reklama

Rewolucja w ZHP: harcerze będą mogli pić alkohol. Po ponad 100 latach mamy NOWE PRAWO HARCERSKIE

Krzysztof LeśniakZaktualizowano 
Rewolucja w ZHP: harcerze będą mogli pić alkohol. Po ponad 100 latach nastąpiła zmiana przepisów. Co na to harcerze? www.instagram.com/zhp_pl/
Po ponad stu latach Związek Harcerstwa Polskiego zmienił prawo dotyczące palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Od teraz harcerze będą mogli korzystać z tych używek, jednak powinni być od nich świadomie wolni. NOWE PRAWO HARCERSKIE

Zmiany przepisów dotyczące spożywania alkoholu i palenia tytoniu nastąpiły podczas 39-go Zjazdu Nadzwyczajnego ZHP.

NOWE PRAWO HARCERSKIE

Kierownictwo Związku najwyraźniej uznało, że dotychczasowy kodeks jest staroświecki, i od teraz dorośli członkowie ZHP będą mogli legalnie pić alkohol i palić papierosy. Znowelizowane prawo apeluje jednak do współczesnych harcerzy, by byli świadomie wolni od wszelkich używek i uzależnień.

Kodeks honorowy harcerza został ustanowiony w 1911 roku przez weterana i pioniera polskiego skautingu, Andrzeja Małkowskiego. Zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu opisywał punkt 10 Prawa harcerskiego:

Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach. Nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

Punktem odniesienia dla Małkowskiego było prawo zachodnich skautów, które jednak nic nie wspominało o nakazie abstynencji. Małkowski dopisał je sam, prawdopodobnie kierując się postawą przedwojennych organizacji abstynenckich, które były bardzo silne na polskich ziemiach pod zaborami.

Jednak o potrzebie dokonania zmian w kodeksie od lat apelowali instruktorzy harcerscy, którzy uważali, że ma on więcej wspólnego ze średniowiecznym etosem rycerskim niż z wyzwaniami współczesnej rzeczywistości. Dotychczasowe prawo było kłopotliwe szczególnie w trakcie zgrupowań, w czasie których polscy harcerze, spotykając się z bliźniaczymi organizacjami z całego świata, zmuszeni byli do całkowitej abstynencji. ZHP uznało dotychczasowe zasady za przestarzałe i zwróciło uwagę na konieczność dostosowania się do błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości.

- W obecnym świecie jest wiele zagrożeń czyhających na młodego człowieka. W naszym Prawie Harcerskim do tej pory ujęta była tylko walka z uzależnieniem od papierosów i alkoholu, podczas gdy współcześnie równie dużym problemem są inne choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby uzależnienie od korzystania z komputerów, czy stałej aktywności w przestrzeni wirtualnej internetu - czytamy w oficjalnym komunikacie.

CZYTAJCIE DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Zmiana prawa wywołała prawdziwą burzę wśród wielu osób związanych z harcerstwem. Podnoszono zwłaszcza kwestię idei harcerstwa i jego odpowiedzialności za krzewienie właściwych postaw moralnych wśród młodzieży.

- Osiąganie sukcesów wychowawczych w naszych czasach nie wymaga rewolucji programowej, ale konsekwencji. Warto zwrócić uwagę na ponadczasowość założeń Harcerstwa, co sprawia, że nie wymagają one uaktualniania - mówi Piotr Koj, były przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy dziesiąty punkt Prawa powinien być zmieniony, niech wyjdzie na ulice polskich miast. Harcerstwo było, jest i będzie ruchem elitarnej formacji społeczno-moralnej, lecz zmiany w Prawie Harcerskim Związku Harcerstwa Polskiego stanowią niebezpieczny wyłom - dodaje.

Bardzo krytycznie o decyzji delegatów Związku Harcerstwa Polskiego wypowiedział się również profesor Bogusław Śliwerski.

- Zjazd ZHP okazał się świętem demokracji, ale proceduralnej, a nie demokracji odwołującej się do wartości społeczno-moralnych polskiego narodu. Degradujecie harcerstwo z niskich pobudek i jeszcze się z tego cieszycie!? - pisze na swoim blogu.

Inaczej na sprawę patrzą sami harcerze, którzy zwracają uwagę na to, że alkohol był spożywany już wcześniej, mimo zakazu.

- O zmianie prawa rozmawiano już dziesięć lat temu, jednak nic to nie dało. Teraz przynajmniej 90% harcerzy nie będzie hipokrytami. Obecnie jest mnóstwo innych zagrożeń, więc te zmiany raczej nie są złe - mówi Angelika Witkowska, podharcmistrz z Krakowa.

- Moim zdaniem popadanie w skrajności może być niebezpieczne. Obecna treść dziesiątego punktu Prawa Harcerskiego tak naprawdę poszerza tylko obszar pracy nad swoim charakterem. I nawet określenie "wolny od nałogów" jest bardzo pozytywne, gdyż dziś mamy bardzo zafałszowany obraz wolności, która nieraz zmierza w przeciwnym kierunku - wolny, czyli taki, który może robić co chce. Podejrzewam, że jednak polski harcerz nie będzie paradował w mundurze z butelką w ręku - dodaje.

Zdaniem ZHP nowy zapis dziesiątego punktu kodeksu harcerskiego umożliwi wypracowanie takiej postawy wśród młodzieży, żeby była ona bardziej świadoma i odporna nie tylko na uzależnienie od rozmaitych używek, ale również od wielu aspektów współczesnego życia.

Po uwzględnieniu zmian Prawo harcerskie przedstawia się następująco:

  1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
  2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
  5. Harcerz postępuje po rycersku.
  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
  7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
  8. Harcerz jest zawsze pogodny.
  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
  10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.

ZOBACZCIE FILM: Prezydent Andrzej Duda objął honorowym patronatem polskie harcerstwo

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w ZHP: harcerze będą mogli pić alkohol. Po ponad 100 latach mamy NOWE PRAWO HARCERSKIE - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
olsztyn

Jak wchodziliśmy do unii mieliśmy ją trzeźwić , a wyszło że to oni nas rozpijają. Przegłosowali ci dla których maksyma ,,przez trudy do gwiazd'', czy ,, ideały nie są po to by je zdobywać, lecz by do nich dążyć'' jest majakiem równie odległym jak woda na Marsie. Hedonistyczny ćwierć inteligencki element marginesu równający w dół, aroganckie, samolubne pokolenie pepsikoli i gumy do żucia, roszczeniowe, cieniackie podziargane chłoptasie w rurkach i pańcie o poglądach czy po kursach z ,,nigdy więcej'', kodów czy z innych krytyk politycznych. Takie co to jak nie wychleją, nie zapalą i nie zamoczą, to nie przeżyją, -tacy rządzą. Już widzę zastępowego ,,dojącego'' na wedrówce piwo przed wiejskim sklepem i wpatrzoną w niego dziatwę. Też będą chcieli być jak ON. Każdy kto twierdzi że musi wypić bo inaczej sie nie da, to wg mnie menel, żłób, gamoń i durne przepocone homąto. Czekam na pozwolenie na papierosa do kawy czy na pierwszy raz przed ślubem. I oczywiście, w czasie wojny na błyskawiczną, w miarę sprawną dezercję na stronę wroga - także. Bo jak nie daję rady, jest ciężko, brak czipsów, prezerwatyw i piwa to o co wam k...urde chodzi ?

M
Michał Moś

Jak dla mnie to jest nie do pomyślenia, żeby zrywać z tradycją. Harcerstwo bowiem wryło się w naszą tradycję tak mocno właśnie przede wszystkim dzięki tym żelaznym i specyficznym dość zasadom, jakie w nim panuje. Nie w porządku to i już!

h
harcerz

ruchaj ta się!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I
Instruktor

Ciekawy komentarz dlatego pozwolę sobie na małą dygresję.
Jestem w organizacji od ... 89, czyli skromne 28 lat. Obecnie wspieram od strony technicznej pracę hufca, ale przeszedłem całą ścieżkę od zastępowego, druzynowego, szczepowego, członka komendy po kadrę kształcą.
Przez te wszystkie lata mówiono mi że Prawa należy przestrzegać. Ale nikt nie mówił dlaczego... wiec jako instruktor sam odpowiadał em sobie na to pytanie. Prawo Harcerskie ma być narzędziem do wychowania i rozwoju w 4 płaszczyznach: społecznej, intelektualnej, duchowej i fizycznej. I aspekt rozwoju fizycznego moim zdaniem miał na uwadze Małkowski. Lecz czasy się zmieniły. Używki wymienione w 10. punkcie to tylko czubek góry lodowej. Sprawność fizyczną wśród instruktorów można określić jako. ... dramat. Co z tego że nie pije i nie pali jak ma 50 kg nadwagi, a po spacerze ma lekki zawał? Zgodnie z Prawem wszystko jest OK. Problemów jest więcej.
Mam nadzieję, że teraz wartościowe ludzie nie będą opuszczać organizacji mając dosyć obłudy, skupią się na rozwoju własnym i organizacji.
A jak mamy czegoś zakazać bo tak i juz, proponuje zakazać coli i chipsów ;)

W
Wychowanka

Tytuł tego artykułu to skandaliczna manipulacja - dla taniej sensacji, autor wyimaginował sobie że najistotniejsze jest to że Harcerstwu przeszkadzały zapisy o używkach. Może Autor, jak był kiedyś w komunistycznym harcerstwie to marzył jedynie aby sobie golnąć i zapalić - normalnym zdrowym harcerstwie, tak kiedyś jak i teraz - to problem wydumany wręcz niestniejący.
Z zażenowaniem stwierdzam że jak już coś piszecie o ZHP... to tylko aby obrzucać harcerzy gównem - kiedyś Dziennik Zachodni był przyjazny ZHP i obiektywnie pisał o tej organizacji.

A może napisać by o tym jak ostatnio samorządy pompują miejska kasę w organizacje przykościelne, uniemożliwiając innym dzieciakom wyjazdy na obozy harcerskie, pozostawiając ZHP z groszowymi dotacjami.

G
Gość

to nie grzech

o
olsztyn

Jak wchodziliśmy do unii mieliśmy ją trzeźwić , a wyszło że to oni nas rozpijają. Przegłosowali ci dla których maksyma ,,przez trudy do gwiazd'', czy ,, ideały nie są po to by je zdobywać, lecz by do nich dążyć'' jest majakiem równie odległym jak woda na Marsie. Hedonistyczny ćwierć inteligencki element marginesu równający w dół, aroganckie, samolubne pokolenie pepsikoli i gumy do żucia, roszczeniowe, cieniackie podziargane chłoptasie w rurkach i pańcie o poglądach czy po kursach z ,,nigdy więcej'', kodów czy z innych krytyk politycznych. Takie co to jak nie wychleją, nie zapalą i nie zamoczą, to nie przeżyją, -tacy rządzą. Już widzę zastępowego ,,dojącego'' na wedrówce piwo przed wiejskim sklepem i wpatrzoną w niego dziatwę. Też będą chcieli być jak ON. Każdy kto twierdzi że musi wypić bo inaczej sie nie da, to wg mnie menel, żłób, gamoń i durne przepocone homąto. Czekam na pozwolenie na papierosa do kawy czy na pierwszy raz przed ślubem. I oczywiście, w czasie wojny na błyskawiczną, w miarę sprawną dezercję na stronę wroga - także. Bo jak nie daję rady, jest ciężko, brak czipsów, prezerwatyw i piwa to o co wam k...urde chodzi ?

T
Tyta

kej zalegalizujom, ze stary zbok, co sie jeszcze harcydupek zwać chce,
bydzie mog legalnie "obrobiać" dzieci?

G
Gość

w małych ilościach

G
Gość

Fantastyczny dobór ilustracji do treści.

s
stary harcerz

Harcerz pije i pali tak aby go nie przyłapali ;-)

k
krzysztof

Dobór zdjęć do tytułu artykułu pozostawia wiele do życzenia. Ale widać takie czasy - na siłę trzeba tworzyć tytuł, który przyciągnie uwagę sensacją. Ciekawe czy autor wie, że prawo harcerskie nie zmienia się po raz pierwszy od 100 lat, co więcej 10. punkt też miał już różne redakcje.

t
toefl

że dotyczy to tylko dorosłych osób . Ale i tak to zły przykład palić papierosy w obecności swoich młodocianych podwładnych

G
Gucek

Żałosna jest ta nagonka mediów na harcerzy.
"Rewolucja w ZHP: harcerze będą mogli pić alkohol." - takie bzdety to tylko potrafią PISarze chyba formułować. No i to załączone zdjęcie. Brak mi słów.

z
zuch

Zmam wielu harcerzy, którzy nie przepuszczą okazji by się napić czegoś mocniejszego. Harcerz powinien byc wzorem ;)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3