Renowacja kościoła św. Anny w Smardzewicach. Do odnowienia jeszcze pięć ołtarzy i elewacja klasztoru. ZDJĘCIA, VIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Renowacja kościoła św. Anny w Smardzewicach i terenu wokół parafii przebiega konsekwentnie od kilku lat. Do odnowienia jest jeszcze pięć ołtarzy oraz elewacja klasztoru. Jeden z ołtarzy będzie wykonany jeszcze w tym roku. Gmina Tomaszów stara się o pieniądze na renowację czterech kolejnych, a także o remont elewacji świątyni. Zobaczcie ZDJĘCIA, a wkrótce także materiał VIDEO!

Renowacja kościoła św. Anny w Smardzewicach

Renowacja kościoła św. Anny w Smardzewicach jest świetnym przykładem współpracy władz kościelnych, w tym wypadku zakonu franciszkanów, z władzami samorządowymi - gminy Tomaszów, powiatu tomaszowskiego i samorządu województwa łódzkiego. Sanktuarium wspiera także konserwator zabytków i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki połączonym siłom od dobrych kilku lat udaje się systematycznie inwestować w odnowienie świątyni kwoty rzędu 700 - 800 tys. złotych rocznie.

Osiem lat temu odrestaurowano park przed klasztorem - wykonano nowe ścieżki spacerowe, ciąg pieszo-jezdny wzdłuż muru kościoła oraz drogę asfaltową z parkingiem.

Do odnowienia jeszcze 5 ołtarzy i elewacja sanktuarium

Odrestaurowano także część murów świątyni, bramę główną i południową część elewacji, a wewnątrz kościoła ołtarz główny, obraz świętej Anny i dwa ołtarze boczne wraz z amboną. Kolejny ołtarz będzie odnowiony jeszcze w tym roku. Do renowacji pozostaną cztery ołtarze oraz część elewacji świątyni.

- Zbieramy pieniądze z różnych źródeł. Wystąpiliśmy o 1,2 mln zł z Polskiego Ładu i mam nadzieję, że wspólnymi siłami dokończymy dzieła - mówi Franciszek Szmigiel, wójt gminy Tomaszów. - Chcielibyśmy, aby to miejsce za dwa lata, na 250-lecie powołania parafii, było odrestaurowane. Świetnie nam się współpracuje z zakonnikami, franciszkanami. Obecny gwardian, jak i poprzedni, bardzo aktywnie się w to włączają, a my jako urzędnicy pomagamy i myślę, że to przynosi wymierne rezultaty - dodaje wójt.

Zespół klasztorny franciszkanów w Smardzewicach zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku. Według podań, w 1620 roku, ubogiemu wieśniakowi Wojciechowi Głowie ukazała się tu święta Anna, Matka Najświętszej Maryi Panny. Prosiła, by czczono ją w tym miejscu razem z córką Maryją i wnukiem Jezusem. Miejsce objawienia zaczęło szybko słynąć cudami i doznawanymi łaskami za wstawiennictwem św. Anny. Dziś sanktuarium w Smardzewicach stało się celem pielgrzymek.

W odrestaurowanym parku przed klasztorem uwagę zwraca zaś figura Matki Boskiej Niepokalanej, którą wzniesiono w 1889 roku jako wotum za ocalenie cesarza Aleksandra III od śmierci lub kalectwa, które groziły mu wyniku wypadku pociągu na drodze kolejowej Charkowsko - Azowsko - Kurskiej przy stacji Borki 17 października 1888 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie