Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja centrum Łodzi będzie połączona z rozbudową sieci energetycznych i gazowych

Marcin Bereszczyński
Łukasz Kasprzak
Łódź podpisała w poniedziałek listy intencyjne z PGE, Veolią i Polską Spółką Gazownictwa. Dotyczą one wspólnych prac w ramach rewitalizacji obszarowej.

Łódzki Zakład Usług Komunalnych ma zostać zrestrukturyzowany do 2015 r. To plany miasta, które poparli w poniedziałek radni z komisji rozwoju i działalności gospodarczej. Działalność remontowo-budowlana ma być podstawą ŁZUK. Zlecane mu będą m.in. remonty.

Podpisanie umowy między miastem i spółkami dostarczającymi prąd, gaz i ciepło ma zapewnić, że po przeprowadzeniu rewitalizacji obszarowej nie będą zrywane nawierzchnie jezdni i chodników, aby naprawiać sieci energetyczne lub gazowe. Gestorzy tych sieci zmodernizują swoje instalacje w trakcie prowadzonej rewitalizacji. Porozumienie podpisała wczoraj prezydent Hanna Zdanowska, Veolia, PGE i PSG.

- To ważne, że na etapie planowania i projektowania przestrzeni wielkomiejskiej można sprecyzować, jakie jest zapotrzebowanie na poszczególne media. Dzięki tej współpracy zapewniony będzie dostęp do energii elektrycznej, cieplnej i dopływu gazu tam, gdzie tych mediów nie było - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska kilka minut po podpisaniu listów intencyjnych z gestorami sieci.
Łódzki oddział PGE zapowiada wymianę inwentaryzację i ocenę stanu technicznego swojej sieci.

- Chcemy wymienić instalacjem aby zasilanie było niezawodne. Zamierzamy dopasować przepustowość linii, aby dostosować moce do takich poziomów, jakie będą zamawiane - powiedział Stanisław Łęski, dyrektor generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź-Miasto.

Ze strony PSG miasto zyska przebudowę lub budowę sieci gazowej do obiektów, które znajdują się na terenie rewitalizowanego obszaru.

- Cieszymy się, że możemy wziąć udział we wspólnym planowaniu inwestycji i zgrać nasze plany z planami miasta - powiedział Karol Papiernik, dyrektor łódzkiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Veolia zamierza podłączyć budynki w strefie wielkomiejskiej do sieci cieplnej. Ma to zapewnić dostęp do ciepłej wody i ogrzewania, a to z kolei zapewni zmniejszenie emisji tlenku węgla do atmosfery.

- Budowa sieci ciepłowniczej i podłączenie kamienic, gdzie dotychczas były piece węglowe. Dzięki temu może uda się wreszcie wyjść Łodzi z grona miast, w których w których są najbardziej przekroczone normy pyłu - powiedział Sławomir Jankowski, dyrektor handlowy Veolia Energia Łódź S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki