Renta wdowia 2024 - Przepisy i zasady renty wdowiej - czym jest świadczenie
Po śmierci męża lub żony współmałżonek traci część dochodu, a to ma duży wpływ na wysokość domowego budżetu. Poza tym prowadzenie jednoosobowego gospodarstwa domowego jest droższe niż utrzymanie małżeństwa, ponieważ wszystkie rachunki nie rozkładają się na dwie osoby. Duży wzrost cen przyczynił się do pogłębienia problemów finansowych wielu rodzin, zwłaszcza tych jednoosobowych. Dlatego pojawił się projekt nowego świadczenia, który ma poprawić sytuację finansową wdów i wdowców.
Obecnie w Polsce dla wdów i wdowców funkcjonuje renta rodzinna, którą można dostać spełniając określone warunki - między innymi związane są z wiekiem, zdolnością do wykonywania pracy i opieką nad dziećmi. Nowa renta dla beneficjentów będzie przewidywać dwie nowe opcje, które pozwolą beneficjentom zachować część świadczenia po zmarłym małżonku.
Komu przysługuje prawo do renty rodzinnej? Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną:
- Masz ponad 50 lat lub jesteś niezdolny do pracy w ciągu najbliższych 5 lat od śmierci małżonka
- Wychowujesz dziecko, które jest uprawnione do podejmowania renty rodzinnej lub jesteś odpowiedzialny za dziecko, które jest niezdolne do samodzielnej egzystencji
Renta Wdowia 2024 przewiduje możliwość zachowania świadczeń, które pobierano przed śmiercią żony lub męża z dodatkowym 50% wysokości tego świadczenia po zmarłym. Będzie istniała również możliwość pobierania całej kwoty świadczenia rodzinnego po zmarłym członku rodziny, zwiększonej o 50% świadczenia beneficjenta.
Od kiedy wejdzie w życie renta wdowia?
W piątek, 26 lipca ustawa dotycząca renty wdowiej została zatwierdzona przez Sejm i przeszła do Senatu. Na jednodniowym posiedzeniu 31 lipca Senat zatwierdził ustawę bez żadnych zmian.
Centrum Informacyjne Senatu informuje, że owdowiała osoba łącznie może pobierać swoje świadczenie i pewną część świadczenia zmarłego męża lub żony.
Z komunikatu CIS wynika również, że "nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu obywatelskiego, przewiduje m.in. wypłatę drugiego świadczenia – tzw. renty wdowiej – od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc."
Ile wynosi renta wdowia? Jakie są stawki?
Wysokość świadczenia po nowelizacji ustawy o świadczeniach dla wdów będzie uzależniona od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłego współmałżonka, jednak jest zapis, że jednorazowa kwota renty nie może przekraczać trzykrotności przeciętnej emerytury. Zakładając, że przy obecnych stawkach średnia emerytura jest w wysokości 2 545 złotych, to najwyższa renta wdowy lub wdowca nie może wynieść więcej niż 7 635 złotych.
Takie będą stawki renty wdowiej:
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?