Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja parku Moniuszki w Łodzi. Wokół cerkwi Newskiego budują ogrodzenie

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Nowa fontanna z podświetlanymi strumieniami wody, a także nowe drzewa, krzewy, kwiaty, alejki, ławki, latarnie, plac zabaw, stoliki szachowe i system nawodnienia pojawią się w zabytkowym, historycznym parku Moniuszki. Na razie bardziej niż zieleniec przypomina on pobojowisko, ale wkrótce to się zmieni. Prace potrwają do końca roku i pochłoną 7,5 mln zł.

Park Moniuszki położony jest w prestiżowym miejscu miasta - tuż obok Dworca Fabrycznego i Nowego Centrum Łodzi. Nic więc dziwnego, że samorząd zabrał się za kompleksową rewitalizację. Wprawdzie sam park nie zostanie ogrodzony, ale za to stylowe ogrodzenie pojawi się wokół sąsiadującej z nim zabytkowej cerkwi Aleksandra Newskiego z końca XIX stulecia utrzymanej w stylu rosyjsko-bizantyjskim.

W tym samym stylu zbudowano pobliską, zabytkową stróżówkę, która jeszcze niedawno była ruiną. To już przeszłość, ponieważ została starannie odbudowana. Te dwa obiekty były otoczone siermiężnym, bezstylowym ogrodzeniem z czasów PRL. Zamiast niego – w ramach remontu parku – pojawi się nowy, stylowy parkan. W ten sposób teren między dworcem a ul. Narutowicza – park i otoczenie cerkwi – zmieni się nie do poznania.

Co znamienne park Moniuszki powiększy się o około 600 metrów kw. Chodzi o obszar od strony południowej. Stała tam kamienica, która została rozebrana. W tym miejscu pojawi się plac zabaw przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych, którego do tej pory w parku nie było – oznajmiła Agnieszka Kowalewska – Wojcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, na czwartkowej konferencji prasowej.

Kolejne nowinki, których dotąd nie było, to fontanna i system wodny służący do podlewania kwiatów i krzewów. Atrakcją parku stanie się nowoczesna, sterowana komputerowo fontanna posadzkowa, która będzie przyciągać wzrok kolorowymi – widocznymi zwłaszcza po zmierzchu - strugami wodnymi. Jej montaż już się rozpoczął. Podobną fontannę niedawno zainstalowano w parku Poniatowskiego i w sezonie można zauważyć, że cieszy się ona niezmiennym powodzeniem wśród najmłodszych oraz ich rodziców i opiekunów. W parku pojawia się też nowe kosze – zarówno na śmieci, jak i na psie odchody.

Jeśli chodzi o alejki, to oprócz starych, których jest i będzie większość, pojawią się też nowe. Plan jest taki, że alejka główna będzie miała nawierzchnię granitową, zaś alejki boczne nawierzchnię mineralną – wyjaśnia kierownik Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Dodaje, że w parku zostanie posadzonych 130 drzew. Wśród nich będą m.in. graby, klony, lipy, głogi, grusze, wiśnie i tulipanowce.

A co z patronem zieleńca, znakomitym kompozytorem Stanisławem Moniuszką, autorem „Prząśniczki” będącej hymnem Łodzi? Jego popiersie na postumencie zdobiło dotąd centrum zieleńca, a teraz stało się niewidoczne. Czyżby trafiło do magazynu? Okazuje się, że pomnik pozostał na miejscu, a stał się niewidoczny, ponieważ został zabezpieczony drewnianą obudową nazywaną przez fachowców „trumienką”.

- Pomnik Moniuszki nie jest poddawany renowacji, zaś po zakończeniu prac remontowych będzie stał w tym samym miejscu co dotychczas – zapewnia dyrektor Kowalewska – Wójcik.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki