Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi: Stary Rynek i park Staromiejski [WIZUALIZACJA]

Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Władze Łodzi zapowiadają przebudowę Starego Rynku i modernizacja parku Staromiejskiego. Odbędzie się to podczas rewitalizacji obszarowej 4. kwartału.

Stary Rynek stanowił do początku XIX wieku centrum życia Łodzi. Z czasem tracił na znaczeniu. W czasie II wojny światowej Niemcy wyburzyli znaczną część zabudowy nad Łódką, w tym synagogę przy ul. Wolborskiej. W miejscu historycznych kwartałów po wojnie został założony park Staromiejski.

W czasie rewitalizacji zmodernizowana zostanie przestrzeń Starego Rynku i parku Staromiejskiego. Rynkowi przywrócona zostanie historyczna handlowa funkcja. W parku Staromiejskim zaznaczony zostanie fontanną przebieg rzeki Łódki, która przepływa podziemnym kanałem.Powstaną też alejki w śladzie dawnych ulic: Jerozolimskiej, Wolborskiej i Wschodniej.

Stary Rynek w Łodzi podczas przebudowy zyska nową nawierzchnię i zlikwidowane zostaną stopnie od strony parku. W centralnej części rynku pojawi się fontanna. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżujemy zadaszone miejsca do handlu. Po stronie parku znalazło się miejsce na pawilon. Do jego budowy miasto poszuka partnera, a jego ostateczny kształt będzie przedmiotem dyskusji z architektem miasta i konserwatorem zabytków.

Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzimy drzewa – tak, aby cały plac był otoczony zielenią. Nie zabraknie także małej architektury – będzie można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

Obok rynku – na ulicy Nowomiejskiej powstaną nowe przystanki tramwajowe.

Park Staromiejski w Łodzi powstał w latach 1951-53 w miejscu wyburzonej w trakcie II wojny światowej pod strefę buforową dla Litzmannstadtghetto części Starego Miasta.

Najistotniejszym elementem rewitalizacji parku jest koncepcja przywracania pamięci o historii Łodzi. W parku mają zostać odtworzone ślady dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczymy elementami ścian oporowych. Zrekonstruowane mają zostać dwie bramy, które prowadziły niegdyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo.

W parku pojawią się też elementy zupełnie nowe: obok dawnej krańcówki przy ulicy Północnej powstanie zielony amfiteatr. Zaplanowano również drugi plac zabaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewitalizacja Łodzi: Stary Rynek i park Staromiejski [WIZUALIZACJA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki