MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Koniec remontu placu Komuny Paryskiej. Nowości to plac zabaw ze smokiem i trzy pawilony. Co w nich będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zakończyła się rewitalizacja placu Komuny Paryskiej ze skwerem Wiedźmina w centrum Łodzi. Pojawiły się pawilony, sporo zieleni i plac zabaw. Wkrótce otwarcie.
Zakończyła się rewitalizacja placu Komuny Paryskiej ze skwerem Wiedźmina w centrum Łodzi. Pojawiły się pawilony, sporo zieleni i plac zabaw. Wkrótce otwarcie. Grzegorz Gałasiński
Zakończyła się rewitalizacja placu Komuny Paryskiej ze skwerem Wiedźmina w centrum Łodzi. Znaczną jego część przekształcono w przestrzeń wypoczynkową i rekreacyjną. Pojawiły się pawilony, sporo zieleni i plac zabaw, zaś kostka brukowa zastąpiła asfalt. W najbliższych dniach zostanie usunięte ogrodzenie i plac będzie oddany do użytku.

Plac znajduje się w rejonie skrzyżowania ul. Tuwima i ul. Sienkiewicza. W wyniku remontu, który kosztował siedem milionów złotych, powstały na nim trzy niewielkie pawilony, w których znajdą się: informacja turystyczna, punkt gastronomiczny i toaleta publiczna.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: smok i iluminacja

Rejon placu został oświetlony. Pojawiło się dodatkowe podświetlenie drzew i iluminacja pawilonów. W strefie zielonej znajduje się bezpieczny, ogrodzony zieloną ścianą, plac zabaw wyposażony w zjeżdżalnię w kształcie smoka, bujaki, huśtawkę i przestrzenną konstrukcję wspinaczkową. Wykonano też przyłącze wody na potrzeby podlewania zielonych zakątków.

Rewitalizacja Łodzi: włości Heinzlów i majstrów

Plac powstał na terenach należących w XIX stuleciu do znanej rodzin fabrykanckiej Heinzlów oraz Zgromadzenia Majstrów Tkackich. Przed I wojną światową chciano tam zbudować siedzibę Instytutu Politechnicznego, pierwszej w Łodzi szkoły wyższej, ale z planów tych nic nie wyszło. W okresie międzywojennym wybudowano tam willę i trzy kamienice utrzymane w stylu modernistycznym.

Rewitalizacja Łodzi: urodziny z Wiedźminem

Plac w obecnej formie powstał na początku lat 50. XX wieku. Składał się ze skweru, parkingu i stacji benzynowej. To wtedy nazwano go placem Komuny Paryskiej. Kilka lat temu patronem skweru został Wiedźmin. W ten sposób uczczono 70. rocznicę urodzin znanego łódzkiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego, który jest też honorowym obywatelem miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki