Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi. Oprócz kamienic odnowią drogę i posadzą drzewa. Zakończył się pierwszy etap

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi
Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji zapyziałej, cieszącej się dawniej złą sławą ul. Włókienniczej w Łodzi, co wiąże z remontem samej drogi i kilkunastu kamienic oraz budową pasażu Hilarego Majewskiego. Posadzono tam już pierwsze drzewa.

Miejski podwórzec z rzeźbą kochanków

W ramach programu rewitalizacji zmieniamy ulicę Włókienniczą w kolejny podwórzec miejski, czyli przyjazne miejsce do życia i odpoczynku. Wymienimy wszystkie instalacje, przebudujemy ulicę oraz zasadzimy zieleń. Jeszcze w tym roku zmieni się w wizytówkę tej części miasta – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Ul. Włókiennicza, czyli dawna ul. Kamienna, to jedna z najbardziej znanych łódzkich ulic występująca w popularnej piosence Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej". Na ich cześć 18 lat temu odsłonięto rzeźbę-fontannę, która teraz zostanie odnowiona.

Posadzili pierwsze drzewa – 13 tulipanowców

Obecnie kończą się prace budowlane na odcinku od ul. Wschodniej do pasażu Hilarego Majewskiego, zaś w marcu ruszyły roboty na drugim odcinku – od pasażu w stronę ul. Kilińskiego. Na tym pierwszy odcinku drogowcy wykonują roboty wykończeniowe, zaś ogrodnicy posadzili pierwsze drzewa – 13 tulipanowców. Wkrótce pojawią się tam ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Jak zmieni się ul. Włókiennicza?

Po obu stronach zostaną wyznaczone 1,5 metrowe chodniki. Na pozostałej części drogi ruch samochodowy zostanie ograniczony. Ulica będzie jednokierunkowa z ruchem w stronę ul. Kilińskiego. Na rowerzystów będzie czekać 20 stojaków rowerowych, a na spacerowiczów 34 ławki. Pojawi się 10 nowych, stylowych latarni. Zieleń uzupełni sześć grusz drobnoowocowych, 20 tulipanowców amerykańskich oraz hortensje, piwonie i liliowce.  Powstanie iluminacja budynków pod numerem 11 oraz 15. Podświetlone będą również korony drzew – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Efektowny dom Hilarego Majewskiego

Dom Hilarego Majewskiego oznaczony numerem 11 to najpiękniejszy budynek przy ul. Włókienniczej. Powstał w końcu XIX wieku i należał do jednego z czołowych architektów w dziejach w Łodzi, który tam mieszkał i miał swoją pracownię. Majewski przepadał za renesansem i w takim też stylu zaprojektował swój dom. Mamy tam dekoracje na fasadzie i efektowne pomieszczenia. Wzrok przyciąga klatka schodowa ze złoceniami na sufitach i malowidłami na ścianach naśladującymi wykładziny marmurowe. Domu zachowało się dużo cennych i zabytkowych elementów, jak np. bordiura i polichromia w gabinecie Majewskiego.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie