Rewitalizacja Łodzi. Plany ochronią zieleń i uderzą w biedaparkingi [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Rada Miejska przyjęła w czwartek uchwały dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego. Pozwolą one zlikwidować "biedaparkingi", zabezpieczyć rewitalizację kamienic przed zakusami spadkobierców i uratować zieleń od niechcianej zabudowy deweloperskiej.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej była w całości poświęcona planom miejscowym. Wiele z nich przygotowywano kilka lat. Miały wiele wyłożeń, a mieszkańcy zgłosili do nich setki uwag. Po przyjęciu 7 uchwał miasto jest już pokryte planami miejscowymi w prawie w 20 proc.

Przyjęte plany dotyczą centrum i przestrzeni, gdzie zaczyna się rewitalizacja obszarowa, a także obszarów z dużą ilością zieleni. Dwa plany dotyczyły Julianowa i zablokowania zabudowy rezydencjonalnej i wielorodzinnej, a kolejny okolic Stawów Stefańskiego i rzeki Ner. Jednym z ważniejszych zadań planistycznych było zagospodarowanie Starego Miasta i bezpośredniej okolicy. Ustalono przebieg nowej ul. Wojska Polskiego. Ruch samochodowy będzie skierowany na północ od tej ulicy, co usprawni przejazd osią wschód - zachód. Nowa ulica zacznie odchodzić od Wojska Polskiego na wysokości franciszkańskiej, następnie będzie biegła szlakiem ul. Berlińskiego, przetnie skrzyżowanie z Zachodnią, gdzie trzeba będzie wyburzyć dwie kamienice, a następnie zostanie wpięta w Bazarową i doprowadzi ruch do Lutomierskiej. Dla Starego Miasta ważne jest też odejście od koncepcji zabudowy brakujących pierzei i możliwość wyremontowania podcieni, które są własnością wspólnot.

Dla terenów rewitalizacji obszarowej przyjęto trzy ostatnie plany miejscowe. Dzięki temu mozna będzie skorzystać z narzędzi zapisanych w ustawie rewitalizacyjnej. Jeśli zgłosi się spadkobierca rewitalizowanej kamienicy, to miasto nie będzie musiało przerywać prac, zarówno na etapie projektowania, jak i wykonania inwestycji. Prace zostaną zakończone, a rzeczywisty spadkobierca będzie mógł dostać od miasta inna kamienicę lub równowartość budynku wycenionego przed rewitalizacją.

- Plan pozwoli też rozwiązać problemy z trakcją tramwajową podwieszoną do kamienic przy Legionów - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura Rewitalizacji UMŁ. - Ponowne zawieszenie trakcji po remoncie kamienic mogłoby spotkać się ze sprzeciwem, a miasto musiałoby stawiać słupy, które zawęziłyby chodniki i popsuły wystrój ulicy.

Uchwalenie planów miejscowych daje miastu jeszcze jedną możliwość. To karne podatki dla osób, które nie chcą zabudować nieruchomości zgodnie z tymi planami. chodzi głównie o tzw. dziadoparkingi. Jeśli plan przewiduje postawienie na nich kamienicy, a właściciel nie zbuduje jej w wyznaczonym terminie, to zostanie obciążony dodatkowym podatkiem. Ma on zmobilizować właścicieli gruntu do zabudowy. Miasto chce postawić 17 innych parkingów. Będą wielopoziomowe. Dobiegaja negocjacje z pięcioma firmami, które chcą je postawić i prowadzić. Pierwsze automatyczne parkingi modułowe mają być ustawione jeszcze w tym roku.

Nowa forma podatku nie podoba się inicjatywie społecznej „EL00000 - Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi”. Twierdzą, że właściciele dziadoparkingów nie zbudują kamienic, tylko podniosą opłatę za miejsca postojowe, aby to kierowcy spłacali dodatkowe podatki.

Plany zagospodarowania przestrzennego zostały przyjęte w zgodzie koalicji PO-SLD z opozycją z PiS. - Miejska Pracownia Urbanistyczna wykonała świetną pracę, udało się wypracować kompromis, więc uwag mieszkańców nie było aż tak wiele - powiedział Włodzimierz Tomaszewski, radny PiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gośc
Prawo publiczne ważniejsze niż indywidualnych właścicieli? Ilu właścicielom działek można zaszkodzić bez żadnej rekompensaty, by powstało coś dla tzw. ogółu
..
Skoro sa dziadoparkingi to oznacza, ze jest potrzeba na parkingi,, jakoś miASTO SPRZEDAJE WŁASNE DZIAŁKI developerom, który takowych parkingów nie muszą robić. Przykład działki przu skrzyżowaniu Franiciszkańska Czarneckiego Szklana. Był skwerek i budynek handlowo usługowy, nikt z tymi przedsiębiorcami nie chiał rozmawiać, umowy rozwiązano, drzewa wycięto i powstały dwa bloki z kilkoma miejscami parkingowymi przed budynkiem. Mieszkań w tym bloku jest prawie 100.
Tak miasto dba o interesy mieszkańców? Wiele osób wśrod moich znajomych mysli realnie o wyprowadzce poza Łódź, bo dzięki decyzjom władz miasta życie kiedy posiada się samochód jest bardzo utrudnione. Dotyczy to dziurawych ulic, zweżania ulic parkietów woonerfow, zabierania jezdni pod sciezki rowerowe.
k
kazik
W kulturalnym świecie było , jest i będzie : prawo publiczne ponad prawo prywatne. W mieście , w obszarach chronionych to szczególnie ważne.
G
Gość
Szanuj zieleń - to było jedno z podstaw PRL. I zieleń była wszędzie. Dziś tylko tam gdzie władza ma swoje siedziby i gdzie się chce pochwalić oraz w nowobogackich enklawach. Gdzie indziej straż miejska Policja olewa dewastację trawników,chodników. W ostatnich dwóch latach na takiej Marysińskiej już prawie wszystkie miejskie trawniki to klepiska. Teraz niszczone są przez klientów i dostawców żabki i piekarni jaś i małgosia ostatnie w tym miejscu. Powyrywano nawet paliki by wjeżdżać na tyły jasia i małgosi niszcząc okolice przystanku i nanosząc na chodnik tony błota przy wyjeżdżaniu z trawnika, który należy do parku. I to dosłownie na oczach jeżdżących patroli policji. Można sobie dzwonić do straży. Cała straż jest zajęta pilnowaniem porządku na elitarnych terenach rewitalizacji obszarowej.
L
LINDA
HAAHHAHA HANKA ZROBI WAM ORDNUNG WY FRAJERZY! MUREM ZA HANKA K**** A JAK NIE TO POD MUR! HENDE HOCH!
Z
Znajdź art o MOPS
Zdanowska w SSS też mówiłaś że wszystko jest OK!
CBA powinno się nią zająć za SSS (gość) 25.01.18, 14:23:23

Zgłoś naruszenie treści
Zgadzasz się z opinią.

/ +7

/ 1
Jak to możliwe panowie i panie z CBA?
Że Zdanowska przez lata twierdziła że w Specjalnej Strefie Sztuki jest wszystko zgodnie z prawem!
Zwiadomienie do RIO i UZP skierowane przez poseł profesor janowska zaskutkowało kontrolą, która wykazała naduzycia.
Zarówno RIO i UZP stwierdziły JEDNOZNACZNIE że zlecono wykonanie projektu z naruszeniem prawa!
I co zrobiła ZDANOWSKA!?
Zamiasta skierowac sprawe do PROKURATURY, do CBA, do ABW, do NI, do CBŚ i innych organów kontroli zamiotła sprawe pod dywan swoim wystapieniem na Radzie Miasta i stwierdzeniem, że SSS nie bedzie budowane bo nie ma pieniędzy!
A ja pytam, GDZIE PODZIAŁO SIĘ OK 40 MLN z moich podatków wypłacone firmie niemieckiej która dostała zlecenie tego projektowanie . Firma ta została sprowadzona do Łodzi przez doradcę Zdanowskiej i ta firma zatrudniała kolesi doradcy Zdanowskiej.
Przepadło 40 mln złotych!
Zdanowska twierdziła że w SSS jest OK, ale RIO i UZP stwierdziły cos innego i gdzie jest pan ZIOBRO>
Gdzie jest CBA?
Gdzie jest wymiar sprawiedliwości!
Zdanowska kłamie co ruśż, a to poswiadczając kredtyt dla swego KONKUBENTA, a to w sprawie SSS, ato w sprawie WZ, CŁC, EC1, Dworca...
Ludzi ta kobieta to czytse zło dla naszego miasta!
Pytam tylko dlaczego nikt sie tymi naduzyciami nie zajmuje?
Dlaczego ta kobieta nadal może szkodzić miastu u ochraniać winnych nadużyć?
Co z tego ma PO co z tego ma Zdanowska?
PiS co robi PiS?
...
Właściciel ma prawo robić na własnej działce, co chce.
b
bombadil
O tych parkingach wielopoziomowych słyszę od czasu upadku komuny, w tym roku wybory więc znowu ludzie Zdanowskiej bredzą
G
Gość
!!!!!
t
tajson
Masz działkę w Łodz? Pechowo, bo nie wolno Ci zrobić z nią tego, co chcesz, tylko to co urzędas wie lepiej. Najlepiej. Bezczelni.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie