Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja placu Komuny Paryskiej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zieleń z alejami, ławkami i placem zabaw zamiast samej nawierzchni z parkingiem. Parking wprawdzie też powstanie, na około 300-400 miejsc, ale zostanie ukryty po ziemią.

Rewitalizacją zostanie objęty plac Komuny Paryskiej w centrum Łodzi, w rejonie skrzyżowania ul. Tuwima i ul. Sienkiewicza.

Obecnie jest tam skwer, parking i stacja benzynowa, która będzie przeniesiona, zaś w przyszłości miejsce to nareszcie zostanie przystosowane do wypoczynku mieszkańców i turystów.

- Plac jest brzydki, szpeci całe otoczenie i po prostu nie podoba się mieszkańcom. Wyraźnie brakuje tam przestrzeni do spędzenia wolnego czasu. To się zmieni - zapewnił Tomasz Piotrowski, szef komitetu sterującego rewitalizacją, podczas konferencji prasowej.

Dlatego pojawi się tam nowa nawierzchnia i aleje spacerowe z ławkami, zielenią, latarniami i placem zabaw. Do tego dojdą trzy estetyczne pawilony: z toaletą, kawiarnią i punktem informacji turystycznej. Ponadto nowe przejście między budynkami połączy plac Komuny Paryskiej z ul. Nawrot. Prace na placu zaczną się w 2020 roku i pochłoną około miliona złotych, z których część będzie pochodzić z funduszy unijnych.

**Czytaj:

Rewitalizacja placu Komuny Paryskiej w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

Drugi projekt dotyczący tego miejsca to budowa parkingu podziemnego na około 300-400 miejsc, który ma powstać we współpracy z prywatnym inwestorem.

- Będzie to jeden z czterech takich parkingów. Pozostałe zostaną zbudowane przy ul. Nawrot, al. Kościuszki i pod placem 4 Czerwca (przy gmachu Telewizji Polskiej u zbiegu ul. Narutowicza i Kilińskiego). Ich budowa pochłonie w sumie 10 - 15 mln zł - wyjaśnia Marcin Obijalski, dyrektor biura ds. rewitalizacji.

Była tam ślizgawka i miała powstać uczelnia, ale...

W XIX wieku, teren ten należał do Zgromadzenia Majstrów Tkackich i ciągnął się wzdłuż ul. Tuwima: od ul. Piotrkowskiej do ul. Sienkiewicza. Z czasem pojawiły się tam tak charakterystyczne budynki, jak kościół Podwyższenia św. Krzyża oraz pałac i fabryka Juliusza Heinzla.

I oczywiście efektowna siedziba majstrów tkackich przy ul. Tuwima 1/3, która stanęła w 1911 roku. Majstrowe spotykali się tam służbowo i towarzysko. Z czasem w budynku powstała znana restauracja „Tivoli”, a następnie klub „Cabaret”.

Zobacz też:Przeciwnicy budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Komuny Paryskiej [ZDJĘCIA]
Plac pozostawał niezabudowany i wciąż przyciągał łodzian, bowiem latem kusił spacerami i zabawami, zaś zimą ślizgawką i jazdą na łyżwach. Wprawdzie pojawił się pomysł, aby w tym miejscu zbudować siedzibę Instytutu Politechnicznego, pierwszej łódzkiej uczelni, ale nic z niego nie wyszło. Za to w latach 30. XX stulecia postawiono tam wille i kamienicę w modnym wtedy stylu modernizmu.

Przełom nastąpił w czasach PRL, kiedy to w latach 50. plac otrzymał obecną nazwę i został podzielony na skwer, parking i stację benzynową. Trzy lata temu radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali, aby patronem skweru został tragicznie zmarły podczas katastrofy smoleńskiej prezydent RP Lecha Kaczyński. I tak się stało, jednak po kilku tygodniach decyzja Rady Miasta została zmieniona i Lech Kaczyński przestał być patronem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewitalizacja placu Komuny Paryskiej - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki