze możliwości prezentowania bogatych zbiorów.

ZOBACZ WIZUALIZACJE MUZEUM:

Prace obejmą budynki i pomieszczenia wokół dziedzińca Muzeum (wraz z dziedzińcem). Kwota przeznaczona na realizację projektu to ponad 30 mln zł (połowa pochodzi z Unii Europejskiej). Remontowane budynki to przede wszystkim muzealne magazyny i pomieszczenia, w których mieści się m.in. Dział Konserwacji i Badań nad Zabytkami. Przestrzenie, które wcześniej były zamknięte dla osób zwiedzających zostaną przebudowane i zaadaptowane m.in. na magazyny studyjne i sale edukacyjne. Modernizacji poddany zostanie również dziedziniec, na którym znajdzie się edukacyjny plac zabaw dla dzieci z dwoma zestawami edukacyjnymi - w formie tablicy i stolika. Niektóre budynki zyskają kilka kondygnacji, poprawiona zostanie dostępność instytucji dla osób niepełnosprawnych, zakupione zostanie wyposażenie magazynów studyjnych i Działu Konserwacji. Po przebudowie muzealne powierzchnie przeznaczone na cele kulturalne mają zwiększyć się aż o 180 proc.

- Prace powinny zakończyć się do czerwca 2020 roku - wyjaśnia Joanna Łuczywek, zastępca dyrektora ds. rozwoju i inwestycji Muzeum. - Mamy też w planach modernizację gmachu głównego, ale to na razie przyszłość.

Muzeum zapowiada też odświeżenie programu działalności kulturalno-edukacyjnej.

- Unikatowe w skali Polski połączenie sześciu dużych działów merytorycznych: Archeologicznego, Etnograficznego, Numizmatycznego, Widowisk Lalkowych, Naukowo-Oświatowego oraz Konserwacji stwarza szansę na wykreowanie nowoczesnego programu edukacyjnego, w którym znajdą się atrakcyjne formy i metody pracy z dziećmi i młodzieżą - opowiada Ewa Kurylak, kurator Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum. - Co roku proponujemy mieszkańcom nowe tematy edukacyjne. Potrzebujemy jednak większej liczby pracowników, specjalistów.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne posiada ponad 280 tys. eksponatów związanych z archeologią, etnografią, numizmatyką i teatrem lalkowym. Historia budynku, w którym się znajduje sięga roku 1856. Obiekt wzniesiono dla Szkoły Powiatowej Realnej Niemiecko-Rosyjskiej. Od 1945 roku w gmachu mieściło się Miejskie Muzeum Prehistoryczne i Miejskie Muzeum Etnograficzne, które po dziesięciu latach połączono w obecną instytucję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki