Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja miast. Nowy międzyuczelniany kierunek studiów [ZDJĘCIA, FILM]

Paweł Patora
1 czerwca rozpocznie się rekrutacja na studia drugiego stopnia z rewitalizacji miast. Wczoraj podpisano umowę o utworzeniu tego kierunku

To pierwszy taki kierunek w Polsce. Umowa przewiduje, że poprowadzą go wspólnie dwie największe uczelnie w regionie - Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. Dokument podpisali: prof. Antoni Różalski - rektor UŁ, prof. Sławomir Wiak - rektor PŁ, dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ - dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ oraz dr hab. inż. Marek Lefik, prof. PŁ - dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

Rewitalizacja miast będzie pierwszym kierunkiem studiów realizowanym wspólnie przez Uniwersytet Łódzki i Politechnikę Łódzką. Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi, która wzięła udział w uroczystości podpisania umowy - podkreśliła, że współpraca łódzkich uczelni stała się wzorem dla innych ośrodków akademickich w Polsce.

- Minister Jarosław Gowin mówił niedawno, że w przeciwieństwie do innych, łódzkie uczelnie potrafią wspólnie realizować cele - przypomniała prezydent Zdanowska i wyraziła zadowolenie, że cele te są w tym przypadku zbieżne z polityką władz miasta i służą jego rozwojowi.

- Choć jest to kierunek studiów otwierany na zapotrzebowanie społeczne i gospodarcze Łodzi, to nie wątpię, że będą z niego korzystali również chętni z całej Polski - mówiła Hanna Zdanowska. - Proces rewitalizacji, który rozpoczęliśmy w Łodzi, dotyczy i będzie dotyczył każdego z dużych miast i mniejszych miasteczek kraju.

Prezydent dodała, że rewitalizacja miast jest przyszłościowym kierunkiem studiów, bo proces rewitalizacji będzie trwał permanentnie, w miarę rozwoju społecznego.

Na społeczny aspekt rewitalizacji zwrócił uwagę rektor Antoni Różalski.

- Ważna jest nie tylko modernizacja infrastruktury - mówił - ale również znalezienie rozwiązań, które pozwolą, aby ludzie mieszkający w miejscach objętych rewitalizacją żyli w lepszych warunkach; by pomimo wzrostu cen zmodernizowanych obiektów, nadal mogli tam mieszkać. Myślimy też o tym, aby zrewitalizowane fragmenty miasta były dobrze przygotowane dla osób starszych.

Absolwent nowego kierunku studiów będzie potrafił analizować warunki techniczne, infrastrukturalne, architektoniczne i urbanistyczne rewitalizowanego obszaru, a także wskazać podmioty i grupy społeczne, których interesy mogą być związane z rewitalizacją.

O studia na kierunku „rewitalizacja miast” mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich o charakterze technicznym, społecznym, ścisłym lub przyrodniczym. Rekrutacja zostanie przeprowadzona przez Politechnikę Łódzką w dniach 1 czerwca do 27 września. Na pierwszy rok zostanie przyjętych (w zależności od zainteresowania kandydatów) 30 lub 60 osób.

W programie studiów przewidziano 62 przedmioty (obowiązkowe i do wyboru), z czego 23 będą prowadzili pracownicy PŁ, a 39 pracownicy UŁ. Część zajęć poprowadzą też praktycy. Zaproszenie na cykl wykładów przyjęła już Hanna Zdanowska.

W umowie ustalono, że jednostką wiodącą jest Politechnika Łódzka (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska), zaś ze strony Uniwersytetu Łódzkiego jednostką koordynującą prace dotyczące nowego kierunku jest Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, zaś włączą się w jego realizację także: Wydział Nauk Geograficznych, Wydział Zarządzania i Wydział Nauk o Wychowaniu. Absolwent „rewitalizacji miast” otrzyma dyplom sygnowany zarówno przez UŁ, jak i PŁ.

Gospodarz wczorajszego spotkania, prof. Sławomir Wiak - rektor PŁ i przewodniczący Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych podkreślił, że jednym z głównych trendów rozwojowych w szkolnictwie wyższym jest konsolidacja.

- W przypadku Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej mówimy wyraźnie o konsolidacji celów - powiedział. - Nie widzimy potrzeby konsolidacji administracyjnej, natomiast konsolidacja celów jest wyzwaniem dla nas, ale i dla całej Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki