Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Trwa renowacja parku Staromiejskiego. Ma być jedną z większych atrakcji turystycznych. Co w nim będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Na terenie remontowanego parku Staromiejskiego w centrum Łodzi trwa m.in. budowa alejek. Więcej na kolejnych zdjęciach
Na terenie remontowanego parku Staromiejskiego w centrum Łodzi trwa m.in. budowa alejek. Więcej na kolejnych zdjęciach Grzegorz Gałasiński
Trwa rewitalizacja parku Staromiejskiego w centrum Łodzi, w którym pojawią się nowe alejki, altany, fontanny, latarnie, toalety, skatepark, plac zabaw i zielony amfiteatr. Co się dzieje na tej jednej z najważniejszych obecnie łódzkich inwestycji? Zobaczcie zdjęcia .

Park Staromiejski w Łodzi. Jak przebiega rewitalizacja?

- W części zachodniej parku trwają prace związane z wykonaniem ścieżek parkowych, placu graczy oraz konstrukcji fundamentowych fontann wraz z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. W części środkowej została wykonana podbudowa i obrzeże toru rolkowego i trwają prace budowlane związane ze ścieżkami parkowymi. W części wschodniej parku wyburzone zostały budynki gospodarcze i trwają prace ziemne związane z wykonaniem ścieżek parkowych oraz infrastrukturą techniczną wodno-kanalizacyjną – informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobaczcie galerię zdjęć z Parku Staromiejskiego w Łodzi - zobaczcie jak wygląda stan prac

Po rewitalizacji park Staromiejski stanie się jedną z większych atrakcji turystycznych Łodzi. Prace zostaną zakończone w czwartym kwartale tego roku i pochłoną ponad 30 milionów złotych. Co istotne, zmieni się też otoczenie parku, bowiem trwa renowacja Starego Rynku i placu Wolności oraz budowa bulwarów na ulicy Północnej.

Park Staromiejski w Łodzi. Iluminacja, siłownia i fontanny

Park Staromiejski połączy się ze Starym Rynkiem poprzez system iluminacji „Promienie Światła”. Wykonawca zadba też o zieleń oraz wybuduje plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Nie zabraknie nowoczesnej siłowni pod gołym niebem.

- W Parku Staromiejskim w Łodzi powstaną cztery nowe fontanny: dwie podkreślą symbolicznie ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne zarys komina dawnej fabryki braci Gehlingów. Pojawią się nie tylko ślady historii, ale też nowe elementy, bo obok krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu – wyjaśnia Małgorzata Loeffler.

Park Staromiejski w Łodzi. Dlaczego "park śledzia"?

Park Staromiejski znajduje się w samym sercu Łodzi. Powstał w latach 50. XX wieku w tej części Starego Miasta, która podczas okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej została wyburzona. Dlatego rewitalizacja parku zakłada odtworzenie „Zaginionej Dzielnicy” na podstawie dostępnych map, zdjęć i różnych materiałów historycznych.

Pierwotnie park był położony nad rzeką Łódką, która teraz stanowi podziemny kanał. Potocznie nazywany jest „parkiem śledzia”. Dlaczego? W sprawie tej są dwie interpretacje. Pierwsza zakłada, że nazwa pochodzi od targu rybnego istniejącego w tym miejscu przed II wojną światową. Według drugiej koncepcji, kiedy budowano park, a więc na początku lat 50. XX stulecia, w pobliżu znajdowały się piwnice ze składami rybnymi.

Zobaczcie galerię zdjęć z Parku Staromiejskiego w Łodzi - zobaczcie jak wygląda stan prac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki