Restauracje, bary, dyskoteki... w kościołach

  Restauracje, bary, dyskoteki... w kościołach

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Odnowione wnętrze kościoła w Poddębicach pomieści teatr i pijalnię wód
  1/2
  przejdź do galerii

  Odnowione wnętrze kościoła w Poddębicach pomieści teatr i pijalnię wód ©UM Poddębice

  W opuszczonych kościołach coraz częściej powstają puby, restauracje, kluby nocne i mieszkania. Najczęściej słyszy się o takich pomysłach na zachodzie Europy. Ale i na polskiej prowincji można czasem spotkać w byłym kościele dyskotekę...
  W Londynie jednym z bardziej znanych pubów jest O'Neils w Muswell Hill, znany jako The Church Pub. Powstał w wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku kościele prezbiteriańskim. Pub serwuje piwo i dania kuchni irlandzkiej, a jego załoga nawiązuje do religijnej tradycji, pozując do zdjęć w kostiumach księży i aniołków.

  CZYTAJ TEŻ: Co lepsze: podupadły, pusty kościół czy warsztat po remoncie?

  W Dublinie na pub przekształcono kościół St. Mary's. Pochodzący jeszcze z XVIII wieku budynek został zamknięty w 1964 roku, a sześć lat temu został odrestaurowany i przekształcony w pub z klubem nocnym w podziemiach. Budynek zachował swój charakter.

  W niewielkim Cleckheaton w Wielkiej Brytanii dawna anglikańska kaplica Opatrzności z 1669 roku została zamknięta w 1991 roku i zamieniona na - podobno największą w świecie - indyjską restaurację serwującą dania gotowane zgodnie z wymogami religii muzułmańskiej.

  Wiele emocji budzą zamiany kościołów w domy mieszkalne, które coraz częściej zdarzają się w Wielkiej Brytanii i Holandii. Taki los spotkał kościół św. Jakuba w Utrechcie, który kilka lat temu został zamieniony na elegancki loft.

  A w Polsce? W tradycyjnym społeczeństwie tak śmiałe realizacje wydają się niemożliwe, zwłaszcza w odniesieniu do świątyń katolickich. A jednak nietypowych zastosowań sakralnych budynków nie brakuje.

  W dawnym kościele ewangelickim Świętej Trójcy w Toruniu dziś mieści się siedziba fundacji Tumult i kino studyjne.

  Ale jeszcze kilka lat temu działała tu słynna dyskoteka.

  - To była jedna z modniejszych toruńskich dyskotek - opowiada 32-letnia Joanna, dawniej związana z Toruniem. - W środku wszystko wyglądało jak w zwykłym kościele. Zachowały się kolumny i balkony, na których umieszczono bary. Bar był także w miejscu, gdzie zwykle jest ołtarz - opowiada łodzianka.

  CZYTAJ TEŻ: Jeśli ktoś kocha zabytkowy kościół, chce go uratować [WYWIAD]

  Natomiast w Słupsku w dawnym kościele norbertanek pod wezwaniem św. Mikołaja działa biblioteka. Pochodzący częściowo z XV w. budynek w swojej historii służył też jako zbór ewangelicki, magazyn, remiza strażacka, 200 lat stał pusty po pożarze, a także był szkołą i internatem. Obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

  A może ktoś sobie kupi kościół? Od pół roku na sprzedaż wystawiony jest poewangelicki kościół w Wieldądzu w województwie kujawsko-pomorskim. Kilka lat temu inwestor z Niemiec otworzył tam dyskotekę. W dawnej kostnicy chłodzono napoje, a w głównej nawie odbywały się tańce. Potem lokal zamknięto.

  Teraz za 329 tys. zł - mniej niż nowy domek pod Łodzią - można kupić prawie 300-metrowy kościół z dużą, zadrzewioną działką i widokiem na jezioro. Chętnych nie ma.

  - Kilka osób pytało się, ale poważnych ofert jeszcze nie było - mówi przedstawicielka agencji nieruchomości, która wystawiła budynek na sprzedaż.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nawet krzyży zdejmować nie potrzeba BELseBUBKU NA BURTELLAH ZAROBIĆ BYŚ CHCIOŁ.?

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  szYMUŚ POduPNIK SZCZWANY GLANoJAD.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nawet krzyży zdejmować nie potrzeba BELseBUBKU NA BURTELLAH ZAROBIĆ BYŚ CHCIOŁ.?

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  szYMUŚ POduPNIK SZCZWANY GLANoJAD.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspaniała idea !

  Szymon słupnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 9

  A kiedy u nas ? Cza już byłby był najwyższy !Dyskotek mamy dosyć , ale na burdele takie obiekty będą idealne . Wciąż wobec rosnących potrzeb ich mało , zarówno dla SZUKAJĄCYCH ROZRYWKI KATABASÓW...rozwiń całość

  A kiedy u nas ? Cza już byłby był najwyższy !Dyskotek mamy dosyć , ale na burdele takie obiekty będą idealne . Wciąż wobec rosnących potrzeb ich mało , zarówno dla SZUKAJĄCYCH ROZRYWKI KATABASÓW WSZELKICH SZCZEBLI , jak i dla wszelkiej maści polityków . Nawet krzyży zdejmować nie potrzeba , bo wtedy obejdzie się bez dodatkowych kosztów na kolejne święcenie. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo