MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi. Po archeologach do akcji wkraczają ekipy budowlane

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi zakończy się w czwartym kwartale tego roku. Więcej na kolejnych zdjęciach
Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi zakończy się w czwartym kwartale tego roku. Więcej na kolejnych zdjęciach Krzysztof Szymczak
Trwa rewitalizacja Starego Rynku, czyli dawnego serca Łodzi. Niedawno zakończyły się tam badania archeologiczne, podczas których odkryto wiele eksponatów. Co obecnie dzieje się na terenie jednej z najważniejszych łódzkich inwestycji, która zakończy się w czwartym kwartale tego roku i pochłonie około dziewięciu milionów złotych?

- Wykonawca przygotowuje się do oczyszczenia placu budowy. Chodzi między innymi o wywiezienie ziemi po badaniach archeologicznych. W dalszej kolejności przystąpi do ostatnich prac związanych z instalacjami, tak aby rozpocząć budowę warstw konstrukcyjnych. Wiosną rozpoczną się prace przy zagospodarowaniu terenu, m.in. budowa fontanny – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodz

Największe odkrycie na Starym Rynku w Łodzi: dawna studnia

Podczas rewitalizacji Starego Rynku doszło do odkryć mających duże znaczenie historyczne. Chodzi np. o ślady po drodze z czasów średniowiecznych oraz piec do wypalania ceramiki z XVII wieku. Ale nie tylko.

- Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej, którą widać na archiwalnych zdjęciach. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania rynku przez pięć wieków. Były to m.in. pozostałości po piwniczkach i kramach oraz szczątki murów nieistniejącej, południowej pierzei rynku. Do tego doliczyć należy ponad tysiąc przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem: ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Ponadto natrafiono na ołowiane naboje, pociski i łuski, fragmenty sztućców, ceramikę, szkło, biżuterię, aplikację i guziki. Wszystko to potwierdza, że Stary Rynek był miejscem, w którym spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych.

Stary Rynek w Łodzi. Drzewa, fontanna i pawilon handlowy

Urzędnicy zaznaczają, że na Starym Rynku, który z południowej strony graniczy z parkiem Staromiejskim, a z trzech pozostałych stron otoczony jest powojennymi kamienicami z podcieniami, będzie wymieniona cała betonowa nawierzchnia. Ponadto zostaną usunięte stopnie.

W centrum fachowcy wybudują dwie podświetlane fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie powstaną zadaszone miejsca do handlu, zaś w pobliżu parku pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej zostaną posadzone drzewa. Będzie tam można odpocząć na ławkach lub drewnianych siedziskach na skrajach kwater otaczających drzewa.

Zobaczcie galerię zdjęć z remontu Starego Rynku w Łodzi

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi zakończy się w czwartym kwartale tego roku. Więcej na kolejnych zdjęciach

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi. Po archeologach do akcj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki