MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta Wdowia 2024. Ile wyniesie renta wdowia? Wyliczenia renty w modelu kroczącym to nawet 150 procent 04.07.2024

MK
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wprowadzenie renty wdowiej i podwyższenie zasiłku pogrzebowego to priorytety, jak podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Ciągle trwają także intensywne prace nad zwiększeniem wsparcia dla osób starszych. Są dobre wiadomości dotyczące świadczenia rodzinnego zwanego Rentą Wdowią. Jakie są ustalenia? Kiedy zostanie wypłacona Renta Wdowia 2024?

Wyliczenia renty wdowiej w modelu kroczącym. Co z wdowia renta? Ile wyniesie rent wdowia?

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla zasadność wspierania samotnych osób starszych i deklaruje gotowość dalszych prac nad projektem obywatelskim dotyczący renty wdowiej, który został zgłoszony w sejmie już w poprzedniej kadencji. Pierwsza dyskusja na temat projektu odbyła się w lutym 2024 roku.

Obecnie wsparciem dla wdów i wdowców jest renta rodzinna a zmiany deklarowane w projekcie mają zapewnić wzrost świadczenia i możliwość zachowania własnej emerytury.

Zasady Renty Wdowiej 2024. Zmiany w pierwotnym projekcie

Dotychczas po stracie współmałżonka można było wnioskować o rentę rodzinną, co było równoznaczne z rezygnacją z własnego świadczenia, które było niższe. Najczęściej emerytura po zmarłej żonie lub mężu również była niewystarczająca na utrzymanie nawet jednoosobowej rodziny, dlatego pojawił się projekt renty wdowiej, która zakłada nowe możliwości otrzymania wyższego świadczenia.

Projekt zakłada, że wdowa lub wdowiec będzie mógł zachować swoją emeryturę lub rentę i dodatkowo otrzymać nawet 50% świadczenia zmarłego małżonka albo odwrotnie - zachować 50% swojej emerytury i otrzymywać emeryturę po zmarłym mężu lub żonie. Pozwoli to na podwyższenie otrzymywanego świadczenie i poprawę warunków bytowych, jednak projekt zakłada również limity. Wysokość otrzymywanej renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej emerytury, którą obecnie otrzymuje się w Polsce, czyli jest to 7 600 złotych.

Politycy zapewniają, że Renty Wdowiej można oczekiwać się już niedługo, jednak wiemy również, że trudno spodziewać się w 2024 roku pełnego wprowadzenia wszystkich pomysłów. Dla zobrazowania sytuacji w tak zwanym modelu kroczącym prezentujemy wyliczenia, jakie renty mogłyby pojawić się na kontach wdów i wdowców przy wskaźniku 20% i 50%:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki