Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja zabytkowej kamienicy przy ul. Zachodniej w Łodzi. Powstanie w niej biblioteka. Prace pochłoną 6 mln zł

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Kamienica przy ul. Zachodniej 76, a w zasadzie jej oficyna z początku XX wieku, to przykład secesji z motywami roślinnymi i różnymi fakturami tynku
Kamienica przy ul. Zachodniej 76, a w zasadzie jej oficyna z początku XX wieku, to przykład secesji z motywami roślinnymi i różnymi fakturami tynku Krzysztof Szymczak
W Łodzi – wbrew pozorom – wcale nie jest dużo budynków typowo secesyjnych. Jednym z nich jest bogato zdobiona kamienica przy ul. Zachodniej 76 w centrum miasta. Dlatego miłośników zabytków zapewne ucieszy wiadomość, że wkrótce zostanie ona gruntownie odnowiona i zagospodarowana.

W kamienicy powstanie biblioteka, a po sąsiedzku – w ramach metra - powstanie stacja „Śródmieście” w budowanym tunelu średnicowym.

Ulica Zachodnia to charakterystyczne miejsce w Łodzi. Kiedy w PRL podjęto decyzję o poszerzeniu jej o drugi pas, z jej parzystej strony zniknęło wiele frontowych kamienic. Inwestorzy z magistratu zaznaczają, że odsłoniętych w ten sposób oficyn przez dekady nie udało się przeobrazić w reprezentacyjny kawałek miasta. To ma się jednak zmienić.

Zachodnia od lat nie mogła się pozbierać po wyburzeniach kamienic

- Często jest tak, że to miasto musi dać sygnał do większej zmiany. Ten pierwszy impuls. Mamy nadzieję, że tak będzie również w tym wypadku. Ulica Zachodnia od lat nie mogła się pozbierać po wyburzeniach frontowych kamienic na potrzeby jej poszerzenia. Dzisiaj podejmujemy to wyzwanie i rozpoczynamy zmiany tej części centrum. Zaczynamy od secesyjnej perełki ukrytej pośród szczytowych ścian oficyn. Ten przepiękny budynek odzyska swój blask, w dodatku będzie to ogólnodostępna przestrzeń nowej biblioteki z ogrodem dookoła – zapewnia Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Secesyjną kamienicę zbudowano w pierwszych latach XX wieku. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Tak, jak i inne łódzkie biblioteki, ta również będzie tematyczna.

- Biblioteka będzie ukierunkowana na tematykę łódzką - mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że w tej pięknej, secesyjnej kamienicy stworzymy miejsce spotkań dla łodzian. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta i warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto, a także spotkań autorskich.

Remont i wyposażenie kamienicy pochłonie 6 mln z ł

- Pod koniec roku podpisaliśmy umowę z zarządem województwa na dofinansowanie inwestycji. Z sześciu milionów złotych, które wydamy na inwestycję, cztery miliony dostaniemy z Unii Europejskiej. Jeszcze w marcu chcemy ogłosić przetarg na budowę. Chcemy, aby ta inwestycja była początkiem wielkich przemian ulicy Zachodniej. Dla tego obszaru mamy już plany miejscowe, które jasno wskazują możliwości inwestowania. Potężnym kołem zamachowym zmian będzie też niewątpliwie rozpoczynająca się budowa tunelu i stacji „Śródmieście” tuż obok. Wierzę, że zbudujemy tu kawałek fajnego miasta – mówi prezydent Zdanowska.

Ryzalit, motywy roślinne i różne faktury tynku

Chodzi o kamienicę, a właściwie o piętrową oficynę z poddaszem stojącą w głębi posesji, prostopadle do ul. Zachodniej. Jej ozdobą są dekoracje w formie motywów roślinnych, oryginalny, asymetryczny ryzalit oraz typowe dla secesji różne odmiany tynków.

„Wejście do oficyny ujęte jest dwoma filarami. Nad wejściem znajdują się okna trójdzielne z bogatą i misterną dekoracją secesyjną. Są to motywy roślinne i laska Hermesa. Występuje zróżnicowanie faktur tynku: gładki jasny i ciemniejszy żłobkowany. Klatka schodowa jest zwieńczona kolebką z dekoracją roślinną na gurtach i wokół kolebki. W pokojach zachowały się ciekawe sztukaterie secesyjne na sufitach” - czytamy w publikacji Stanisława Łukawskiego „Łódzka secesja” wydanej przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki