Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty kamienic w Łodzi są niemożliwe bez pieniędzy. Politycy uratują łódzkie kamienice przed zawaleniem? Obraduje specjalna komisja

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
W Urzędzie Miasta Łodzi po raz pierwszy obradowała komisja, która zajmie się projektem ustawy ratującej łódzkie kamienice przed zawaleniem.
W Urzędzie Miasta Łodzi po raz pierwszy obradowała komisja, która zajmie się projektem ustawy ratującej łódzkie kamienice przed zawaleniem. Krzysztof Szymczak
Rada Miejska rozpoczęła prace nad projektem ustawy, która ma ochronić łódzkie kamienice przed zawaleniem. Swój projekt ustawy w tej sprawie przedstawił również poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski.

W czwartek 28 listopada rozpoczęła pracę Doraźna Komisja ds. Projektu Ustawy o Szczególnych Zasadach Przygotowania i Realizacji Inwestycji z Zakresu Budownictwa Mieszkaniowego oraz Rewitalizacji Łodzi. Radni z tej komisji mają do Bożego Narodzenia przygotować projekt ustawy, który następnie trafi pod obrady sejmu. Przewodniczącym komisji został Mateusz Walasek (KO), zastępcą Maciej Rakowski (SLD).

- Chcemy zachować unikatowe dziedzictwo i piękno śródmieścia, aby zostawić je w lepszej kondycji dla kolejnych pokoleń. Nauczyliśmy się rewitalizacji, wiemy na jakie problemy natrafialiśmy i co paraliżuje ten proces. Projekt ustawy ma służyć nie tylko Łodzi, ale wszystkim miastom, które borykają się z rewitalizacją i remontami zasobów komunalnych - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski zwrócił uwagę, że Górny Śląsk otrzymał o państwa wsparcie, a Łódź po zmianach ustrojowych została zostawiona sama sobie.

- Ustawa wspomagająca Łódź byłaby zadośćuczynieniem dziejowym. Stan kamienic nie jest efektem 5-10 ostatnich lat, ale przynajmniej 30 lat, gdy nie prowadzono żadnych inwestycji - mówi Marcin Gołaszewski.

Wielu polityków uważa, że projekt ustawy dedykowanej Łodzi może być wadliwy.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

- Nie ma opinii prawnej, czy fundusz na ratowanie kamienic tylko w jednym mieście byłby zgodny z prawem unijnym - powiedział radny Bartłomiej Dyba-Bojarski (PiS).

Swój projekt ustawy przedstawił także poseł Włodzimierz Tomaszewski, ale nie na forum komisji Rady Miejskiej. On też ma wątpliwości, czy ma sens ustawa tylko dla Łodzi. Jego zdaniem posłowie z innych regionów mogą jej nie poprzeć.

Proponuje inne rozwiązania. Pierwszym jest projekt ustawy o Narodowym Funduszu Rewitalizacji i Rozwoju Łodzi. Do funduszu wpływałyby darowizny, pieniądze ze zbiórek, dotacje z budżetu państwa i inne dochody ustalone przez Radę Ministrów. Pieniądze mają trafić na rewitalizację starej zabudowy i zapewnienie nowych lokali dla mieszkańców opuszczających kamienice na czas remontu, zabezpieczenie pozostałych budynków, zwłaszcza znajdujących się nad planowanym tunelem średnicowym oraz na inwestycje zwiększające atrakcyjność Łodzi.

Pieniędzmi powinien zarządzać społeczny komitet, na czele którego powinna stać osoba wyznaczona przez ministra rozwoju. Rozliczenia finansowe powinny spaść na wojewodę. Poseł proponuje też subwencję inwestycyjną, która zmobilizuje samorządy do ratowania kamienic.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki