Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi. Władze Łodzi podpisały umowę na remont Starego Rynku

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Stary Rynek w Łodzi - teraz i po rewitalizacji.
Stary Rynek w Łodzi - teraz i po rewitalizacji. Grzegorz Gałasiński/Urząd Miasta w Łodzi
Stary Rynek w Łodzi zmieni się nie do poznania. Pojawią się na nim ekotargi, kawiarnie, fontanny, giełdy kwiatowe i kioski z książkami. Prace zaczną się w lutym, potrwają do końca 2023 roku i pochłoną 8 mln zł.

Łodzianie od dawna czekają na rewitalizację Starego Rynku, który sprawia wrażenie martwej części miasta. Chodzi o jego ożywienie, o to, aby tętnił życiem. Stąd projekt przebudowy. W sprawie tej władze Łodzi podpisały umowę z wykonawcą robot.

Ekotargi i kiermasze książkowe

- Przed nami start długo wyczekiwanej inwestycji. Ekipa budowlana pojawi się tam w ciągu najbliższych tygodni.  Stary Rynek zmieni się w modne miejsce, na którym będą odbywały się różne atrakcje. To tam będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, ekotargi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc rodzinnych atrakcji. Jestem przekonany, że będzie to jedno z najczęściej odwiedzanych przez łodzian i turystów miejsc – zaznacza wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Od około dwóch miesięcy Stary Rynek jest badany przez archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy szukają najstarszych śladów historii Łodzi. Znaleźli już monety, ceramikę i pozostałości po XIX-wiecznej studni. Znaleziska zostały zabezpieczone. Już w lutym do naukowców dołączą pracownicy firmy, która przebuduje Stary Rynek. Jak bardzo się on zmieni?

Miejsca zadaszone dla handlu

- Zostanie wymieniona cała nawierzchnia i nastąpi likwidacja stopni. W części centralnej rynku pojawią się fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej będą dosadzone drzewa. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W wyniku przebudowy i rewitalizacji na Starym Rynku powstaną: dwa rzędy zadaszeń - po siedem zadaszeń w każdym rzędzie, dwie fontanny, każda z czterema wodotryskami oraz obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich umieszczony na postumencie żelbetowym oraz obudowany graniastosłupem żelbetowym z płytami granitowymi. Ponadto pojawi się tam sporo drzew: 13 jesionów pensylwańskich i cztery klony pospolite oraz 24 ławki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki