MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia 2024. Przepisy i zasady renty wdowiej. Od kiedy będzie renta wdowia? Ile wyniesie świadczenie dla wdów? Zobacz! 21.07.2024

OPRAC.:
Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
Jak zapewnia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w budżecie na 2024 rok są zarezerwowane środki, aby renta wdowia mogła obowiązywać jak najszybciej.
Jak zapewnia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w budżecie na 2024 rok są zarezerwowane środki, aby renta wdowia mogła obowiązywać jak najszybciej. Archiwum Polska Press
Renta Wdowia 2024 zasady, terminy i kwoty renty wdowiej! Kiedy wdowa dostanie rentę po mężu? Renta wdowia to ostatnio ważny temat, ponieważ w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu dotyczącego świadczenia. Teraz dla osób po utracie współmałżonka w określonych warunkach przyznawana jest tylko renta rodzinna. W ostatnich latach pojawiły się jednak głosy proponujące wprowadzenie świadczenia emerytalnego specjalnego dla wdów i wdowców - renty wdowiej. Ile wyniesie nowe świadczenie ZUS i od kiedy zacznie obowiązywać?

Renta wdowia 2024 - Przepisy i zasady renty wdowiej - czym jest świadczenie

Po śmierci męża lub żony współmałżonek traci część dochodu, a to ma duży wpływ na wysokość domowego budżetu. Poza tym prowadzenie jednoosobowego gospodarstwa domowego jest droższe niż utrzymanie małżeństwa, ponieważ wszystkie rachunki nie rozkładają się na dwie osoby. Duży wzrost cen przyczynił się do pogłębienia problemów finansowych wielu rodzin, zwłaszcza tych jednoosobowych. Dlatego pojawił się projekt nowego świadczenia, który ma poprawić sytuację finansową wdów i wdowców.

Obecnie w Polsce dla wdów i wdowców funkcjonuje renta rodzinna, którą można dostać spełniając określone warunki - między innymi związane są z wiekiem, zdolnością do wykonywania pracy i opieką nad dziećmi. Nowa renta dla beneficjentów będzie przewidywać dwie nowe opcje, które pozwolą beneficjentom zachować część świadczenia po zmarłym małżonku.

Komu przysługuje prawo do renty rodzinnej? Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną:

  • Masz ponad 50 lat lub jesteś niezdolny do pracy w ciągu najbliższych 5 lat od śmierci małżonka
  • Wychowujesz dziecko, które jest uprawnione do podejmowania renty rodzinnej lub jesteś odpowiedzialny za dziecko, które jest niezdolne do samodzielnej egzystencji

Renta Wdowia 2024 przewiduje możliwość zachowania świadczeń, które pobierano przed śmiercią żony lub męża z dodatkowym 50% wysokości tego świadczenia po zmarłym. Będzie istniała również możliwość pobierania całej kwoty świadczenia rodzinnego po zmarłym członku rodziny, zwiększonej o 50% świadczenia beneficjenta.

Od kiedy wejdzie w życie renta wdowia?

W środę 7 lutego 2024 roku w sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy. Za dalszymi pracami opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne, wobec czego projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zakończenie tych prac i wprowadzenie zmian w ustawie przewidywane jest jeszcze na pierwszy kwartał 2024 roku. Wobec tego zmian w przepisach można spodziewać się wkrótce.

Ile wynosi renta wdowia? Jakie są stawki?

Wysokość świadczenia po nowelizacji ustawy o świadczeniach dla wdów będzie uzależniona od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłego współmałżonka, jednak jest zapis, że jednorazowa kwota renty nie może przekraczać trzykrotności przeciętnej emerytury. Zakładając, że przy obecnych stawkach średnia emerytura jest w wysokości 2 545 złotych, to najwyższa renta wdowy lub wdowca nie może wynieść więcej niż 7 635 złotych.

Jeśli projekt ustawy będzie ostatecznie przyjęty przez sejm, do renty wdowiej będzie uprawnione w Polsce nawet 1,5 miliona osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki