Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat przyrody Węże – malownicza wycieczka do serca Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Łukasz Augustyniak
Jeśli na słowo Jura pojawia Wam się przed oczami ta Krakowsko-Częstochowska, bądź też popularna seria Jurassic Park – mamy dla Was coś zupełnie innego. A dokładniej rezerwat przyrody Węże, nazywany Jurą Wieluńską. Spokojna, raczej wyludniona okolica, obfitująca w jurajskie pozostałości geologiczne, idealnie sprawdzi się na jesienny, weekendowy wypad z rodziną.

O rezerwacie przyrody Węże

Po lockdownie wielu z nas brakuje kontaktu z naturą, który byłby odpowiednio bezpieczny. Jeśli czujecie to samo, zachęcamy Was do wybrania się na zwiedzanie właśnie rezerwatu Węże. Rezerwat znajduje się na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, położonej oczywiście w województwie łódzkiem. To prawie 21 ha terenu, na którym pod ochroną jest głównie przyroda nieożywiona. Jego specyficzna nazwa pochodzi od sąsiadującej z nim wsi „Węże”, więc jeśli nie jesteście fanami gadów – zdecydowanie nie macie się czego bać. Miejsce jest jednym z przykładów jurajskiego krajobrazu w Polsce – znajdziecie tu liczne zjawiska krasowe, jak jaskinie, murawy i ostańce skalne. Zwiedzanie rezerwatu Węże najlepiej połączyć z wycieczką przez rozległy i piękny Załęczański Park Krajobrazowy.

Gdzie zacząć wycieczkę?

Do rezerwatu Węże najłatwiej będzie Wam dojechać samochodem – z Łodzi to prawie 2 h jazdy. 

Na wysokości Działoszyna wjedziemy już do parku krajobrazowego. Jeżeli więc zależy Wam na dłuższym spacerze po tych terenach – można tu zostawić auto. Z kolei, gdy macie ochotę jedynie na wyprawę do rezerwatu, to sugerujemy zatrzymać się przy, położonych odrobinę dalej, Bobrownikach. Stamtąd będziecie mieć wyjątkowo blisko do celu. Zwiedzanie samego rezerwatu Węży zajmie Wam koło 1 godziny.

Jurajskie jaskinie góry Zelce

Góra Zelce to wzniesienie o wysokości 53 m nad poziomem rzeki Warty oraz 228 m n.p.m. Może nie imponuje wielkością, ale jest to ostaniec wapienny o niezwykłej wartości paleontologicznej, który kryje formy krasowe z czasów epoki lodowcowej. Na górze Zelce jest spora ilość jaskiń, m.in.: Niespodzianka, Zanokcica, Stalagmitowa, Za Kratą, Dwuwylotowa, Draba, Mała, czy Samsonowicza. Niestety, żadnej z nich nie będziecie mogli zwiedzić. Aby to zrobić, musicie mieć zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi – wówczas na pewno będziecie mogli odwiedzić dwie z nich, przystosowane do ruchu turystycznego: jaskinię Stalagmitową oraz jaskinię Za Kratą. Jaskinie góry Zelce to także dom dla licznych gatunków nietoperzy.

Szlak żółty Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Jak w tytule – jeśli zdecydujecie się na wędrówkę od Bobrownik szlakiem żółtym napotkacie najpierw Żabi Staw, a następnie Górę Świętej Genowefy. Żabi Staw w Załęczańskim Parku Krajobrazowym to kolejny pomnik przyrody w tej okolicy. Zbiornik jest miejscem, w którym bytują populacje licznych gadów i płazów. Około czerwca można tu usłyszeć chór kumaków nizinnych, aczkolwiek może uda się Wam na nie trafić też jesienią. Góra Świętej Genowefy (200 m n.p.m.) to z kolei skała owiana tajemnicą. Przede wszystkim jest to najdalej wysunięty ostaniec na Jurze Wieluńskiej. Wygląd góry przypomina czaszkę, co dało początek jej potocznej nazwie – „Twarz”. Miejscowe legendy głoszą, że niegdyś Góra Świętej Genowefy nosiła inną nazwę (Jarzębowska) od plemienia, które mieszkało w pobliżu i zostało wygnane. Jej tereny to podobno też miejsce zlotu czarownic i diabłów…

Szlak czerwony Jury Wieluńskiej

Podążając szlakiem czerwonym, który przebiega przez rezerwat, dotrzecie do wyjątkowego miejsca na Jurze Wieluńskiej, czyli do Granatowych Źródeł. Te źródła to, tzw. wywierzysko, czyli miejsce, gdzie podziemne wody krasowe wypływają na powierzchnię. No właśnie, dlaczego Granatowe Źródła są takie wyjątkowe? Jest to cenny przykład pulsujących, krasowych wód terasowych. Oznacza to, że płynąca w nich krystalicznie czysta woda wypływa spod okolicznych skał oraz z dna zbiornika, będącego starorzeczem Warty. Na dodatek urzekają przepiękną, głęboko granatową taflą, niezmąconą czynnikiem ludzkim.

W zaplanowaniu dojazdu do źródeł pomoże Wam oficjalna strona turystyki w Wieluniu

Pozostałe szlaki Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Na pewno warto jeszcze rozważyć trasę niebieską, czyli szlak rezerwatów przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Wiedzie on od Siemkowic aż do Częstochowy. Idąc tym szlakiem dojdziecie właśnie do rezerwatu Węże. Tych pięknych, naturalnych terenów nie musicie zwiedzać tylko na pieszo. Jeśli macie ochotę na aktywny wypoczynek, Załęczański Park Krajobrazowy oferuje Wam trzy wygodne szlaki rowerowe.

Szlak Przełomu Krzeczowskiego EWI – 5 o długości 20,5 km, Szlak Załęczańskim Łukiem Warty EWI – 6 o długości 26,5 km oraz najdłuższy (31,9 km) Szlak Nadwarciańskich Krajobrazów EWI – 7. Ten ostatni przebiega przez większość atrakcji regionu, jak Góra Świętej Genowefy, Żabi Staw, czy Granatowe Źródła.

Ostatnia część przewodnika po Łódzkiem

To już ostatnia część naszego przewodnika turystycznego tworzonego wspólnie z Województwem Łódzkim. Mamy nadzieję, że chociaż odrobinę przybliżyliśmy Wam wszystkie niesamowite miejsca, w które obfituje Łódzkie oraz zainspirowaliśmy Was do podróży w te bliskie nam strony, które są równie mocno zachwycające i relaksujące, co popularne, urlopowe destynacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki