Renowacja fabryk i kamienic przy ul. Sienkiewicza - w rejonie Centrum OFF Piotrkowska

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Już wkrótce w ramach rewitalizacji nie do poznania zmieni się rejon popularnego wśród łodzian Centrum Off Piotrkowska. Od strony ul. Sienkiewicza powstanie Centrum Vigor Senior z ogrodem i zabytkową studnią w podwórku. Ponadto zostanie odnowiona dawna fabryka Wigencja, w której swoje lokum znajdzie m.in. teatr Pinokio.

Trwa intensywny remont i przebudowa budynków dla Centrum Vigor Senior przy ul. Sienkiewicza 79. Fachowcy śpieszą się, ponieważ inwestcyja ma być zakończona w pierwszym kwartale 2021 roku. Prace pochłoną prawie 14 tysięcy złotych. Będzie to naturalne przedłużenie strefy Off Piotrkowska, czyli obszaru zabytkowej fabryki Franciszka Ramischa z końca XIX stulecia.

Inwestorzy z magistratu zaplanowali, że niskie, bezstylowe budynki będą wyburzone, a wyższe, cenniejsze zostaną wyremontowane. W miejscu wyburzonych obiektów powstanie
strefa relaksu i odpoczynku, którą stworzą zielone nasadzenia.

- W odnowionych budynkach pojawią się nowe funkcje. Poza istniejącymi dotychczas mieszkaniami i lokalami użytkowymi pojawią się również Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów, mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz miejsce na pracownie artystyczne. Wnętrze nieruchomości zostało przebudowane. Każde mieszkanie posiadać będzie łazienkę oraz kuchnię lub aneks kuchenny. W budynkach pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Kończymy prace przy elewacji oraz przy przejeździe bramowym. Trwają zaawansowane prace wykończeniowe we wnętrzach budynków. Perełką inwestycji jest zabytkowa studnia, która zostanie odtworzona. Pod szklanym wiekiem został zachowany jej oryginalny, odnowiony mechanizm. Przed nami zagospodarowanie terenu, czyli montaż małej architektury oraz wykonanie nasadzeń - dodaje Jerzy Klemm z firmy Budomal, która jest wykonawcą robót budowlanych.

Inwestorzy zapewniają, że podwórko przy ul. Sienkiewicza 79 stanie się ogrodem z mnóstwem zieleni. Posadzone zostaną drzewa, krzewy, pnącza i różne niskie rośliny. Niektóre z drzew zyskają dodatkowe oświetlenie. Na podwórku pojawi się nowa nawierzchnia, natomiast w przejściach między budynkami zobaczymy dużo zieleni, głównie w formie krzewów i roślin pnących. Znawców i miłośników flory informujemy, że będą tam rosły m.in.: wiśnia piknikowa, śliwa karłowa, hortensje, laurowiśnie wschodnie, bluszcze pospolite tudzież winobluszcze trójklapowe.

Po remoncie w budynkach przy ul. Sienkiewicza 79 powstaną: Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów, cztery mieszkania komunalne, dziesięć pracowni dla artystów oraz mieszkanie chronione dla osób niepełnosprawnych.

W pobliżu tej parceli mamy zabytkową fabrykę Wigencję przy ul. Sienkiewicza 75/77. Projekt jej rewitalizacji jest już gotowy i wkrótce na przetargu zostanie wyłoniony wykonawca robót remontowo-budowlanych. Stąd szansa, że renowacja kompleksu, w którym będzie m.in. teatr Pinokio, biblioteka i księgarnia, zakończy się w 2022 roku.

Przędzalnia Wigencja została wybudowana na początku lat 20. XX wieku. Budynki pofabryczne są już w tak złym stanie, że wymagają gruntownego remontu.

- Po tym, jak nie udało się nam w systemie „zaprojektuj i wybuduj” rozpocząć rewitalizacji Wigencji, zmieniliśmy podejście i postanowiliśmy przygotować szczegółowy projekt rewitalizacji tego miejsca. Projekt jest już gotowy i możemy ogłaszać przetarg, który wyłoni wykonawcę – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W dawnej Wigencji znajdzie się m.in. siedziba popularnego teatru dla dzieci Pinokio.

- Po perypetiach związanych z prawem własności do budynku, obecnie własności prywatnej, w którym mieści się teatr Pinokio, postanowiliśmy, że jego nowa siedziba będzie w zrewitalizowanej Wigencji. Duża kubatura pofabrycznych budynków pozwoli nam nie tylko na umieszczenie w nim dwóch doskonale wyposażonych scen teatru, ale również na stworzenie w tym miejscu centrum aktywności artystycznej dla najmłodszych łodzian. Będą się w nim mieściły różnego typu warsztaty i pracownie, w których uzdolnione artystycznie dzieci będą mogły pogłębiać swoją wiedzę i szlifować swój talent. Zależy nam, by to było miejsce, które będzie dostępne dla wszystkich uzdolnionych dzieci, niezależnie od majętności ich opiekunów – wyjaśnia Hanna Zdanowska.

W odnowionej Wigencji oprócz wspomnianego teatru będzie biblioteka, księgarnia dla najmłodszych, pomieszczenia dla stowarzyszeń artystycznych, restauracja, w której dzieci i rodzice będą mogli zjeść obiad, a także dużo zieleni, w tym nowych drzew i krzewów.

Inwestorzy z magistratu zaznaczają, że projekt zakłada zarówno zachowanie starej hali z dachem szedowym, jak i postawienie dodatkowych obiektów. Planowane jest też przebicie z Wigencji do OFF Piotrkowska, co znacznie ożywi ten rejon miasta.
I jeszcze jedna tego typu inwestycja – po drugiej stronie ulicy. Dobiega konca remont kapitalny zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 56, w pobliżu kościoła Jezuitów. Będzie w niej 16 mieszkań komunalnych i dwa lokale chronione. Na posesji pojawi się też sad miejski z placem zabaw i siłownią plenerową. Prace zakończą się na przełomie grudnia i stycznia i pochłoną 10 mln zł.

W wyniku remontu zostanie zmieniony układ lokali w kamienicy, która zostanie podłączona do sieci ciepłowniczej.

- Wszystkie mieszkania posiadać będą łazienki oraz kuchnie lub aneksy kuchenne. Lokale usługowe będą na parterze i jeden o charakterze biurowo - usługowym na drugim piętrze. Teren zewnętrzny na tyłach kamienicy stanie się dostępnym dla mieszkańców sadem miejskim. Dzieci będą mogły bawić się na nowym, atrakcyjnym i bezpiecznym placu zabaw, a do aktywności fizycznej zachęcać będzie plenerowa siłownia – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Na podwórku pojawią się stojaki na rowery, miejsca postojowe dla samochodów oraz nowe drzewa i krzewy. Na zapleczu kamienicy pozostały resztki dawnego ogrodu. Teren ten zostanie uporządkowany i zagospodarowany. Pojawi się tam oświetlenie i alejki z ławkami. Wytyczone zostaną także cztery miejsca postojowe, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, które umożliwią czasowe pozostawienie samochodu podczas korzystania z miejscowych usług.

Kamienicę w stylu eklektycznym wybudowano w latach 1890 – 1896 dla Krzysztofa Dittbrennera.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie