Rewolucja w prawie pracy: 27.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej

AIP
Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Karolina Misztal / Polska Press
Na tę zmianę prawa pracy niecierpliwie czekali zwłaszcza wieloletni pracownicy budżetówki, którzy tylko w niewielkim zakresie korzystali przez minione trzy lata na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za prac. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy.

W praktyce wygląda to tak, że wielu specjalistów z ogromnych doświadczeniem, wiedzą i wysokimi kwalifikacjami, zatrudnionych a administracji publicznej od dawna, mimo podwyżek płacy minimalnej zarabiało wciąż tyle samo co stażyści, którzy dopiero rozpoczynają pracę; jedni i drudzy otrzymują stawkę minimalną, z tym, że w przypadku doświadczonych pracowników np. 20 proc. stanowi dodatek za wysługę lat, a u nowicjusza całe wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej.

Tę ewidentną niesprawiedliwość rząd miał zniwelować już rok temu – wysokiej rangi urzędnicy ministerstwa pracy składali deklaracje, iż nowe prawo będzie obowiązywało już od 2019 roku. Tymczasem w 2018 roku, a dokładnie w połowie grudnia powstał projekt ustawy i został skierowany do konsultacji społecznych – z założeniem, że przepisy wejdą w życie od 2020 r. i doświadczeni pracownicy budżetówki będą nareszcie beneficjentami podwyżki płacy minimalnej.

Przypomnijmy, że właśnie od 1 stycznia 2020 r. wzrosło ono o 350 zł, z obecnych 2 250 do 2 600 zł.

To oznacza, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat – mówi minister Marlena Maląg. – Z nowym rokiem przywracamy wartość dodatku za wysługę lat – dodaje minister.

Od grudnia do grudnia inflacja wyniosła 3,4 proc., ale ceny detaliczne wybranych produktów, zwłaszcza żywności rosną w zastraszającym tempie: wieprzowina w grudniu 2019 była droższa o 23,6 proc. a wędliny ponad 11 proc., mąka ponad 7 proc., cukier ponad 20 proc., a opłaty za wywóz śmieci wzrosły aż o 32,21 proc. Co będzie dalej? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Dodatek stażowy nie będzie więc pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

W praktyce powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. Dotyczy to sytuacji, w których wynagrodzenie zasadnicze osób nieuprawnionych do dodatku za staż pracy kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę i jest corocznie podwyższane w związku ze wzrostem tego wynagrodzenia.

Jednocześnie pracownicy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym otrzymują wynagrodzenie w takiej samej wysokości, wliczając w to zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek za staż pracy. W takich przypadkach przedmiotowy dodatek przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Jak jest jak będzie

Do końca 2019 r. przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia pracownika z obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę brane są pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem składników wymienionych w ust. 5 tego artykułu, tj.: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej. Odesłanie do kategorii wynagrodzeń osobowych oznacza, że przy porównywaniu wynagrodzenia pracownika z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę nie uwzględnia się także wypłat z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Wprowadzana regulacja zakłada wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatku przysługującego pracownikowi z ww. tytułu, bez względu na przyjętą u danego pracodawcy nazwę tego dodatku.

Z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy (obowiązujące u poszczególnych pracodawców), w celu usunięcia mogących się pojawić wątpliwości interpretacyjnych – projekt ustawy wprowadza definicję „dodatku za staż pracy” (zmienia art. 1 ustawy). Przedmiotowy dodatek definiowany jest jako dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Niedziele handlowe w 2020 roku to niemal jak gra w rosyjską ruletkę. W sumie niedziel bez zakazu handlu jest siedem. Wiesz kiedy? Czy niedziela 26 stycznia jest niedzielą bez zakazu handlu? Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę 26 stycznia. Które niedziele 2020 roku są niedzielami handlowymi - pełna lista. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Kto dostaje dodatek stażowy

Dodatek za staż pracy nie ma charakteru powszechnego. Z mocy prawa przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Przykładowo: pracownikom samorządowym przysługuje dodatek za wieloletnią pracę (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 1260, z późn. zm.), członkom korpusu służby cywilnej – dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej (ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej – Dz. U. z 2018 r. poz. 1559), nauczycielom – dodatek za wysługę lat (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
– Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.), sędziom – dodatek za długoletnią pracę (ustawa z dnia
27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych – Dz. U. z 2019 r. poz. 52, z późn. zm.), pracownikom uczelni publicznych – dodatek za staż pracy (ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), żołnierzom zawodowym – dodatek za długoletnią służbę wojskową (ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych – Dz. U. z 2018 r. poz. 173, z późn. zm.).

Pracownicy spoza sfery budżetowej mogą otrzymywać dodatek za staż pracy. Pracodawcy prowadzący samodzielną gospodarkę finansową we własnym zakresie ustalają warunki wynagradzania pracowników (w tym wypłacania określonych składników wynagrodzenia), stosownie m.in. do rodzaju prowadzonej działalności i możliwości finansowych. Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych u tych pracodawców regulują przede wszystkim przepisy zakładowe, tj. ponad zakładowe i zakładowe układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania, a w przypadku pracodawcy niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania – postanowienia umów o pracę (art. 771–772 i 29 k.p.). Jeżeli obowiązujące u danego pracodawcy regulacje płacowe przewidują taki składnik wynagrodzenia jak dodatek za staż pracy, określają jego wysokość i zasady przyznawania.

Od grudnia do grudnia inflacja wyniosła 3,4 proc., ale ceny detaliczne wybranych produktów, zwłaszcza żywności rosną w zastraszającym tempie: wieprzowina w grudniu 2019 była droższa o 23,6 proc. a wędliny ponad 11 proc., mąka ponad 7 proc., cukier ponad 20 proc., a opłaty za wywóz śmieci wzrosły aż o 32,21 proc. Co będzie dalej? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w prawie pracy: 27.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 420

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jestem sekretarzem szkoły i z całym szcunkiem np. dla Pań sprzątających mamy obecnie taką samą płacę zasadniczą - mimo tego, że dzieli nas 9 kategorii zaszeregowania. Wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych uległy spłaszczeniu. Ustawodawca nie pomyślał, żeby zmienić rozporządzenie o naszych wynagrodzeniach - a samorządy mają to gdzieś. Co tu mówić jest to dla nas bardzo krzywdzące - jednak poziom kompetencji i zakres prac mam zdecydowanie inny.

W
Ww
25 stycznia, 15:07, Handyandy:

Jestem osobą prowadzącą przez 30 lat własną działalność gospodarczą. Firma padła, a ja zatrudniony zostałem jako woźny w państwowej szkole. Niestety jestem traktowany jak ktoś kto nigdy nie pracował i nie należy mi się żaden dodatek stażowy. Moi współpracownicy go mają. To jest prawo od czasów komuny, nie mające nic wspólnego ze sprawiedliwością. Ale kto się ujmie za takim jak ja? Moja działalność była jednoosobowa, tyrałem po 12 godzin dziennie, świątek-piątek, urlopu też mam tylko 20 dni jak młody po szkole. I niech ktoś powie, że prawo jest jednakowe dla wdzystkich

Świetna uwaga

G
Gość

Czy już dostaliście wyrównania?

A
Akurat

Bubel prawny i jasna niesprawiedliwość. Pracodawcy zmieniają regulamin wynagradzania i stażowe wliczają do podstawy. Mam już dość obiecanek o podwyżkach mamienia, że jest nam dobrze

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

25 stycznia, 19:22, Gość:

Zatrudnij się jako sprzątaczka...zero odpowiedzialnosci.

26 stycznia, 10:53, Gość:

Nie pisz głupot,bo w każdej pracy jest jakaś odpowiedzialność a i sprzątaczka w szkole,jest odpowiedzialna za wiele rzeczy mniejszych i większych(przynajmniej w naszej u nas)

26 stycznia, 10:55, Gość:

Przynajmniej w naszej szkole miało być :))

Jestem właśnie sprzątaczką i to całkiem dobrze wykształconą. Od czternastu lat zarabiam minimalną , na którą składa się pensja zasadnicza i stażowe 20 procent. Nigdy nie dostałam żadnej podwyżki bo przecież podnoszą mi minimalną .

P
Polka

Bubel prawny, pracuje w budżetówce 40 lat i dalej mam tyle co koleżanka z 11 letnim stażem.

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

25 stycznia, 19:22, Gość:

Zatrudnij się jako sprzątaczka...zero odpowiedzialnosci.

26 stycznia, 10:53, Gość:

Nie pisz głupot,bo w każdej pracy jest jakaś odpowiedzialność a i sprzątaczka w szkole,jest odpowiedzialna za wiele rzeczy mniejszych i większych(przynajmniej w naszej u nas)

Przynajmniej w naszej szkole miało być :))

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

25 stycznia, 19:22, Gość:

Zatrudnij się jako sprzątaczka...zero odpowiedzialnosci.

Nie pisz głupot,bo w każdej pracy jest jakaś odpowiedzialność a i sprzątaczka w szkole,jest odpowiedzialna za wiele rzeczy mniejszych i większych(przynajmniej w naszej u nas)

G
Gość
25 stycznia, 19:57, Olo:

Skoro dodatek stażowy wyłączyli z płacy minimalnej to powinni go oddzielnie wypłacać wszystkim pracującym

nor rozumiesz , to przeczytaj jeszcze raz i nie osmieszaj się nikomu nic nie zabrali

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

Zawsze możesz iść sprzątać skoro uważasz że to niesprawiedliwe .To bardzo ciężka praca i bardzo niewdzięczna, a żołądek wszyscy mają taki sam .

O
Olo

Skoro dodatek stażowy wyłączyli z płacy minimalnej to powinni go oddzielnie wypłacać wszystkim pracującym

G
Gość
22 stycznia, 19:54, Gość:

Ciekawe wiadomości. Jak ma się tondo rzeczywistości. W Policji pracownicy cywilni, np sprzątaczki mają wg nowych angaży 2600 brutto i do tej kwoty jest wliczone stażowe.Wiec jak to jest. Kreatywna księgowość?

Ciśnienie na sprzątaczki co za luksusy mają to też ludzie i kierownikowi czy księgowej sprzątają

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

25 stycznia, 17:27, Gość:

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

Zatrudnij się jako sprzątaczka...zero odpowiedzialnosci.

J
Janka

Jutro 27 styczeń a w mojej pracy cisza...nie ma tematu związanego z podwyżką.

G
Gość
25 stycznia, 9:18, Fiki:

Teraz to jest niesprawiedliwosc.wszyscy po równo czy to sprzątaczka woźna .sekretarka intendent itp.zawsze odkąd pamiętam były grupy zaszeregowan w zależności od stanowiska.teraz to tylko iść do pracy na sprzataczke

25 stycznia, 13:44, Gość:

To musisz iść

Pensje za styczeń dozorca (zero jakiej kolwiek odpowiedzialnosci) dostał większą ode mnie:( a ja pracuje na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole. I gdzie tu sprawiedliwość?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3