Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Restrukturyzacja łódzkiego magistratu

Monika Pawlak
Restrukturyzacja łódzkiego magistratu
Restrukturyzacja łódzkiego magistratu Krzysztof Szymczak
W poniedziałek zaczyna się zapowiadana od miesięcy restrukturyzacja łódzkiego magistratu. Pierwszy etap polega na stworzeniu siedmiu departamentów i przekształceniu delegatur w Centra Obsługi Mieszkańca.

Urzędnicy zatrudnieni przy Piotrkowskiej 104 już zadają sobie pytanie kiedy zaczną się zwolnienia i ile osób straci posady. Oficjalnie nikt sprawy nie komentuje, nieoficjalnie mówi się, że redukcje obejmą nawet 200 urzędników.

- Najpierw o zmianach dowiedzą się pracownicy, a później media. Pani prezydent wraca z urlopu w poniedziałek i przedstawi projekt reorganizacji podwładnym- zapowiada Marcin Masłowski, zastępca rzecznika prezydenta Łodzi.

Z naszych informacji wynika, że w pierwszym etapie reorganizacji kluczowe będzie powstanie departamentów. Ma być ich siedem, każdy będzie miał dyrektora. Departament zostaną "przypisane" do prezydenta, wiceprezydentów, skarbnika i sekretarza miasta. Czemu mają służyć? W założeniach usprawnieniu pracy w magistrackich wydziałach i odciążeniu władz.

- Szef departamentu ma być odpowiedzialny za realizację zadań w podległych wiceprezydentom wydziałach. Dyrektor wydziału ma już nie biegać z każdą sprawą do wiceprezydenta, od decydowania będzie dyrektor departamentu - mówi nam jeden z magistrackich urzędników.

Na czele departamentów - oprócz skarbnika i sekretarza - staną ludzie, którzy pracowali wcześniej w biznesie. Zdaniem Hanny Zdanowskiej zapewnią oni korporacyjne, czyli sprawniejsze zarządzanie urzędem.

W delegaturach zmieni się tylko ich nazwa.

- Każda delegatura ma bazę mieszkańców swojego rejonu. Dziś niemożliwe jest by na Widzewie wymienić dowód z zameldowaniem na Polesiu, bo tak łodzianinowi wygodniej. To ma się zmienić - zapowiada jeden z magistrackich dyrektorów. - Zmiana wymaga stworzenia centralnej bazy danych, dostępnej w każdej delegaturze. Na to trzeba półtora roku. Teraz każda z delegatur ma odrębny system komputerowy.

Nieoficjalnie mówi się, że stworzenie departamentów i reorganizacja oznaczają zwolnienia. W grę wchodzi wyrzucenie nawet 200 osób.

- Na dyrektorskich stanowiskach już poobsadzali swoich, więc ich nie ruszą - mówi nasz informator. - Zwolnią osoby kojarzone z poprzednią władzą, kompetencje nie będą miały większego znaczenia.

Z naszych informacji wynika, że wydziały dublujące swoje kompetencje mają być łączone w jeden. Do likwidacji jest przeznaczony Zarząd Dróg i Transportu.

Termin drugiego etapu restrukturyzacji nie jest znany. Wiadomo, że miesiąc przed planowanymi zwolnieniami pismo z prośbą o opinię musi trafić do związkowców.

- Nic jeszcze nie dostaliśmy i nie wiem kiedy dostaniemy - mówi jeden z magistrackich związkowców. - Jestem pewien, że będą to przeciągać jak się długo da, bo boją się, że ludzie pouciekają na zwolnienia lekarskie.

Nieoficjalnie mówi się w magistracie, że cięcia etatów zaczną się dopiero po wyborach parlamentarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki