Krócej pracować za te same pieniądze - czyż to nie dobre postanowienie na nowy rok, bo któżby tak nie chciał? Okazuje się, że to może stać się faktem dla praktycznie wszystkich zatrudnionych - przynajmniej na etacie czyli na podstawie umowy o pracę uregulowanej w kodeksie pracy. Co musi się stać, by takie noworoczne postanowienie ziściło się już w tym roku?
Rewolucja w kodeksie pracy: wiadomo, że będziemy pracować krócej, pytanie: w jakim trybie
Skrócenie tygodnia pracy to najpoważniejszą zmiana prawa pracy – porównywalna nieomalże do tej sprzed pół wieku, gdy tydzień pracy skracano z sześciu do pięciu dni, wprowadzając wszystkie wolne soboty. Teraz od ustawowego tygodnia pracy mają być odejmowane kolejne godziny, choć podobnie jak pół wieku temu nie od razu tydzień pracy będzie krótszy o cały dzień, czyli będzie kończył się w czwartek, tak jak teraz kończy się w piątek. W okresie przejściowym firmy będą mogły stosować – i będą stosowały – różne rozwiązania, ale jak pokazuje historia, wcześniej czy później dojdziemy do weekendów rozpoczynających się w każdy czwartek.
Spis treści
- Rewolucja w kodeksie pracy: wiadomo, że będziemy pracować krócej, pytanie: w jakim trybie
- Już teraz: nowy benefit: cztery dni zamiast pracy zdalnej
- Będziemy pracowali pięć godzin krócej w tygodniu: co to znaczy?
- Krótszy tydzień pracy: jak ma wyglądać w każdej firmie?
- Powszechna zgoda na to byśmy pracowali krócej, ale nie za cenę obniżonego wynagrodzenia, bo chcemy zarabiać więcej a nie mniej
- Firmy nie są gotowe - ani finansowo, ani organizacyjnie, na skrócenie czasu pracy
- Co piąty Polak chce pracować krócej
- Czterodniowy tydzień pracy: korzyści dla firm i dla pracowników - nie do zakwestionowania
To, że będziemy pracowali krócej - i to szybko, jest właściwie przesądzone. Dyskusje będą się toczyć zapewne wokół tego czy tydzień pracy ma być czterodniowy, a wszystkie piątki wolne jak soboty, czy gwarancja będzie dotyczyć łącznego czasu pracy w tygodniu: zamiast obecnych 40, ustanawiając normę powszechnie stosowaną na 35 godzinach pracy tygodniowo.
Już teraz: nowy benefit: cztery dni zamiast pracy zdalnej
Zgodnie z tegorocznym wydaniem raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, najbardziej w trybie czterodniowego tygodnia pracy chcieliby pracować przedstawiciele sektora mediów i informacji, gdzie taką opcję wybiera niemal połowa badanych (46,67 proc.).