Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Księżego Młyna: odnowione famuły, zielone podwórka, brukowe alejki i... magiel z XIX wieku

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa rewitalizacja Księżego Młyna – unikatowego w skali europejskiej osiedla przemysłowo-robotniczego należącego dawniej do imperium Scheiblerów. Zaczęły się remonty kolejnych famuł, w których będą mieszkania komunalne i pracownie artystyczne.
  • Ile kosztują remonty na Księżym Młynie? Ile famuł zostanie wyremontowanych?
  • Mieszkania komunalne po remoncie w Łodzi. Ile ich powstanie na Księżym Młynie
  • Jaki ma być standard mieszkań komunalnych?

Rewitalizacja osiedla Księży Młyn to nie tylko odnowione zabytkowe budynki, lecz także dużo zieleni na podwórkach, alejki brukowane kamieniami, okazały winobluszcz, który zostanie zachowany w jednym miejscu, a także odkryta w komórce historyczna magiel ręczna z końca XIX stulecia.

- Wystartowały kolejne prace budowlane na Księżym Młynie. W ramach dwóch kontraktów wyremontujemy cztery budynki mieszkalne przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5 i 9, w których kompleksowo odnowimy 34 mieszkania. Mieszkania będą mieć powierzchnię od 24 m2 do ponad 100 m2. Ich łączna powierzchnia wyniesie 2.830 m2. W drugim kontrakcie wykonawca kompleksowo wyremontuje pięć budynków gospodarczych o łącznej powierzchni 730 m2. W trzech budynkach będą komórki lokatorskie, a dwa budynki gospodarcze na wysokości Księży Młyn nr 7 i nr 9 zmienią funkcję na trzy klimatyczne pracownie– mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W komórce przy ul. Księży Młyn 1 odkryto zabytkową magiel. Inwestorzy zastanawiają się, gdzie zostanie przeniesione to cenne znalezisko. I to już drugie tego typu, bowiem na podobną magiel natrafiono w budynku przy ul. Księży Młyn 11. Inwestorzy zapewniają także, że z domu robotniczego przy ul. Księży Młyn 5 nie zniknie charakterystyczny, oplatający elewacje winobluszcz, który robotnicy zachowają podczas prac remontowych.

- Zaczynamy kolejny etap odnowy Księżego Młyna. W budynku przy ul. Księży Młyn 5 powstanie lokal na prowadzenie działalności gospodarczej. Odnowimy lokal świetlicy dla dzieci przy ul. Księży Młyn nr 1. Roboty będą prowadzone w sposób, aby cały czas funkcjonowała poczta znajdująca się również w budynku przy ul. Księży Młyn 1. Docelowo usługi pocztowe będą świadczone w budynku przy ul. Przędzalnianej 59, ponieważ w obecnej lokalizacji nie da się zapewnić standardów dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Robert Wiktorowicz, prezes VIK-BUD.

Inwestorzy zwracają uwagę, że gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 29 budynków, w tym m.in. domy wielorodzinne przy ul. Księży Młyn 1, 2, 3, 5, 8, 9, 10, ul. Przędzalnianej 49, 51, 59, 61, 63, 67 oraz Fabrycznej 21.

Poprawi się jakość życia na Księżym Młynie. Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Przybędą nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i pompy wodne. Na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy. Zwiększy się też bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Ponadto pojawią się nowe drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki.
Prace potrwają do 2022 roku i pochłoną 17 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to dofinansowanie z kasy unijnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki