Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi. Ulica jak galeria obrazów [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zapuszczona Włókiennicza (dawniej ul. Kamienna) zmieni się dzięki rewitalizacji obszarowej Łodzi. Artyści z kraju i zagranicy pomalują remontowane kamienice.

Ten niezwykły pomysł - pierwszy tego typu w Łodzi - jest częścią programu rewitalizacji, która obejmie kwartał nr 1 otoczony ulicami: Jaracza, Wschodnią, Kilińskiego i Rewolucji 1905 roku. Prace remontowe na tym obszarze, na którym znajduje się ul. Włókiennicza, pochłoną 170 mln zł, z czego 100 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej.

Plan jest taki, że w kwartale tym 15 kamienic - w tym 10 przy ul. Włókienniczej należących do gminy Łódź - zostanie pomalowanych przez 15 artystów z Polski, Francji, Hiszpanii, a nawet z Chin i Puerto Rico. Chodzi głównie o te budynki, które mają gładkie ściany i pozbawione są stylowych, bogatych dekoracji. Obrazy - w tym murale, sgraffito, płaskorzeźby i mozaiki ceramiczne - pojawią się na ścianach zarówno od frontu, jak i od podwórka.

Rewitalizacja kwartału "Włókienicza" ma wynieść 200 mln złotych [ZDJĘCIA]

Co będą przedstawiać obrazy? Na razie nie wiadomo. Jak zgodnie poinformowali prezydent Hanna Zdanowska i Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń na konferencji prasowej, historycy, przewodnicy i mieszkańcy przedstawią różne opowieści związane z dziejami ul. Włókienniczej.

Ulica ta, która dawniej nie cieszyła się dobrą sławą, dzisiaj słynie z zabytkowej, neorenesansowej kamienicy z dwoma wykuszami znakomitego architekta Hilarego Majewskiego i z wiersza-piosenki Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Stąd słynna, poświęcona artystce płaskorzeźba „Kochankowie” we wnęce jednej z kamienic. I właśnie na podstawie zebranych relacji i opowieści artyści przygotują motywy obrazów i przystąpią do malowania.

Zmienią się nie tylko szpetne, zapyziałe kamienice, lecz także nawierzchnia ul. Włókienniczej. Otóż na całej jej długości, od ul. Wschodniej do ul. Kilińskiego (w sumie 320 metrów), pojawi się pas o szerokości ośmiu metrów ułożony z kostek kwarcytu i bazaltu. Pas ten będzie biegł przez środek ulicy, zaś po bokach będzie zwykła kostka. Ponadto pojawią się tam drzewa, krzewy i ławki. Ruch samochodów zostanie ograniczony do tego stopnia, że na dawną ul. Kamienną będą mogli wjechać jedynie właściciele i użytkownicy lokali i posesji.

Na czas remontu lokatorzy zostaną wyprowadzeni i ci którzy nie zalegają z czynszami bez problemu będą mogli wrócić do swych mieszkań. Jeśli zaś chodzi o partery budynków, to zagospodarują je przedsiębiorcy pod lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne. Przetargi na prace projektowo-budowlane ruszą w marcu br., co oznacza, że efekty tej potężnej inwestycji zaczniemy poznawać w 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki