Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Repertuar teatrów w Łodzi na nowy sezon gotowy. Horror na scenie i w kasie?

Łukasz Kaczyński
Budżety teatrów są redukowane, a teraz Wydział Kultury będzie musiał utrzymać jeszcze EC-1
Budżety teatrów są redukowane, a teraz Wydział Kultury będzie musiał utrzymać jeszcze EC-1 Krzysztof Szymczak
Dyrektorzy łódzkich teatrów przedstawili plany repertuarowe na rozpoczynający się sezon. Ich zamierzenia mogą jednak zderzyć się z tym, jak pomyślany zostanie budżet Wydziału Kultury na 2014 roku. Nim zdołali zabrać głos szefowie scen, potwierdził się czarny scenariusz - budżet kultury będzie od stycznia obciążony utrzymaniem kompleksu EC-1 Wschód i Zachód.

- Trzeba będzie na to przeznaczyć około 9 milionów złotych. Trwa ustalanie jaką treścią będzie można wypełnić ten obiekt, jakiemu operatorowi oddać do dyspozycji - mówiła na konferencji odpowiedzialna za kulturę wiceprezydent Agnieszka Nowak. Pogratulowała wzrostu frekwencji w teatrach, ale przyznała, że od strony finansowej, rok 2014 nie będzie łatwiejszy niż 2013.

Może być jeszcze gorzej. Oto kolejne 5 mln zł pochłonie utrzymanie oddanych do użytku obiektów, także tych, w których kończą się remonty. To m.in. działająca interaktywna część Centralnego Muzeum Włókiennictwa, siedziba Centrum Dialogu i willa Miejskiej Galerii Sztuki. Wydział Kultury będzie dotował też Art-Inkubator.

Na pytanie kiedy w łódzkich teatrach nie będzie się już przygotowywało premier, wiceprezydent odparła, że nie spodziewa się, by to nastąpiło. - Wiem, sytuacja jest bardzo trudna, a instytucje są już przyparte do muru. Budżet na rok 2014 nie powinien być niższy niż 70 milionów złotych - przyznała i zapowiedziała rychłe rozmowy z dyrektorami na temat potrzeb ich instytucji.

Pewne jest, że do końca roku odbędzie się 9 premier. Tylko jedną przygotuje w Domu Literatury Teatr "Arlekin" - to bazujący na tekstach Tuwima spektakl "Dura sex sed sex, tudzież seksperymentum na troje aktorów i wyuzdany plan lalkowy".

"Powszechny" zainauguruje 13 września komedią Marka Camolettiego "Boeing, boeing" w reż. Giovanniego Castellanosa. Plany obejmują też prapremierę groteskowego spektaklu "Tuwim" w reż. Jerzego Połońskiego i Jarosława Stańka. Teatr został już zaproszony, by grać go w Stuttgarcie i Londynie. Powrócą wystawienia sztuk nagrodzonych w konkursie "Komediopisanie". Ujrzymy "Nam nie jest wszystko jedno krótki film zaangażowany komedia wesoła ogromnie przez to smutna albo na odwrót" Michała Kmiecika i "Uwolnić karpia" Piotra Bulaka w reż. Krystyny Meissner.

Monodramy przygotują aktorzy Jakub Firewicz i Aleksandra Listwan. Przy okazji XIX. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych powstanie koprodukcja "Powszechnego" i "Nowego". Po sukcesie pierwszej koprodukcji z Grupą Rafała Kmity, "Muzyczny", którego budżet został dotkliwie obcięty, przygotuje kolejne "dziwowisko" łamiące ramy gatunku, "Aj waj! czyli historie z cynamonem". Dzięki współpracy z zaprzyjaźnioną fundację powstanie spektakl dla młodych "Pan Lutosławski". Plany są ambitne i obejmują też widowisko taneczne Artura Żymełki.

W "Nowym" 4 października ujrzymy jeden z najdziwniejszych dramatów Juliusza Słowackiego, "Samuela Zborowskiego" w reż. Szymona Kaczmarka. W wersji plenerowej powstaje "Bal w Operze" w reż. Lecha Raczaka, ale teatr nadal nie wie czy ma go przygotowywać pod wnętrze EC-1 czy szukać nowej lokalizacji. Spektakl grany będzie też w wersji scenicznej.

Kolejne tytuły to m.in. komedia "Roma i Julian" Krzysztofa Jaroszyńskiego w autorskiej reżyserii; "żeromski przedwiośnie" Wojtka Klemma wg scenariusza Igora Stokfiszewskiego i "Folwark zwierzęcy" w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Autorskie spektakle przygotowują aktorzy Artur Gotz i Piotr Trojan. Z myślą o obchodach 90. rocznicy urodzin Kazimierza Dejmka planuje się spektakle ze stołecznymi teatrami Polskim i Narodowym. Dyrektor Zdzisław Jaskuła jedzie porozumieć się w tej sprawie z ministrem kultury.

W "Pinokiu" do końca roku pracę nad "Księgą dżunglii" rozpocznie Przemysław Jaszczak, a Honorata Mierzejewska-Mikosza - nad spektaklem dla najmłodszych, którego tytuł wkrótce poznamy. Jednak pierwszą premierą będzie... horror, "Koralina" wg powieści Neila Gaimana (reż. Karolina Maciejaszek). Odbędą się też koncerty w ramach Sceny Muzycznej Drewniane Ucho.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki