Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w służbie zdrowia. Będziemy jeszcze leczyć się bezpłatnie w poradniach?

Redakcja
Poradnie jeszcze w tym roku będą leczyć bezpłatnie. W przyszłym rozstrzygną o tym konkursy. Ale nie dotyczy to poradni przyszpitalnych.

To już pewne, w październiku rozpocznie się prawdziwa rewolucja w polskiej służbie zdrowia. W życie wejdzie sieć szpitali, czyli tzw. podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany budzą wiele pytań i wątpliwości. Pacjenci nie są pewni, czy będą leczyć się bezpłatnie tam gdzie do tej pory, ale i zdezorientowani są sami lekarze.

Już nie zapisujemy

Spore poruszenie panuje dziś w poradniach specjalistycznych, które do tej pory miały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym zapewnione finansowanie leczenia pacjentów. Ich dotychczasowe umowy wygasają z końcem czerwca, a do sieci szpitali kwalifikują się tylko poradnie przyszpitalne, czyli te, które są i przyjmują przy danym szpitalu. Te placówki mogą być spokojne o finansowanie, a ich pacjenci o bezpłatne leczenie. Ale co z pozostałymi poradniami, których kontrakty wygasną z końcem czerwca?

– Usłyszałem w rejestracji, że nie zostanę wpisany do kolejki na drugą połowę roku, bo skończył się kontrakt i nie wiadomo, czy poradnia jeszcze będzie miała umowę – skarży się pan Czesław, który chciał zapisać się do poradni chirurgicznej.

Niezakwalifikowanie się do sieci szpitali oznacza, że dana placówka będzie musiała poradzić sobie na rynku bez publicznych pieniędzy, a jej pacjenci za każdą wizytę i badanie będą płacić. Chyba, że NFZ ogłosi konkurs i poradnia w nim wygra.

Tymczasem dużo wątpliwości wśród lekarzy wywołał opublikowany w poniedziałek komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym czytamy, że: „oddziały wojewódzkie Funduszu będą przeprowadzały postępowania konkursowe od czerwca/lipca 2017 roku na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresach wskazanych w pkt 1 (z wyjątkiem świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – AOS)”. Z tego wynika, że ogłoszone zostaną konkursy na leczenie szpitalne, rehabilitację, nocną opiekę, programy lekowe i leczenie wysokospecjalistyczne, ale na leczenie w poradniach już nie.

**Czytaj:

Nowe oddziały i poradnie na NFZ w Łodzi i regionie

**

– Czy to oznacza, że o umowie z NFZ możemy już zupełnie zapomnieć – zastanawia się lekarz prowadzący prywatną poradnię.

Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja. Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ zapewnia, że obecne umowy z poradniami specjalistycznymi będą w tym roku aneksowane (przedłużone) do czerwca przyszłego roku, pod warunkiem, że taką chęć wyrażą właściciele poradni. Po tym czasie NFZ zapowiada nowe konkursy, jeśli będą one jeszcze potrzebne.

– W kwietniu 2018 r. przeprowadzimy konkurs ofert w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, aby zapewnić pacjentom leczenie w poradniach, które będą koniecznym uzupełnieniem dla poradni będących już w sieci – mówi Anna Leder.

Dla pacjentów poradni oznacza to, że przynajmniej jeszcze przez rok będą leczyć się tam, gdzie do tej pory. Co będzie później i gdzie będą chodzić po poradę? Może być tak, że konkurs np. dla poradni ortopedycznych potrzebny już nie będzie. Wtedy pacjenci, którzy chcą leczyć się bezpłatnie będą musieli zmienić lekarza, a prywatne placówki pozostaną na lodzie bez publicznych pieniędzy.

W kolejkę na NFZ

NFZ przypomina także chorym, że poradnia nie może odmówić im wpisania ich w kolejkę oczekujących, nawet jeśli termin wizyty wypada po dacie planowanego wygaśnięcia umowy z NFZ. I jeżeli Fundusz nie przedłuży umowy na finansowanie leczenia, a pacjent nie chce leczyć się prywatnie, placówka musi wydać mu oryginał skierowania oraz zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących z podaniem daty zgłoszenia się do niej. Z tymi dokumentami chory zgłasza się do innej poradni, która umowę z NFZ ma i tam kontynuuje oczekiwanie na swój ustalony wcześniej termin wizyty.

O co chodzi z siecią szpitali

– W ramach sieci szpitali chcemy, żeby pacjent mógł się czuć zaopiekowany w całości, a nie miał oferowane pojedyncze procedury medyczne, które są od siebie oderwane – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, zapowiadając powstanie sieci szpitali.
Ustawa wprowadzająca sieć to tak naprawdę nowe zasady finansowania leczenia szpitalnego, które od października tego roku będzie ryczałtowane. Ministerstwo zdrowia utworzyło sześć głównych profili, do których kwalifikowane będą szpitale na podstawie posiadanych oddziałów, długości umowy z NFZ i liczby wykonanych świadczeń. Ostateczna lista zakwalifikowanych placówek zostanie opublikowana do 27 czerwca.

Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 91 proc. środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne.
Zakwalifikowanie szpitala do sieci będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę, bez konieczności uczestniczenia w konkursie ogłoszonym przez NFZ. A to z kolei zagwarantuje pacjentom bezpłatne leczenie. Oddziały albo całe szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły wystartować w ogłoszonym przez NFZ konkursie o zapewnienie finansowania, czyli tak jak do tej pory to się odbywało. O ile NFZ będzie widział potrzebę ogłoszenia takiego konkursu...

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 10 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 13 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

**

  • MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 19 maja 2017
  • MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewolucja w służbie zdrowia. Będziemy jeszcze leczyć się bezpłatnie w poradniach? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki