Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Fachowcy odnowią fabryki w centrum miasta. Powstanie też uliczka łącząca ul. Nawrot i ul. Tuwima

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
W ramach rewitalizacji zostaną odnowione budynki pofabryczne w rejonie pasażu Schillera i ul. Sienkiewicza w centrum Łodzi
W ramach rewitalizacji zostaną odnowione budynki pofabryczne w rejonie pasażu Schillera i ul. Sienkiewicza w centrum Łodzi Grzegorz Gałasiński
Dawny blask odzyskają zabytkowe budynki pofabryczne w centrum Łodzi, w pobliżu skrzyżowania ul. Sienkiewicza i pasażu Schillera. Powstaną tam biura i lokale użytkowe dla biznesu, zielone elewacje i na jednym z wyższych pięter kawiarnia z tarasem widokowym. Przy okazji zostanie odnowiony Skwer Wiedźmina na placu Komuny Paryskiej.

Ponadto zostanie przebity parter jednego z budynków, dzięki czemu będzie można uruchomić nową uliczkę łączącą ul. Nawrot z ul. Tuwima i placem Komuny Paryskiej oraz ul. Piotrkowską.

- Pofabryczny kompleks budynków przy ul. Sienkiewicza 61A  zostanie odnowiony i przebudowany. Podniesiemy poddasze. Dzięki temu zwiększy się przestrzeń użytkowa. Powierzchnie biurowe znajdą się na piętrach I-IV, natomiast na piętrach IV i V powstanie pięć lokali użytkowych, w tym gastronomiczne. Na zewnątrz dobudowanego budynku stworzone zostaną zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na V kondygnacji i tarasem widokowym. Prace budowlane rozpoczną się przed wakacjami, a całość inwestycji zakończymy w 2023 roku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Od fabryki pończoch do kultowego klubu Lokal

Budynki pochodzą z końca XIX wieku. Do wybuchu I wojny światowej dominowały nad centrum miasta. Mieściły się w nich m.in. przędzalnia Natana Koppela oraz fabryka pończoch Józefa Józefowicza. Jeśli chodzi o czasy współczesne, to właśnie tam znajdował się kultowy klub Lokal, w którym odbywały się koncerty i spotkania z artystami.

Inwestorzy zapewniają, że zabytkowe budynki pofabryczne zostaną poddane gruntownej przebudowie – od piwnic aż po dachy. Fachowcy wymienią stolarkę okienną i drzwiową, położą nowe instalacje oraz wzmocnią i wymienią stropy. Dawna fabryka będzie miała nowy dach i odnowione elewacje. Zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji progów, odpowiednim kabinom windowym oraz specjalnie urządzonym sanitariatom.

Była fabryka zostanie połączona z południowym skrzydłem budynku przy ul. Sienkiewicza 63. Na parterze powstanie miejsce do zabawy dla dzieci, które przez wejście od strony ul. Piotrkowskiej 118 połączy się z małym ogrodem.

Skwer Wiedźmina stanie się enklawą zieleni

- Skwer Wiedźmina, czyli południowa część placu Komuny Paryskiej, przekształci się w przestrzeń wypoczynkową i rekreacyjną. Będzie enklawą zieleni w centrum miasta dającą ludziom możliwość odpoczynku, zabawy oraz wytchnienia w kontakcie z przyrodą. Na skwerze powstaną dwa bezpieczne place zabaw. Większy z nich zostanie ogrodzony, wyposażony w ławki i elementy zabawowe. Na drugim znajdzie się instalacja artystyczna do różnych zabaw. Na placu powstaną także trzy niewielkie pawilony, w których będą m.in. kiosk, informacja turystyczna lub biblioteka oraz toaleta publiczna. Skwer będzie oświetlony. Pojawi się podświetlenie drzew i iluminacja pawilonów – zapewnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Z projektem przebudowy Skweru Wiedźmina wiąże się powstanie nowej uliczki biegnącej od placu Komuny Paryskiej do ul. Nawrot. Będzie ona miała od pięciu do siedmiu metrów szerokości oraz dwa pasy ruchu. Wraz z nią powstaną nowe miejsca parkingowe oraz zatoka dla autokarów. Nowa droga będzie oświetlona, a kamienice przy ul. Piotrkowskiej 118 oraz pofabryczny budynek przy ul. Sienkiewicza 61A zostaną iluminowane. Fachowcy zainstalują tam 60 stojaków rowerowych i 38 ławek. Nie zabraknie zieleni. W planach nowe drzewa, krzewy, byliny, pnącza i trawniki.

Jest to kolejne przedsięwzięcie w ramach rewitalizacji obszarowej. Prace remontowo – budowlane zaczną się w drugim kwartale 2021 roku i potrwają do 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki