Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja obszarowa Łodzi rozpocznie się na Tuwima [WIZUALIZACJE]

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Magistrat ogłosił pierwszy przetarg na rewitalizację obszarową. Na pierwszy ogień idą cztery kamienice przy ul. Tuwima.

Remont czterech kamienic przy ul. Tuwima, modernizacja ul. Tuwima od Targowej do Kilińskiego oraz jej zazielenienie - to zadania, jakie ujęto w pierwszym przetargu dotyczącym rewitalizacji obszarowej. Został on ogłoszony w czwartek, a do połowy roku powinien zostać rozstrzygnięty. Prace na obszarze objętym przetargiem powinny potrwać do końca 2019 r.

- Projekt dotyczy remontu czterech kamienic. W budynku przy ul. Tuwima 46 powstanie siedziba EC1 oraz biblioteka. Drugi budynek nieopodal (Tuwima 52) zostanie częściowo podwyższony, bo w jednym miejscu jest on dwu a w innym jednokondygnacyjny. Powstaną w nim lokale użytkowe i mieszkania. Natomiast pozostałe dwa budynki po drugiej stronie pierzei, przy ul. Tuwima 33 i 35, zostaną przeznaczone na mieszkania i na oddział MOPS - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Przetarg dotyczy też utworzenia trzech parków kieszonkowych m.in. przy skrzyżowaniach ul. Tuwima z ul. Dowborczyków i Targową. Do tego między ul. Kilińskiego a ul. Targową posadzonych zostanie 41 drzew o wysokości powyżej 6,5 - 7 m , a 500 m kw. przeznaczonych zostanie na inną zieleń.

Czytaj: Rewitalizacja obszarowa Łodzi. Pieniądze realne czy tylko obiecane?

Termin składania ofert mija 20 lutego. W przetargu zawarto klauzulę społeczną, czyli wykonawcy będą musieli zatrudnić określoną ilość osób bezrobotnych. - Rozstrzygnięcie przetargu może się przedłużyć ze względu na sporą liczbę zapytań. Jednak powinno nastąpić do połowy roku. Ze względu na to, że przetarg ma formę zaprojektuj - wybuduj, prace w terenie mogą się rozpocząć na przełomie 2017 i 2018 r. - wyjaśnia Zdanowska.

Rewitalizacja ma się rozpocząć od modernizacji dróg

- Zaczynamy od remontu ul. Tuwima, bo trzeba go skoordynować z budową Rynku Kobro by można było dojść i dojechać do kompleksu EC1 - mówi Błażej Moder, dyrektor EC1. - Natomiast w kamienicy przy ul. Tuwima 46 znajdzie się „kwatera dowodzenia” całym kompleksem EC1. Od początku wiedzieliśmy, że potrzebujemy zaplecza administracyjno - biurowego. Ze względu na to, że udało się pozyskać duże granty zewnętrze na wyposażenie kompleksu zachodniego, będzie on w całości przeznaczony dla zwiedzających a my zajmiemy część kamienicy przy ul. Tuwima 46. Na parterach będą lokale usługowe a biura od pierwszego piętra. Budynek zostanie połączony z kompleksem zachodnim i będzie korzystał z części z jego infrastruktury.

W tym samym budynku powstanie też biblioteka, do której będzie się wchodziło od podwórza. - Ma być to miejsce, do którego zaprosimy również matki z małymi dziećmi. Chcemy by było ono kulturotwórcze - mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury. - Planujemy też wykorzystać zielone podwórko na bookcrossing, który jest popularny wśród łodzian.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki