MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Rośnie zainteresowanie turystów i mieszkańców wyremontowanym osiedlem Księży Młyn. Z jakich powodów?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dzięki rewitalizacji dawny blask odzyskało osiedle Księży Młyn w Łodzi - unikatowe w skali Europy.
Dzięki rewitalizacji dawny blask odzyskało osiedle Księży Młyn w Łodzi - unikatowe w skali Europy. Krzysztof Szymczak
Osiedle Księży Młyn w Łodzi, unikatowe w skali Europy, niczym magnes przyciąga zarówno turystów, jak i – coraz częściej – mieszkańców. To efekt zakończonej właśnie rewitalizacji, podczas której odnowiono m.in. 25 famuł, czyli dawnych domów pracowniczych.

Oprócz mieszkań powstały w nich lokale usługowe i pracownie artystyczne. Do tego dochodzą takie nowe miejsca, jak kluby, świetlice, poczta, restauracja i zaplecze dla estrady. Stąd rosnące ożywienie, tym bardziej, że organizowane są tam pikniki i koncerty.

Zobacz więcej zdjęć

Księży Młyn: największa w Łodzi przędzalnia

Księży Młyn to osiedle przemysłowo – mieszkaniowe zbudowane w XIX wieku w ranach imperium Karola Scheiblera, największego łódzkiego fabrykanta. Składało się z fabryk z największą w Łodzi przędzalnią, famuł z podwórkami i budynkami gospodarczymi, szkoły, szpitala, magazynów, remizy strażackiej i konsumów czyli sklepów zakładowych. Budowano z czerwonej cegły, tak typowej dla neogotyku i dawnej Łodzi przemysłowej.

Księży Młyn: lofty, szkoła i biurowiec

U schyłku PRL osiedle podupadło i w III RP trzeba było je ratować. Do akcji wkroczyli samorządowcy i prywatni inwestorzy. Na efekty nie trzeba było czekać. W 2009 roku w dawnym magazynie bawełny powstał kompleks Textorial Park, pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A, zaś rok później ukończono remont potężnej przędzalni przeznaczonej na lofty. Swoją „cegiełkę” dołożyła też Akademia Sztuk Pięknych, która gruntownie odnowiła szkołę pod siedzibę Akademickiego Centrum Designu. W sumie na Księżym Młynie w ramach rewitalizacji wyremontowano 47 budynków.

Księży Młyn: urokliwe i kameralne muzeum

- Podczas spacerów po tym wyjątkowo urokliwym osiedlu warto zajrzeć do unikatowych restauracji, które serwują autorskie dania. Jednym ciekawszych miejsc wartych odwiedzenia jest Muzeum Księży Młyn. Kameralny zakątek pełen historii w sercu niegdyś tętniącego życiem osiedla fabrycznego. To małe, ale wyjątkowo urokliwe miejsce, oferuje unikalny wgląd w codzienne życie mieszkańców Łodzi z epoki przemysłowej. Można obejrzeć eksponaty oraz przedmioty użytku codziennego, które niegdyś były częścią domostw na Księżym Młynie – zaznacza Małgorzta Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki