MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia 2024 - jakie mają być zasady nowego świadczenia. Kiedy będzie renta wdowia i kto ją dostanie?15.07.2024

MK
Są dobre wiadomości dotyczące świadczenia rodzinnego zwanego Rentą Wdowią. Jakie są ustalenia? Kiedy zostanie wypłacona Renta Wdowia 2024? Sprawdź wyliczenia
Są dobre wiadomości dotyczące świadczenia rodzinnego zwanego Rentą Wdowią. Jakie są ustalenia? Kiedy zostanie wypłacona Renta Wdowia 2024? Sprawdź wyliczenia Pixabay
Kiedy zostanie wypłacona nowa renta wdowia w 2024 roku? Jakie będą zasady i kwoty wypłat? Kto dostanie rentę wdowią? Teraz wdowom i wdowcom przyznawana jest renta rodzinna. Na jakich warunkach odbędzie się podwyżka świadczenia dla emerytów po stracie współmałżonka? Zobacz kwoty i wyliczenia renty wdowiej 2024.

Renta wdowia 2024 - czym i dla kogo jest nowe świadczenie

Prowadzenie jednoosobowego gospodarstwa domowego jest o wiele droższe niż utrzymanie domu przez np. małżeństwo. Dlatego osoby, szczególnie te starsze i utrzymujące się z niskiej emerytury, które straciły męża lub żonę, odczuwają również materialne problemy. Wychodząc naprzeciw temu wdowom i wdowcom w sejmie pojawił się projekt ustawy, która ma poprawić sytuację materialną tej grupy osób. Jak będzie wyglądać więc nowe świadczenie, zwane rentą wdowią 2024? Kto może starać się o większy dochód?

Obecnie w Polsce dla wdów i wdowców funkcjonuje renta rodzinna, którą można dostać spełniając określone warunki - między innymi związane są z wiekiem, zdolnością do wykonywania pracy i opieką nad dziećmi. Nowa renta dla beneficjentów będzie przewidywać dwie nowe opcje, które pozwolą beneficjentom zachować część świadczenia po zmarłym małżonku.

Rentę rodzinną możesz otrzymać jeśli:

  • masz ponad 50 lat lub jesteś niezdolny do pracy w ciągu najbliższych 5 lat od śmierci małżonka,
  • wychowujesz dziecko, które jest uprawnione do podejmowania renty rodzinnej lub jesteś odpowiedzialny za dziecko, które jest niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Zasady Renty Wdowiej 2024. Zmiany w pierwotnym projekcie

Dotychczas po stracie współmałżonka można było wnioskować o rentę rodzinną, co było równoznaczne z rezygnacją z własnego świadczenia, które było niższe. Najczęściej emerytura po zmarłej żonie lub mężu również była niewystarczająca na utrzymanie nawet jednoosobowej rodziny, dlatego pojawił się projekt renty wdowiej, która zakłada nowe możliwości otrzymania wyższego świadczenia.

Projekt zakłada, że wdowa lub wdowiec będzie mógł zachować swoją emeryturę lub rentę i dodatkowo otrzymać nawet 50% świadczenia zmarłego małżonka albo odwrotnie - zachować 50% swojej emerytury i otrzymywać emeryturę po zmarłym mężu lub żonie. Pozwoli to na podwyższenie otrzymywanego świadczenie i poprawę warunków bytowych, jednak projekt zakłada również limity. Wysokość otrzymywanej renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej emerytury, którą obecnie otrzymuje się w Polsce, czyli jest to 7 600 złotych.

Nowy pomysł na rentę wdowią jest w tzw. "modelu kroczącym". Oznacza to, że osoby pobierające rentę nie otrzymają w tym roku całej swojej emerytury i połowy świadczenia po zmarłym małżonku, ale cała swoją i określony procent należnego świadczenia. Procent drugiej emerytury będzie wzrastał z czasem - dlatego model kroczący.

Zobacz tabelę wyliczeń:

Są dobre wiadomości dotyczące świadczenia rodzinnego zwanego Rentą Wdowią. Jakie są ustalenia? Kiedy zostanie wypłacona Renta Wdowia 2024? Sprawdź wyliczenia

Renta wdowia 2024 - jakie mają być zasady nowego świadczenia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki