Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Retroperspektywy w Łodzi: Księżniczki przed końcem wielkiej wojny

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"Księżniczki"
"Księżniczki" Agnieszka Cytacka
Trwa jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy w Łodzi. W zaplanowanych przez organizatorów wydarzeniach można uczestniczyć do niedzieli 29 sierpnia. Główną festiwalową sceną jest Art_Inkubator w Fabryce Sztuki.

- Tegoroczne Retroperspektywy dają niecodzienną możliwość bliższego poznania dorobku Thomasa Richardsa, amerykańskiego performera, aktora i reżysera, kontynuatora pracy Jerzego Grotowskiego - przypomina Tomasz Rodowicz, dyrektor MFT Retroperspektywy i wyjaśnia, iż w najbliższy piątek, 27 sierpnia, wyjątkowy gość festiwalu poprowadzi online pokaz pracy warsztatowej „Pieśni tradycyjnych”. Praktyczne prace nad pieśniami tradycyjnymi zapoczątkowane w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w 1986 roku nadal stanowią podstawę badań nad sztukami scenicznymi prowadzonymi przez Richardsa i jego zespół.

Szerszy kontekst pracy Richardsa pozwoli zaś poznać przedpremierowa prezentacja fragmentów filmu w reżyserii Anieli Gabryel, która od kilku lat pracuje nad dokumentem na temat Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontenderze. Prezentacji będzie towarzyszył na żywo komentarz reżyserki filmu i Richardsa, a w spotkaniu udział wezmą studenci i doktoranci łódzkiej Szkoły Filmowej.

A jeszcze w środę (25 sierpnia) można zobaczyć spektakl „Księżniczki” w reżyserii i do scenariusza Julii Jakubowskiej, a w wykonaniu zespołu Teatru Chorea. To bajkowa podróż przez kobiece archetypy, widziane z perspektywy Syrenki, Kopciuszka i Królewny Śnieżki. W przedstawieniu występują: Katarzyna Gorczyca, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska.

W czwartkowym (26 sierpnia) programie znalazł się spektakl „Powinniśmy być... Impresja na kilka czasowników” Teatru Chorea (reż. Janusz Adam Biedrzycki, Wiktor Moraczewski). Piątek (27 sierpnia) zaś przyniesie m.in. pokaz spektaklu „Koniec Wielkiej Wojny” Teatru Dada von Bzdülöw (reż. Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska). Z kolei w sobotę (28 sierpnia) Fundacja Jubilo przedstawi instalację performatywną „Kain in Absentia” - stworzoną na podstawie nagrania spektaklu „Kain”, zarejestrowanego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu w roku 2019. Także w sobotę na scenie Teatru Nowego pokazany zostanie spektakl Wojciecha Farugi „Ja jestem pamięcią”, będący wyprawą w głąb świata łemkowskich legend i obyczajów. W przedstawieniu zawarte zostały również elementy odnoszące się do tożsamości społeczności lokalnej Łodzi.

Sobotni wieczór z Retroperspektywami zakończy koncert na scenie plenerowej Fabryki Sztuki. Wystąpi HarMálek Orchestr - zespół, który zrewolucjonizował czeską tradycję orkiestr dętych i prezentuje ją we współczesnym stylu, łączącym czeski i bałkański folklor.

Teatr Chorea w niedzielę (29 sierpnia) zaprosi całe rodziny na koncert familijny „Dzień dobry Pinky Mouse!”, złożony z kilkunastu piosenek inspirowanych swingiem, jazzem, polską piosenką rozrywkową z lat 50. i tradycją ludową. Festiwal zamknie premierowa „Medytacja teatralna numer 4” Krzysztofa Garbaczewskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki